Charaktery - 3 / 2016 / Spis treści

Wstęp

rys. Paweł Kuczyński

Porozumienie

Łatwo jest władać tymi, którzy porozumieć się nie potrafią - pisze w najnowszym numerze "Charakterów" prof. Wiesław Łukaszewski.

Zobacz więcej

Na temat

rys. Paweł Kuczyński

Słowa, które otwierają nas na siebie

Komunikujemy się ze sobą nieustannie, więc dlaczego tak często nie potrafimy się dogadać? A czasem rozumiemy się bez słów. Czujemy, że jesteśmy dla kogoś całym światem, i on dla nas też. Jak rozmawiać, by zrozumieć – i kogoś, i siebie?

Zobacz więcej

rys. Paweł Kuczyński

Ja jestem ja, ty jesteś ty

Niesłuchanie to bolączka każdego człowieka w każdych czasach. Bardzo chcemy być akceptowani i sądzimy, że możemy to zdobyć, mówiąc - mówi psychiatra i neurolog dr Elżbieta Sujak.

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. Jarek Bujny

Szefowie jak wrogowie

Szef perfekcjonista, dyktator, zalękniony, kameleon, narcyz – trafić na takich przełożonych ma szansę każdy, a współpraca z nimi bywa koszmarem. Jak ułożyć relacje z trudnym szefem?

Zobacz więcej

rys. Magda Wolna

12 Kroków do pełni życia

To jest szczęście w nieszczęściu, żadna inna choroba nie ma takiego programu i sieci wsparcia. Dzięki temu człowiek, który gdzieś się zagubił i potłukł, może powstać, zmienić siebie - mówi Bohdan Woronowicz.

Zobacz więcej

rys. Magda Wolna

Scenariusze rodziną pisane

Siłaczki, ofiary losu, posłuszne opiekunki... w tych i innych rolach często obsadzają nas rodzice, partnerzy, dzieci. Dlaczego w nich tkwimy? Co zrobić, by samemu pisać scenariusz własnego życia?

Zobacz więcej

rys. Greta Samuel

Problem zapalny

Zapalenie zatok zaczyna się zwykłym katarem, ale zlekceważone i nieleczone może doprowadzić do groźnych powikłań, a nawet do śmierci. Komu grozi najbardziej i jak je leczyć?

Zobacz więcej

rys. Karolina Burdon

Bajeczna terapia

Chcesz pozbyć się lęku i łatwiej akceptować trudności? Czytaj bajki i pisz własne opowieści. Badania pokazują, że bajkoterapia skutecznie pomaga zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Zobacz więcej

rys.Dawid Ryski

Pokora chroni

Można nauczyć się serwisować swój organizm w sytuacji niszczącego stresu. Warto zrewidować przekonania na własny temat, na przykład o swojej niezbędności i omnipotencji - mówi Wojciech Eichelberger.

Zobacz więcej

rys.Joanna Chabielska

Jak (nie) zostać mentalistą

Czy mąż naprawdę mnie kocha? Czy jestem atrakcyjnym facetem? Czy szef mnie ceni? Całe życie zastanawiamy się, jak odbierają nas inni, bo chcemy zrobić na nich jak najlepsze wrażenie. Ale czy potrafimy odgadnąć, co myślą?

Zobacz więcej

Laboratorium

rys. Joanna Gniady

Bolesne zwlekanie

Nieraz odkładamy rzeczy do zrobienia na wieczne potem – przynosi nam to chwilową ulgę, lecz na dłuższą metę powoduje cierpienie. Dlaczego nie doprowadzamy spraw do końca, choć mieliśmy taki zamiar?

Zobacz więcej

rys. Małgorzata Łągiewka

Nieśmiali od urodzenia

Dla nieśmiałych dzieci kontakty z innymi czy występy przed klasą to koszmar. Chciałyby bawić się z kolegami i koleżankami, jednak bardzo się stresują. Jak można im pomóc?

Zobacz więcej

Rys. Marcin Muszalski

Pisarka i bestia

Gabriela Zapolska długo zmagała się z tajemniczą chorobą. Nawet wybitni lekarze nie byli w stanie jej pomóc. Gdy wreszcie okazało się, co to za dolegliwość, zdziwieni byli wszyscy... oprócz samej pacjentki.

Zobacz więcej

rys. Galeria Rusz

Wu-wei – szczęście bez wysiłku

Najnowsze badania zachodnich psychologów potwierdzają skuteczność podejścia starożytnych myślicieli chińskich: „Nie działaj, a wszystko będzie zrobione”. Na czym polega stan wu-wei i jak go osiągnąć?

Zobacz więcej

rys. Małgorzata Łągiewka

Kasa nas oddala

Pieniądze psują nasze relacje. Dlaczego? Bo sprawiają, że przestajemy się zastanawiać, czego inne osoby rzeczywiście potrzebują: w końcu możemy im po prostu zapłacić - mówi Agata Gąsiorowska.

Zobacz więcej

I

rys. Dawid Ryski

Islam

Doktryna każdej wielkiej religii monoteistycznej zawiera prawdy, do których można dojść rozumem, jak i prawdy oparte na objawieniu Boga. Te pierwsze mogą łączyć, drugie najczęściej dzielą.

Zobacz więcej

fot. Rich Mirocco

Z Tokio do Tohoku

Dwa tygodnie. Tyle czasu zajęło mi przejechanie 400 kilometrów na rowerze z Tokio do Onagawy w charytatywnym rajdzie.

Zobacz więcej

fot. Wojciech Wojtkielewicz

Bez mistrza

Obaj nie byliśmy facetami, którzy obściskują się i uzewnętrzniają swoje uczucia. Ale przegadaliśmy setki godzin na tematy, na które marzyłem, by rozmawiać z ojcem - mówi Grzegorz Gajewski.

Zobacz więcej