Charaktery - 3 / 2014 / Spis treści

Wstęp

Stres

Stres to mozaika powszednich wyborów, codzienna rezygnacja z jednej drogi na rzecz innej, bez powrotu do punktu wyjścia.

Zobacz więcej

Na temat

Jak oszczędzić sobie nerwów

Wierzymy, że gdyby nie stres, żyłoby się nam lepiej. Czy na pewno? Zapominamy, że jakkolwiek byśmy się starali, on i tak zawsze będzie nam towarzyszyć. Zapominamy też, że stres nie zawsze jest zły. Nieraz to właśnie on dodaje nam skrzydeł. Zatem zamiast walczyć z nim zawzięcie, zmień myślenie o stresie i uczyń go swoim sprzymierzeńcem.

Zobacz więcej

Gdy goni nas czas

Pacjentka opowiadała, jak na pogrzebie jej ojca zadzwonił do niej szef, zlecając jej zadania. Powiedziała mu, gdzie jest. A szef na to: „Ach rozumiem, bardzo współczuję, tylko dokończę!”. Była wstrząśnięta: „Boże, to nawet na pogrzebie ojca nie mam spokoju”.

Zobacz więcej

Wolni od napięcia

Dobry, pełen troski stosunek do ciała jest ważnym wyznacznikiem naszego psychicznego i fizycznego zdrowia. Pozwala też znaleźć w ciele oparcie i sprzymierzeńca, nawet w najbardziej stresujących sytuacjach.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. JackF/istockphoto

Szantaż z miłości

Dorosły brat ciągle oczekuje od ciebie pomocy. Mąż pozwala, by jego dzieci z pierwszego małżeństwa raniły cię...Jak postawić granice w relacjach, by ochronić siebie przed manipulacją?

Zobacz więcej

Do dwóch razy sztuka?

„Ponowne małżeństwo jest triumfem nadziei nad doświadczeniem”, mawiał osiemnastowieczny angielski pisarz Samuel Johnson. W rzeczywistości nowy związek najeżony jest licznymi pułapkami.

Zobacz więcej

Leczenie jak z nut

Stosowali ją szamani i starożytni lekarze. O leczniczym oddziaływaniu muzyki pisali już Pitagoras, Platon i Arystoteles. Dziś muzykoterapię stosuje się na całym świecie - na salach operacyjnych, na zajęciach rehabilitacyjnych, w przedszkolach, a nawet w terapii uzależnionych.

Zobacz więcej

Słodko-gorzka dyskryminacja

- Pochwały wobec pracownic wydają się być wyrazem ciepła i życzliwości. A tymczasem maskują one tylko protekcjonalizm i skryte przekonanie, że kobiety są mniej kompetentne od mężczyzn. „Lukrowana” dyskryminacja tak naprawdę ma gorzki smak - mówi Theresa Vescio.

Zobacz więcej

Laboratorium

rys. Joanna Gwis

Pamięć, która wyblakła

Augusta D. zachowywała się chaotycznie i dziwacznie. Nie rozumiała pytań. Zapominała funkcje przedmiotów. Odczuwała nieuzasadniony lęk przed dobrze znanymi osobami. Jej lekarz, Alois Alzheimer, przypuszczał, że ma do czynienia z nieznaną dotąd medycynie chorobą.

Zobacz więcej

Iluzje o sobie

Mamy naprawdę dobrą intuicję, jeśli chodzi o innych ludzi. Niestety - zwykle nie potrafimy zastosować tej wiedzy w odniesieniu do siebie. Jakim iluzjom na swój temat ulegamy?

Zobacz więcej

Wampir wciąż powraca

Zbrodniarz pedofil pełni dziś podobną rolę, jaką przed wiekami w ludzkiej świadomości odgrywała jakaś emanacja sił piekielnych. To wyraźnie widać choćby w pojęciach jakimi określamy takie osoby: przykład „wampir z Piotrkowa”, „szatan z Bytowa” - mówi prof. Jan Hartman.

Zobacz więcej

Tańczący z myślami

Czy myślenie to - jak chcieli klasycy filozofii - „widzenie okiem umysłu” lub „rozmowa duszy z samą sobą”? A może - jak dowodzą współcześni neuronaukowcy - myśleniu zdecydowanie bliżej do… tańca?

Zobacz więcej

I

Magia filmu

- Scenograf to człowiek, który przekłada marzenia reżysera na język filmu. Pasjonują mnie reżyserzy z wizją. Dla nich mogę wejść w każdy okres historyczny i zbudować dekoracje, które oddadzą charakter filmu - mówi Allan Starski.

Zobacz więcej

Ptak ze stali

Głos lecących żurawi od wieków działa z niezwykłą siłą na ludzką wyobraźnię. Czysty i silny klangor sunącego po niebie klucza budzi dziwną tęsknotę.

Zobacz więcej