Charaktery - 3 / 2015 / Spis treści

Wstęp

Czas

W czasie tkwi paradoks, bo płynie, odchodzi, mija, a zarazem był, jest, jest, jest i będzie.

Zobacz więcej

Na temat

Czas po naszej stronie

Szybciej, na jutro, błyskawicznie - to współczesne zaklęcia. Ścigamy się z czasem. Próbujemy wykorzystać każdą sekundę, zmieścić w niej więcej. A im dokładniej liczymy czas, tym bardziej nam go brakuje. Aż zdajemy sobie sprawę, że w wyścigu z czasem nie ma wygranych. Z choroby pośpiechu można się jednak wyleczyć. Można odzyskać czas na życie. Jak to zrobić?

Zobacz więcej

Wczoraj, dziś i jutro

Uczmy się znajdować czas - dla rodziny, przyjaciół, na zabawę, kontakt z przyrodą, rozwój duchowy, kulturę. Niech czas pracuje na naszą korzyść, a nie przeciwko nam.

Zobacz więcej

Jak słuchać wskazówek zegara

Czas to nasze życie. Rzadko o tym pamiętamy. Zamiast siłować się z czasem, słuchajmy tykania zegara i uczmy się akceptować mijające sekundy - mówią Maria Król i Fijewska i Piotr Fijewski.

Zobacz więcej

Praktycznie

Wiedza z serca i rozumu

„Słuchaj starszych, bo są mądrzejsi!” - które dziecko nie zna takich zaleceń? Bywa, że „starsi” mają „mądrzejszy” ogląd na każdą sprawę. Od kwestii odpowiedniego doboru ubrania na sanki po wybór studiów, życiowego partnera, mieszkania, kandydata na prezydenta… Czy rzeczywiście mądrość idzie w parze z wiekiem?

Zobacz więcej

Jeszcze zdążymy

Niektórzy tak bardzo boją się starzenia, że woleliby umrzeć tuż po czterdziestych urodzinach. Jednak to nie starość jest straszna, tylko to, co dzieje się aktualnie w naszym życiu. I obawa: co będzie, jeśli nie dokonamy w nim zmian.

Zobacz więcej

W domowym ogrodzie

Zbyt często traktujemy delikatne orchidee - nasze relacje z najbliższymi - jak kaktusy. Jak znaleźć własną drogę do spełnionego rodzicielstwa?

Zobacz więcej

Mamy syna geja

Mamo, tato, jestem gejem/jestem lesbijką - bywa, że latami zbieramy się do tego wyznania. Nieujawniony sekret ciąży i nam, i naszym bliskim. Wyjść z szafy - ujawnić się czy nie? A jeśli wyjść, to jak to zrobić?

Zobacz więcej

Delektuj się i jedz...mniej

Trening świadomego jedzenia oparty na uważności pozwala schudnąć i na nowo cieszyć się smakiem jedzenia... i życia.

Zobacz więcej

Z alkowy do baru

Uzależnione kobiety są mniej widoczne, a otoczenie czuje wobec nich większe skrępowanie: no bo jak powiedzieć eleganckiej pani, że powinna pójść na odwyk...- mówi Ewa Woydyłło.

Zobacz więcej

Nowa pomoc: teleterapia

W Polsce psychoterapia za pomocą komunikatora głosowego dopiero raczkuje, ale w USA i Wielkiej Brytanii jest uznana i praktykowana od lat. Czy przynosi takie same efekty jak terapia tradycyjna?

Zobacz więcej

Laboratorium

Dramat multikulti

Nie możemy zmusić ludzi, by byli otwarci, liberalni czy nawet tolerancyjni. Ale wszyscy rozumiemy uczciwą społeczną umowę, która zakłada, że mamy takie same prawa i obowiązki. To proste: ja szanuję ciebie, ty szanujesz mnie - mówi Paul Scheffer.

Zobacz więcej

Smak życia

Szczęście to coś więcej niż brak depresji. Liczy się też zdolność znajdowania i doceniania pozytywnych doświadczeń.

Zobacz więcej

Kto da więcej

Każdego dnia na aukcjach internetowych pod młotek trafia mnóstwo przedmiotów. Kupujący walczą o produkt do ostatnich sekund licytacji, nierzadko za niego przepłacając. Dlaczego wpadamy w gorączkę aukcyjną?

Zobacz więcej

Milczący korowód

Oprócz Małego Hansa i Anny O. gabinet Zygmunta Freuda odwiedziło kilkuset innych pacjentów. O wielu z nich dziś nikt już nie pamięta. Kim byli? Jakie były ich losy? Z jakimi problemami się zmagali?

Zobacz więcej

I

Sacrum na rozdrożach

Choć człowiek Zachodu pozostał w znacznej mierze człowiekiem wiary, przekształciło się zupełnie jego rozumienie świętości. Uległo ono swoistemu „spłaszczeniu”, „wyzuciu” z wielu głębokich, istotnych treści.

Zobacz więcej