Charaktery - 4 / 2014 / Spis treści

Wstęp

Emocje

Nieraz brakuje nam słów, by opisać to, co czujemy. A czasem po prostu wolimy zachować uczucia dla siebie.

Zobacz więcej

Na temat

rys. Dawid Ryski

Zrozum swoje emocje

Źródła emocji tkwią w części mózgu, która odpowiada za racjonalność - twierdzą uczeni. To odkrycie przecina spór o dominację rozumu nad sercem, pokazuje, że są one powiązane i wspólnie tworzą portret psychologiczny człowieka. Jaki zatem jest ów portret?

Zobacz więcej

Decyzje na gorąco

Nie podejmujemy decyzji „na zimno”, nie opieramy się wyłącznie na chłodnych kalkulacjach. Jeśli przyjrzymy się sobie i swoim bliskim, zauważymy, że w najważniejszych momentach życia odwołujemy się do emocji mówi prof. Richard Davidson.

Zobacz więcej

Praktycznie

Nie orgazm, lecz ucieczka

W uzależnieniu od seksu nie chodzi o to, by rozładować napięcie seksualne. Uzależnieni poprzez aktywność seksualną próbują uciec od trudnych emocji. Oni nie pragną orgazmu, lecz chcą uciec od życia - mówi Paula Hall.

Zobacz więcej

Pożądanie pod pewnym warunkiem

Coraz więcej trzydziestolatków odkłada małżeństwo na później albo rezygnuje ze stałego związku. Są przekonani, że wspólne życie zabija namiętność, a oni chcą kochać „do bólu”. Jak sprawić, by seks w domowych pieleszach był szalony, a miłość udomowiona - dzika i gorąca?

Zobacz więcej

Dlaczego lubimy złe wiadomości

Toniemy w morzu przygnębiających newsów, choć z drugiej strony... czasem lubimy się w tym morzu pławić. Skarżymy się na smutną rzeczywistość pokazywaną w mediach, ale to właśnie dla niej podkręcamy głośniki i przeczesujemy kanały telewizyjne.

Zobacz więcej

Domy dla dusz

Jak urządzić dom, zaprojektować budynek czy zaplanować miasto, aby dobrze się w nich mieszkało? To jest możliwe dzięki sekretnym związkom psychologii i architektury.

Zobacz więcej

Ukryty kat

Ofiary przemocy psychicznej – kobiety i mężczyźni, osoby starsze i dzieci – wstydzą się mówić o tym, czego doświadczają i prosić o pomoc. Jak rozpoznać przemoc psychiczną i jak rozbroić kata?

Zobacz więcej

Odnaleźć swoją Siłę

Punktem wyjścia w radzeniu sobie z traumą jest uszanowanie jej, uznanie, że miała miejsce i że niesie ze sobą pewne skutki. Dopiero wtedy można uwolnić się z sideł przeszłości, docenić teraźniejszość i ruszyć dalej, ku przyszłości.

Zobacz więcej

Same dzieci dzielne

Samodzielność to cenny dar, jaki możemy dać dziecku. Jak ją rozwijać, a nie tłumić? Ile rodzicielskich zakazów to ochrona, a ile to już ubezwłasnowolniająca nadopiekuńczość?

Zobacz więcej

Laboratorium

Społeczny test sumienia

Sprawa Mariusza T. jest papierkiem lakmusowym. Jak w soczewce skupia nasze emocje, lęki, frustracje i zagubienie. Co mówi o nas? O naszym poczuciu bezpieczeństwa i stanie naszych sumień? Spytaliśmy o to: psychiatrę, psychologa, psychoterapeutę, filozofa i etyka.

Zobacz więcej

Gorzki smak odrzucenia

Poczucie odrzucenia sprawia, że stajemy się agresywni, przestajemy panować nad sobą, podejmujemy ryzykowne działania. W takiej sytuacji samopoczucie mogą nam poprawić przyjaciele i... ciasteczka.

Zobacz więcej

I jak tu (nie) być altruistą

Nierzadko poświęcamy swój czas, siły, pieniądze, by pomóc innym. Wspieranie najbliższych nikogo nie dziwi. Dlaczego jednak pomagamy całkiem obcym osobom?

Zobacz więcej

Kto jest zwycięzcą?

Kim są przedsiębiorcy, którzy osiągają ogromne sukcesy? Co ich wyróżnia? Na czym polega tajemnica ich sukcesu?

Zobacz więcej

Potyczki z wolną wolą

Wolna wola nie istnieje, kluczowe decyzje podejmowane są poza naszą świadomością i dopiero potem zdajemy sobie z nich sprawę - twierdzi grupa neuronaukowców, apologetów Benjamina Libeta. Ich równie liczni oponenci uważają, że ta rewolucyjna teoria jest wynikiem tylko...błędu w metodologii eksperymentalnej.

Zobacz więcej

I

Jesteśmy jednością

Dzielisz i dzielisz, próbując się zorientować, kto ma rację, kto się myli, rozkładasz życie na części pierwsze i wiesz, co w końcu znajdziesz? Przestrzeń, pustkę. A co, gdy na to wszystko spojrzysz z dalszej perspektywy...- zastanawiają się Jeff Bridges i Bernie Glassman.

Zobacz więcej

Kura czy jajko?

Zmokła kura wygląda żałośnie, ale gdy się wysuszy i napuszy, przypomina chmurę gradową. A wtedy lepiej trzymać się z daleka od jaj, które chroni pod brzuchem.

Zobacz więcej