Charaktery - 4 / 2014 / Spis treści

Wstęp

Emocje

Nieraz brakuje nam słów, by opisać to, co czujemy. A czasem po prostu wolimy zachować uczucia dla siebie.

Zobacz więcej

Na temat

rys. Dawid Ryski

Zrozum swoje emocje

Źródła emocji tkwią w części mózgu, która odpowiada za racjonalność - twierdzą uczeni. To odkrycie przecina spór o dominację rozumu nad sercem, pokazuje, że są one powiązane i wspólnie tworzą portret psychologiczny człowieka. Jaki zatem jest ów portret?

Zobacz więcej

Praktycznie

Nie orgazm, lecz ucieczka

W uzależnieniu od seksu nie chodzi o to, by rozładować napięcie seksualne. Uzależnieni poprzez aktywność seksualną próbują uciec od trudnych emocji. Oni nie pragną orgazmu, lecz chcą uciec od życia - mówi Paula Hall.

Zobacz więcej

Pożądanie pod pewnym warunkiem

Coraz więcej trzydziestolatków odkłada małżeństwo na później albo rezygnuje ze stałego związku. Są przekonani, że wspólne życie zabija namiętność, a oni chcą kochać „do bólu”. Jak sprawić, by seks w domowych pieleszach był szalony, a miłość udomowiona - dzika i gorąca?

Zobacz więcej

Dlaczego lubimy złe wiadomości

Toniemy w morzu przygnębiających newsów, choć z drugiej strony... czasem lubimy się w tym morzu pławić. Skarżymy się na smutną rzeczywistość pokazywaną w mediach, ale to właśnie dla niej podkręcamy głośniki i przeczesujemy kanały telewizyjne.

Zobacz więcej

Ukryty kat

Ofiary przemocy psychicznej – kobiety i mężczyźni, osoby starsze i dzieci – wstydzą się mówić o tym, czego doświadczają i prosić o pomoc. Jak rozpoznać przemoc psychiczną i jak rozbroić kata?

Zobacz więcej

Odnaleźć swoją Siłę

Punktem wyjścia w radzeniu sobie z traumą jest uszanowanie jej, uznanie, że miała miejsce i że niesie ze sobą pewne skutki. Dopiero wtedy można uwolnić się z sideł przeszłości, docenić teraźniejszość i ruszyć dalej, ku przyszłości.

Zobacz więcej

Same dzieci dzielne

Samodzielność to cenny dar, jaki możemy dać dziecku. Jak ją rozwijać, a nie tłumić? Ile rodzicielskich zakazów to ochrona, a ile to już ubezwłasnowolniająca nadopiekuńczość?

Zobacz więcej

Laboratorium

Społeczny test sumienia

Sprawa Mariusza T. jest papierkiem lakmusowym. Jak w soczewce skupia nasze emocje, lęki, frustracje i zagubienie. Co mówi o nas? O naszym poczuciu bezpieczeństwa i stanie naszych sumień? Spytaliśmy o to: psychiatrę, psychologa, psychoterapeutę, filozofa i etyka.

Zobacz więcej

I jak tu (nie) być altruistą

Nierzadko poświęcamy swój czas, siły, pieniądze, by pomóc innym. Wspieranie najbliższych nikogo nie dziwi. Dlaczego jednak pomagamy całkiem obcym osobom?

Zobacz więcej

I

Kura czy jajko?

Zmokła kura wygląda żałośnie, ale gdy się wysuszy i napuszy, przypomina chmurę gradową. A wtedy lepiej trzymać się z daleka od jaj, które chroni pod brzuchem.

Zobacz więcej