Charaktery - 2 / 2018 / Spis treści

Wstęp

Wredni ludzie

Są ludzie, których lepiej nie spotykać. Nie wymienię ich oczywiście z nazwiska, choć to wielka pokusa.

Zobacz więcej

Na temat

rys. Paweł Kuczyński

Jak sobie poradzić z wrednymi ludźmi

Niektórzy ludzie sprawiają, że natychmiast tracimy humor.Takie toksyczne zachowania nie tylko nas ranią czy wywołują stres, ale też sprawiają, że zaczynamy w siebie wątpić. Jak rozpoznać toksycznych ludzi i jak sobie z nimi radzić?

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

(Nie)toksyczna bliskość

Nie ma rodziców idealnych. Często popełniamy błędy i to jest OK. Ale musimy pamiętać, by je rozpoznać i naprawić, zmierzyć cierpienie dziecka i przeprosić - mówi Isabelle Filliozat.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. andresr/istockphoto

Zrozumieć swój wstyd

Większość naszych cech, zachowań czy upodobań ma swoje źródła w dzieciństwie. To wtedy, poprzez kontakt z bliskimi i rówieśnikami, kształtuje się zrąb naszej osobowości – uczymy się określonych zachowań, myślenia o sobie, o innych i świecie.

Zobacz więcej

rys. istock getty images

Powinieneś, ale czy tego chcesz?

Chcę czy muszę? Nastawienie do zmiany często decyduje o tym, czy się w nią zaangażujemy i rzeczywiście wprowadzimy w życie.

Zobacz więcej

rys. Sławomir Chrystow

10 kroków do namiętności

Popularna maksyma głosi, że miłość rodzi się z niczego, a umiera od wszystkiego. Szybko się zapala, ale i gaśnie, gdy przestajemy dbać o żar w związku. Jak zatem podsycić namiętność?

Zobacz więcej

rys. getty images Poland

Pracę da się lubić

Poczucie autonomii to klucz do zaangażowania w pracę i czerpania z niej radości. Jak je uzyskać?

Zobacz więcej

rys. Maria Mcevoy

Poszukiwacze tajemnic

Księżna Diana żyje, a samoloty rozpylają trujące chemikalia – niektórzy uparcie wierzą w podobne teorie i odrzucają inne wyjaśnienia. Skąd się bierze wiara w teorie spiskowe?

Zobacz więcej

fot. istock by getty images

Jak mądrze wspierać innych

Emocje towarzyszące współczuciu mogą inspirować konkretną postawę wobec osoby, której je okazujemy. Bardziej chodzi jednak o to, by pracować nad konkretnym nastawieniem wspierającym nas lub innych.

Zobacz więcej

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Droga do wypalenia

Niektórzy myślą, że praca, którą wykonują, jest najważniejszą sprawą w życiu. Ciężko pracują i w końcu zapominają, po co właściwie to robią. Praca staje się głównym punktem odniesienia w ich życiu, a to ślepa uliczka - mówi Jacek Gientka.

Zobacz więcej

rys. istock getty images

Sztuka mówienia nie

Ogrom możliwości, natłok obowiązków, nieustający szum informacyjny i szybkie tempo życia sprawiają, że coraz trudniej jest nam identyfikować własne potrzeby, a w konsekwencji postępować w zgodzie ze sobą. Na szczęście z pomocą przychodzi asertywność. Artykuł ukazał się w "Charakterach" nr 2/2018. Możesz przeczytać go bezpłatnie dzięki Maleszko.edu.

Zobacz więcej

fot. Wassiliy/istockphoto

Złość, czyli jak krzyczeć w języku żyrafy

Złość nie musi zamykać, izolować od innych. Złość wyrażana językiem żyrafy – szczerze, ale z szacunkiem dla drugiej strony – zwiększa szansę, że druga strona usłyszy, co chcemy jej przekazać.

Zobacz więcej

rys. getty images Poland

W innej roli

Dzieci i zegarki nie mogą być stale nakręcane. Trzeba im także pozwolić chodzić. Ten aforyzm powinien nam przypominać między innymi to, że w pewnym wieku naturalnie tracimy pozycję głowy rodziny i musimy znaleźć sobie w niej nową rolę.

Zobacz więcej

fot. istock by getty images

Po prostu zrób to!

Charakter kształtuje się w akcji. Nie ma co czekać na pełną gotowość, nie warto liczyć, że nadejdzie lepszy moment – właściwy moment jest teraz. Teraz jest czas na nabywanie doświadczenia, wzmacnianie się, kształtowanie nawyków, które przybliżają do sukcesu.

Zobacz więcej

rys. getty images Poland

Poczuj kontrolę

Poczucie kontroli i wpływu na bieg własnego życia jest jednym z kluczowych elementów odporności psychicznej. Tak jak wszystkie inne, i ten można trenować.

Zobacz więcej

rys. Istock by getty images

Dobrze przeżyty weekend jest bramą do dobrze przeżytego życia

Gdy przestajemy odróżniać dni tygodnia od dni weekendu, wiele tracimy. Praca na okrągło powoduje, że stopniowo stajemy się obcy dla siebie i dla swoich bliskich. Mądrze przeżyty weekend jest bramą do dobrze przeżytego życia.

Zobacz więcej

grafika: Igor Morski

Jak odzyskać wolny czas

Spróbowałam w jedną z niedziel odłączyć się od telefonu, komputera i mediów. Zabrałam syna na hokeja, pobiegałam, potem poszłam na spacer z psem. I nagle to poczułam: mój mózg się odblokowuje...

Zobacz więcej

fot. Michalina Marczak

Autostopem przez Narnię

Na drogach wiodących przez lapońską tajgę można spotkać życzliwych ludzi, stada reniferów i baśniowe stworzenia.

Zobacz więcej

foto: Zuza Krajewska

Miłość nie zrobi świata na cacy

Wiem, że miłość pomaga przebaczać osobom, które nas w jakiś sposób skrzywdziły. Pomaga toczyć syzyfowy kamień. A równocześnie nie zakłada pełnej zgodności, braku konfliktów czy wiecznego szczęścia - mówi Ignacy Karpowicz.

Zobacz więcej

rys. Jerzy Kozień

Umysł jak żyleta

Aby przez długie lata cieszyć się sprawnym umysłem, musimy dbać o jego kondycję. Jak to robić?

Zobacz więcej

rys. Dawid Ryski

Temperament w pigułce

Temperament pozwala przewidywać, jakie będą skutki traumy, a także na jakie zaburzenia narażona jest osoba. A od czego zależy temperament?

Zobacz więcej

rys. Joanna Gniady

Opowieści, które nas tworzą

W rodzinach opowiada się różne historie. Dziecko dowiaduje się, czy ważniejsze jest mieć, czy być, albo co znaczy być kobietą lub mężczyzną. Czasem mówi się o tym wprost, czasem zaś wynika to pośrednio z opowieści członków rodziny o ich własnym życiu.

Zobacz więcej

rys. Magda Wolna

Mnie też to spotkało

Gdzie kończy się flirt, a zaczyna molestowanie? Gdzie leży granica? Tym pytaniem zaczynamy cykl artykułów na temat przemocy seksualnej i sposobów zapobiegania jej.

Zobacz więcej

Kochanie, bądź przy mnie

Jak zatroszczyć się o partnera, gdy z poczuciem porażki wraca do domu – radzą Maria Król-Fijewska i Piotr Fijewski.

Zobacz więcej

rys. Stanisław Gajewski

Lubiani mają lepiej

Osoby lubiane często lepiej sobie radzą w szkole, w pracy, w związkach, a nawet żyją dłużej. Drzwi stoją przed nimi otworem przez całe życie - mówi Mitch Prinstein.

Zobacz więcej