Charaktery - 4 / 2015 / Spis treści

Wstęp

Czy chcę i potrafię być sobą?

Z jednej strony pragniemy być unikatami, z drugiej zaś chcemy należeć do jakiegoś My, być podobni do innych, tych, na których nam bardzo zależy.

Zobacz więcej

Na temat

Co nas kręci, co podnieca

Jak sobie wyobrażasz idealną wersję siebie za rok? Co robisz? Jak chcesz, by wyglądało twoje życie? Zawsze wychodzimy od tego, czego chcemy, co nas kręci. A gdy postawimy sobie cel, podświadomie szukamy sposobów jego osiągnięcia. 

Zobacz więcej

rys. Paweł Kuczyński

Scenariusz dla siebie

Kto pisze nasze życie? Czy to my jesteśmy jego reżyserem i głównym aktorem? A może ktoś nas obsadził w swoim filmie i weszliśmy w tę rolę, bo czasem łatwiej jest posłużyć się cudzym scenariuszem… Cena za życie swoim życiem bywa wysoka. Cena za życie nie swoim życiem jest jeszcze wyższa i rośnie z upływem czasu. Jak więc żyć swoim życiem? Co nam w tym przeszkadza?

Zobacz więcej

Praktycznie

Kawa czy herbata?

Jedni nie wyobrażają sobie dnia bez „małej czarnej”, inni odzyskują siły przy filiżance bursztynowego naparu z plasterkiem cytryny. Co jest zdrowsze? Jaką kawę i jaką herbatę pić, by wzmocnić organizm?

Zobacz więcej

Idealna mama, idealny tata ...A dziecko?

Czy w dążeniu do bycia idealnym rodzicem może być coś złego? To chyba dobrze, że matki i ojcowie chcą spełniać swe zadanie jak najlepiej? Na drodze do ideału czyhają jednak pułapki.

Zobacz więcej

Tata (też) w ciąży

Poranne mdłości, wahania nastroju, zaburzenia apetytu - na takie dolegliwości nierzadko skarżą się…przyszli ojcowie. Dlaczego mężczyźni doświadczają podobnych objawów jak ich ciężarne partnerki?

Zobacz więcej

Moc stron mocnych

Nie można tworzyć czegoś nowego, podejmować ryzyka zmiany, jeśli nie wiemy, na czym możemy się oprzeć. Praca na mocnych stronach oznacza konsekwentne budowanie świadomości swoich potencjałów, możliwości, osiągnięć i zalet - wyjaśniają Dorota Szczepan-Jakubowska i Jacek Jakubowski.

Zobacz więcej

W kryzysie wyjdź do ludzi

Zarządzanie relacjami jest dla przedsiębiorstwa czymś równie istotnym, jak działania w sferze jego finansów. Zdrowe relacje pomagają firmie odnieść sukces komercyjny.

Zobacz więcej

Studenckie picie

I właściwie kto wódki nie pije, ten jest wywrotowcem - śpiewa Kazik. Wielu studentów z pewnością zgadza się z nim. Gdzie przebiega granica między piciem „rekreacyjnym” a nałogowym? Jak wyhamować w porę?

Zobacz więcej

Gwałt na mężczyźnie

Nawet co piąty mężczyzna doświadcza przemocy seksualnej ze strony kobiet. Dlaczego mężczyźni nie ujawniają, że zostali zgwałceni? Jakie kobiety molestują mężczyzn?

Zobacz więcej

Laboratorium

rys. Michał Stachowiak

Pustka pełna pracy

Praca ma zagłuszać negatywne emocje. Im więcej pracoholik przeżywa lęku, złości czy rozczarowania, tym więcej pracuje. A im więcej pracuje, tym gorzej się czuje - jest bardziej wyczerpany. Tak powstaje błędne koło uporczywego zapracowywania się - mówi Kamila Wojdyło.

Zobacz więcej

W podatkowym raju

W życiu pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki - mawiał podobno Benjamin Franklin. Przy czym od śmierci póki co uciec się nie da, a od płacenia podatków niektórzy próbują. Dlaczego i z jakim skutkiem?

Zobacz więcej

Własnym głosem

To, czego wymaga miłość i udział w demokratycznym społeczeństwie, jest jednym i tym samym. Zarówno własny głos, jak i potrzeba związków są wpisane w ludzką naturę, podobnie jak zdolność rozpoznawania fałszywych autorytetów.

Zobacz więcej

Buntownik z wyboru

Bardzo trudno sprzeciwić się zdaniu większości, nawet gdy jesteśmy pewni, że jest ono błędne. A jednak słynny eksperyment Solomona Ascha pokazał, że w każdym z nas oprócz konformisty drzemie też buntownik.

Zobacz więcej

I

Niewolnicy Europy

Staram się budować od nowa porozumienie między ludźmi. Nie chodzi o to, by dali pieniądze bezdomnym Romom, ale by umieli spojrzeć im w oczy. Bo gdy zostają zerwane więzi między ludźmi, kiedy już nie sposób dojrzeć człowieka w odartym z człowieczeństwa kształcie, dzieją się potworne rzeczy - mówi Fernand Melgar.

Zobacz więcej

Co rzecze Zaratustra

Dzisiaj imię i nauka proroka Zaratustry kojarzą się na ogół z tytułowym bohaterem filozoficznej powieści Fryderyka Nietzschego, a nie z głosicielem wiary i moralności, które dały podstawę pierwszemu monoteizmowi. Kim był ten półlegendarny mędrzec perski?

Zobacz więcej