Charaktery - 3 / 2020 / Spis treści

Na temat

ilustracja: Jakub Ferenc

Utracona i odzyskana godność

„Mam swoją godność” – mówimy, gdy ktoś umniejsza nas albo obraża. Bywa, że o godność walczymy w relacji z partnerem, dziećmi, rodzicami. Często sami, nieświadomie, naruszamy godność drugiej osoby. Zawstydzamy ją, odbieramy nadzieję. Zapominamy, że ona też „ma swoją godność”. Jak zatem dbać o własną godność, by nie odbierać jej innym?

Zobacz więcej

Praktycznie

Mistyka gór

„W górach jest wszystko, co kocham…” – pisał poeta Jerzy Harasymowicz. Dla wielu osób góry stanowią przestrzeń osobistych podróży do własnego wnętrza, odkrywania prawdy o samym sobie.

Zobacz więcej

ilustracja: Getty Images Poland

W oceanie łez

Dla nas to jedno z najistotniejszych pytań: w jaki sposób traumy jednostek są przekazywane na kolejne pokolenia? Jeden z bohaterów naszego filmu – człowiek, który od czterdziestu lat pomaga innym radzić sobie z traumami – nie był w stanie pokonać demonów własnego umysłu. Dopiero gdy przeczytał pamiętnik wojenny swojej matki, zrozumiał, dlaczego był tak oziębły i krytyczny dla swojej żony.

Zobacz więcej

Osaczeni troską

To normalne, że chcemy chronić partnera i otoczyć go opieką, gdy jej potrzebuje. Jednak nadopiekuńczość ma niewiele wspólnego z miłością i może zniszczyć związek. Co się kryje za skłonnością do nadopiekuńczości i jak się przed nią ustrzec?

Zobacz więcej

ilustracja: Getty Images Poland

Łzy dla Puszka

Co trzeci Polak ma psa, co czwarty –kota. Gdy pupil umiera, przeżywamy żałobę i niejednokrotnie jest ona równie silna, jak w przypadku śmierci bliskiego człowieka.

Zobacz więcej

ilustracja: Getty Images Poland

Ruchy, ruchy!

Jeszcze do niedawna wydawało się, że wraz z postępem medycyny będziemy żyć dłużej. Dziś badacze alarmują, że czas naszego życia skróci się, bo… za mało się ruszamy. Jak odwrócić ten trend?

Zobacz więcej

Para w pułapce emocji

Nie chodzi o to, żeby jeden partner leczył drugiego. Trzeba wziąć odpowiedzialność za samego siebie i odpuścić nierealistyczne oczekiwania.

Zobacz więcej

Skromna żona

Choć nie była związana z żadnym uniwersytetem, Clara Stern na trwałe zapisała się w historii psychologii. Badania nad rozwojem języka prowadziła… w domu, obserwując razem z mężem własne dzieci.

Zobacz więcej

ilustracja: Getty Images Poland

Przereklamowany kryzys

Określenie „kryzys wieku średniego” zrobiło niebywałą karierę. Jednak najnowsze badania podważają tezę, iż 40-latkowie przeżywają wyjątkowo stresujący etap swojego życia.

Zobacz więcej

Fakty i mity o uważności

Mindfulness, czyli praktyka uważności, stała się w ostatnich latach niezwykle popularna. Które spośród potocznych przekonań na jej temat są, w świetle badań, prawdziwe, a które fałszywe?

Zobacz więcej