Charaktery - 3 / 2018 / Spis treści

Wstęp

fot. Wojtek Urbanek

Stres na dobre

Chcemy i spokoju, i zawirowania. I wygody, i komplikacji. I wyboru, i przymusu.

Zobacz więcej

Praktycznie

Posłuszni do ostatniego volta

W historii świata wiele zła wyrządziło posłuszeństwo. Okazuje się, że ludzie nadal gotowi są razić prądem inną osobę tylko dlatego, że polecił im to autorytet. Jak uniknąć pułapki posłuszeństwa? Jest na to sposób.

Zobacz więcej

rys. Sławomir Chrystow

Nie wszystko naraz

Zwykle robimy kilka rzeczy naraz. Prowadzimy samochód, rozmawiając przez telefon. Podczas negocjacji z klientem odbieramy maile i serfujemy w sieci. Wydaje się, że nasz mózg kocha takie podniety. Okazuje się jednak, że płaci za to wysoką cenę.

Zobacz więcej

fot. materiały Gutek Film

Ona z ogrodu, on z garażu

Kobiety i mężczyźni marzą o tym samym: chcą kochać i być kochani. Tylko czasem trudno im przekazać drugiej stronie, czego konkretnie potrzebują. Zatem podpowiadamy!

Zobacz więcej

rys. Maria Mcevoy

Zagadka Bourne’a

Pisarze i filmowcy nieraz szukają inspiracji w prawdziwym życiu. Czy to przypadek, że słynny agent Jason Bourne przypomina Ansela Bourne’a, pacjenta opisanego przez Williama Jamesa?

Zobacz więcej

rys. Paweł Kuczyński

Przełamując wstyd

Kobiety powiedziały: „Dość”. Poczuły się silne na tyle, by w kampanii #MeToo (#JaTeż) opowiedzieć swoje historie o tym, jak były nadużywane i molestowane seksualnie. Dlaczego tak długo milczały?

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Balsam tylko dla ciebie

Można poprawić sobie humor i zadbać o urodę, wykorzystując to, co dostajemy od natury, za darmo. „Customowe” domowe kosmetyki są nie tylko modne, ale i zdrowe.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Starość ma przyszłość

Większości z nas pisana jest... długowieczność. Życie po osiemdziesiątce możemy spędzić z radością, jeśli nauczymy się uczyć.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Ocalamy dla przyszłości

Losy naszej rodziny nieoczekiwanie splotły się z losem starego, zrujnowanego cmentarza ewangelickiego. Nie chciałyśmy, by został zrównany z ziemią, więc... kupiłyśmy go.

Zobacz więcej

fot. Elma Coetzee

Dziecko szczęśliwe jak Holender

Dzieci w Holandii mają dużo więcej swobody niż ich rówieśnicy w innych krajach. W szkole spotykają się z mniejszą presją, spędzają więcej czasu ze swoimi rodzicami, a małe dzieci funkcjonują według stałego planu dnia.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Najpiękniejsze 12 godzin

Nasz trzeci syn urodził się w domu. Czas był jedną z ważniejszych różnic między tym porodem a poprzednimi. Czas dany nam na przeżycie wszystkiego od początku do końca w swoim rytmie. Czas czułości.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Jestem fighterką

Gdy dzieci poszły do przedszkola, postanowiłam zawalczyć o siebie. Nie było łatwo, ale... schudłam 32 kg i odnalazłam swoją pasję!

Zobacz więcej

Zostałem i nadal marzę

Miałem kilkanaście lat, gdy zacząłem tracić wzrok. Poczułem, że życie mnie zawiodło. Zastanawiałem się, co ze sobą zrobić. Musiałem zacząć wszystko od nowa, zdobyć zawód. Żeglarstwo nauczyło mnie, że nie trzeba walczyć z przeszkodami, tylko współpracować z naturą.

Zobacz więcej

Kraina zapomnienia

Alpy łączą mówiących różnymi językami Szwajcarów bardziej niż cokolwiek innego (nie licząc szwajcarskiego franka). I jak lep przyciągają turystów, którzy chcą tu zapomnieć o świecie i o sobie samych.

Zobacz więcej

Fot. archiwum autorki

Z sercem ryby

Stojąc na pokładzie łodzi rybackiej, czułam się taka mała, czasami żałosna, ale wciąż pełna życia i prawie niezniszczalna.

Zobacz więcej

rys. Joanna Gniady

Ten typ tak ma

Nasz umysł chadza różnymi drogami, różnymi sposobami docieramy do celu. Warto poznać swój styl poznawczy i typ umysłu, by wiedzieć, jakie są nasze preferencje, a co może nam sprawić trudność.

Zobacz więcej

Sukces (nie) do zniesienia

Co dzieje się w parze, gdy jedno osiąga sukces, a drugie niekoniecznie? O czym warto pamiętać, by sukces jednego partnera nie zniszczył relacji pary?

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

I ślubuję sobie

Staję przed sobą i ślubuję, że będę się kochać, wierna swoim ideałom, i nigdy się nie opuszczę. Coraz więcej osób bierze ślub z samym sobą. Co im to daje?

Zobacz więcej