Charaktery - 4 / 2016 / Spis treści

Wstęp

Sukces z porażki

Nie chodzi o przeobrażanie porażek w sukcesy, ale o przekształcanie słabości w siłę, defektu w cnotę, wady w zaletę.

Zobacz więcej

Na temat

Jak z porażki zrobić sukces

Jeśli dokądś zmierzamy, na pewno nie raz się potkniemy, czasem upadniemy. A wtedy mamy wybór: albo leżeć i bez końca rozpamiętywać, że nam nie wyszło, albo podnieść się i potraktować porażkę jako bolesną, ale cenną lekcję.

Zobacz więcej

Błogosławione niech będą błędy, upadki i porażki

Traciłem – i rzeczy, i przede wszystkim ludzi. Z drugiej strony o stratach, porażkach, trudnościach, których doświadczyłem, mogę powiedzieć, że są błogosławione. Dzięki nim dużo się dowiaduję. O sobie.

Zobacz więcej

Praktycznie

Sezon na "doła"

Nie możesz spać, wszystko wydaje ci się bezsensowne, czujesz potworne zmęczenie i smutek? Może to tylko wiosenne osłabienie, a może... depresja. Jak je odróżnić i gdzie szukać pomocy? 

Zobacz więcej

Niewolnicy diety

Walka z nadwagą lub otyłością może czasem rujnować codzienne życie odchudzających się osób. Dzieje się tak, gdy uzależniają się one od... odchudzania. Jak uwolnić się od permareksji, czyli przymusu ciągłego bycia na diecie?

Zobacz więcej

Foch, aż boli

Ciche dni to metoda stara jak świat. I broń tyleż skuteczna, co niebezpieczna – zarówno dla tego, kto „strzela focha”, jak i dla tego, kto zostaje ukarany milczeniem partnera. Co o związku mówią ciche dni? Jak sobie radzić z niemą przemocą?

Zobacz więcej

Popatrz sercem na siebie

Czy potrafimy zadbać o swoje potrzeby z taką samą troską i uważnością, jak dbamy o innych ludzi? Dlaczego dla wielu osób okazuje się to sporym wyzwaniem?

Zobacz więcej

Laboratorium

Urodzeni rodzice

Kiedy rodzi się dziecko, zmienia się nie tylko życie jego rodziców. Zmienia się także działanie ich mózgu. Na szczęście, bo dzięki temu mogą lepiej zająć się dzieckiem.

Zobacz więcej

Bliskie spotkania

Gdy wielu z nas wciąż zastanawia się, czy w odległych galaktykach istnieje inteligentne życie, niektórzy twierdzą, że mieli kontakt z kosmitami. Jak wytłumaczyć takie doniesienia? 

Zobacz więcej

Motyla noga!

Już małe dzieci dobrze wiedzą, co to są „brzydkie” słowa. Kiedy jednak zaczynają rozumieć ich znaczenie? Jak je poznają? 

Zobacz więcej

Zanurzeni w sieci

W przeszłości ostrzegano, że książki sieją moralne zgorszenie. Dziś za źródło zagrożenia uznawane są gry komputerowe albo internet. Jaką rolę odgrywają nowoczesne media? Jak na nas wpływają? 

Zobacz więcej

Robo-pomocnicy

Już niedługo terapeutów pracujących z dziećmi autystycznymi wesprą autonomiczne roboty. Będą one potrafiły reagować na stan psychiczny dziecka, przewidywać jego reakcje i odpowiednio modyfikować własne działanie. 

Zobacz więcej

I

Modlitwa (2)

Osoba wierząca interpretuje zdarzenia z własnego życia lub sakralne teksty jako znaki, przez które Bóg odpowiada na jej problemy.

Zobacz więcej

W dialogu

Prawdziwi myśliciele żyją, a ich myśl nie gaśnie. Na grobie ks. Józefa Tischnera do dzisiaj pali się światło, a wiele jego spostrzeżeń nabrało szczególnej aktualności...

Zobacz więcej

Wytrwałość

Dzięki wytrwałości podnosimy się z upadku, idziemy naprzód pomimo przeciwności. Wytrwałość nie wykańcza nas, nie przypiera do muru, daje za to spokój w obliczu trudności. 

Zobacz więcej

Boliwia jak dzień i noc

Mieszkańcy wiosek rozsianych w boliwijskiej dżungli za dnia niechętnie opuszczają domy. Dopiero zmrok przynosi wytchnienie od lejącego się z nieba żaru. Tymczasem Bolivianos z podniebnego płaskowyżu wyczekują południowego słońca, które rozgrzeje ich zmarz

Zobacz więcej

Dom dobry

Każdy facet powinien mieć w domu piec, do którego codziennie rano, budząc się pierwszy, dorzucałby szuflę węgla, by znów zrobiło się cieplej. I codziennie rano powinien przypominać swojej kobiecie, że ją kocha. Mówić jej to na każdym kroku.

Zobacz więcej