Charaktery - 4 / 2018 / Spis treści

Wstęp

Bliżej siebie

Jak pogodzić pęd do zmieniania z nakazem uważności, refleksyjności, smakowania życia, akceptacji siebie takim, jakim się jest…?

Zobacz więcej

Na temat

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Jak pędzić w tempie slow?

Jedni mówią: żyj na sto procent, rozwijaj się, nie trać ani chwili. Inni radzą, by zwolnić, wylogować się z codziennego pędu. Jak wybrać najlepszą dla siebie drogę, by nie przegapić tego, co najważniejsze?

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. Joanna Gniady

Piekło z miłości

Kocham go, ale mam już dość życia z nim... Kiedyś świata poza nią nie widziałem, teraz patrzeć na nią nie mogę... Czemu nawet najlepsze pary zaczynają żyć jak pies z kotem? Jak do tego nie dopuścić?

Zobacz więcej

rys. Magda Wolna

I odczep się od siebie

Najważniejsza rzecz to zacząć sobie uświadamiać swój wewnętrzny dialog, automatyczne opinie na własny temat, na temat swojego ciała, rodziny, pieniędzy itd. Jeśli na co dzień działamy zgodnie z tymi myślami, stają się one naszą rzeczywistością.

Zobacz więcej

rys. Michał Chabielski

Mądrość z ludu

W rozwiązywaniu problemów często uciekamy się do stosowanych od stuleci sposobów, które sprawdzają się w życiu codziennym. Niekiedy jednak opieranie się na potocznych „mądrościach” może przynieść fatalne skutki dla jednostki.

Zobacz więcej

ilustracja:Istock/Getty Images

Nie ma mety

Jest pewien sposób poradzenia sobie ze światem, który nas zatrważa, zniechęca czy zniesmacza. Sposób ten ma wielowiekową tradycję i niebanalnych praojców.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Czy można uciec starości?

Czy można zapobiec starości? Oczywiście nie. Przed starością nie da się uciec, lecz można uczynić ją pozytywnym etapem życia. Można wiele zrobić, by się jej nie bać.

Zobacz więcej

rys. Paweł Kuczyński

Ala ma smartfona

Twoje dziecko ma kłopoty z uczeniem się, zapamiętywaniem i szybko się irytuje? To może być efekt nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych. Co doradzają specjaliści?

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Sztuka robienia jednej rzeczy

Wielozadaniowość przeciąża mózg, zwiększa skłonność do odczuwania nudy, niepokoju i depresji. Dlaczego tak się dzieje i jak organizować sobie zadania, by ulżyć ciału i duszy? Jak zrobić tyle samo, ale nie tak samo?

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Sposoby na uwagę

Coraz częściej obserwujemy u najmłodszych trudności z koncentracją. Trenowanie jej sprawia, że dziecko popełnia mniej błędów, sprawniej wykonuje polecenia, szybciej odrabia prace domowe.

Zobacz więcej

rys. Istock by getty images

Siła z zaangażowania

Zaangażowanie, tak jak każdy z elementów naszej odporności psychicznej, możemy trenować i wzmacniać. Aby uzyskać zamierzone efekty, musimy jednak dokładnie zdefiniować cel i zaplanować drogę, jaka nas od niego dzieli.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Tak daleko, choć tak blisko

Jak budować zdrowy związek, gdy jest się nieśmiałym? Czy to jest w ogóle możliwe? A może z powodu nieśmiałości… lepiej z relacji zrezygnować? Pytania tego typu dręczą wiele nieśmiałych osób. Czy bliskość i nieśmiałość mogą współistnieć, czy się wykluczają?

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Empatyczne słuchanie

Wszyscy chcemy być wysłuchani, szczególnie wtedy, gdy jest nam trudno i źle. Oczekujemy wówczas od naszych rozmówców zrozumienia, ciekawości, uwagi i życzliwości. Niestety, rzadko je dostajemy.

Zobacz więcej

rys. Istock by getty images

Bądź sobą, będąc z innymi

Asertywność pomaga nie tylko w rozpoznawaniu własnych potrzeb, ale przede wszystkim w tworzeniu satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. Daje szansę, aby bardziej poczuć się naprawdę sobą.

Zobacz więcej

rys. istock getty images

Otwieramy sobie głowę

Nauka może być łatwa i przyjemna, jeśli metody przekazywania wiedzy dostosowane są do indywidualnych potrzeb i predyspozycji. Czy je znasz? Czy aby na pewno wiesz, co pomaga Ci się uczyć, a co w tym przeszkadza?

Zobacz więcej

Jak nie marnować czasu

Jeśli ograniczymy różnego rodzaju rozpraszacze, to poczujemy się mniej zmęczeni, mniej przepracowani. Będziemy bardziej produktywni.

Zobacz więcej

Rys. Marcin Muszalski

Ojciec, Rysiek, Młody, my

W mediach pojawiła się tylko lakoniczna informacja: dwudziestopięciolatek, skoczył, prawdopodobnie samobójstwo, okoliczności bada prokuratura. Andrzejowi do pełnego obrazu śmierci brata brakuje kilku szczegółów.

Zobacz więcej

Ile za człowieka?

Osądzamy z góry ludzi o innym kolorze skóry, innej orientacji seksualnej, religii. Ale skąd się bierze to osądzanie? Nie rodzimy się tacy. To przychodzi później, szczególnie jeśli wychowywaliśmy się w kulturze budującej własną tożsamość w opozycji do innych.

Zobacz więcej

rys. Dawid Ryski

Jestem biegaczem

Bieganie to nie tylko sposób na zachowanie zdrowia i kondycji. To również okazja, by przemyśleć różne sprawy albo oczyścić umysł. Jakie korzyści psychologiczne płyną z biegania?

Zobacz więcej

rys. Michał Stachowiak

Na dobre, na złe

W każdym z nas tkwią zalążki dobra i zła. Rozważania sprzyjają opowiadaniu się za dobrem. A zdolność do przemyśleń i wyborów odmiennych od tego, co powszechne, może zapoczątkować przemianę świata.

Zobacz więcej

rys. Arctos

Hakerka wspomnień

Osobiste wspomnienia pomagają nam zrozumieć naszą życiową drogę, tworzą fundament naszej tożsamości. Kształtują nasz sposób myślenia o tym, czego doświadczyliśmy, a co za tym idzie – nasze przekonanie na temat tego, do czego jesteśmy zdolni w przyszłości.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Więcej nie piję

Program Ograniczenia Picia to nowy rodzaj terapii dla osób uzależnionych od alkoholu. Na czym polega to nowatorskie podejście i w jaki sposób może pomóc pijącym i ich bliskim?

Zobacz więcej

fot. istock by getty images

Zabroniony dotyk

Przemocy seksualnej wobec dzieci często dopuszczają się osoby, które dziecko zna i którym ufa: znajomi, członkowie rodziny. Jak je przed tym uchronić? Jak rozpoznać sygnały wskazujące, że dziecko może być molestowane?

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Odgrać, a zyskasz

Dzięki minimalizmowi jestem spokojniejsza, bardziej świadoma siebie. Zrozumiałam, jaka chcę – a nie jaka powinnam – być. Pozbyłam się różnych nagromadzonych przez lata przekonań na własny temat. Zobaczyłam to, co jest pod spodem.

Zobacz więcej

Jak mnie kochasz

Jak okazujemy sobie miłość i jak trafnie odczytywać jej sygnały – podpowiadają Maria Król-Fijewska i Piotr Fijewski.

Zobacz więcej