Charaktery - 2 / 2018 / Spis treści

Wstęp

Wredni ludzie

Są ludzie, których lepiej nie spotykać. Nie wymienię ich oczywiście z nazwiska, choć to wielka pokusa.

Zobacz więcej

Na temat

fot. Getty Images Poland

(Nie)toksyczna bliskość

Nie ma rodziców idealnych. Często popełniamy błędy i to jest OK. Ale musimy pamiętać, by je rozpoznać i naprawić, zmierzyć cierpienie dziecka i przeprosić - mówi Isabelle Filliozat.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. andresr/istockphoto

Zrozumieć swój wstyd

Większość naszych cech, zachowań czy upodobań ma swoje źródła w dzieciństwie. To wtedy, poprzez kontakt z bliskimi i rówieśnikami, kształtuje się zrąb naszej osobowości – uczymy się określonych zachowań, myślenia o sobie, o innych i świecie.

Zobacz więcej

rys. istock getty images

Powinieneś, ale czy tego chcesz?

Chcę czy muszę? Nastawienie do zmiany często decyduje o tym, czy się w nią zaangażujemy i rzeczywiście wprowadzimy w życie.

Zobacz więcej

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Droga do wypalenia

Niektórzy myślą, że praca, którą wykonują, jest najważniejszą sprawą w życiu. Ciężko pracują i w końcu zapominają, po co właściwie to robią. Praca staje się głównym punktem odniesienia w ich życiu, a to ślepa uliczka - mówi Jacek Gientka.

Zobacz więcej

rys. istock getty images

Sztuka mówienia nie

Ogrom możliwości, natłok obowiązków, nieustający szum informacyjny i szybkie tempo życia sprawiają, że coraz trudniej jest nam identyfikować własne potrzeby, a w konsekwencji postępować w zgodzie ze sobą. Na szczęście z pomocą przychodzi asertywność. Artykuł ukazał się w "Charakterach" nr 2/2018. Możesz przeczytać go bezpłatnie dzięki Maleszko.edu.

Zobacz więcej

fot. Wassiliy/istockphoto

Złość, czyli jak krzyczeć w języku żyrafy

Złość nie musi zamykać, izolować od innych. Złość wyrażana językiem żyrafy – szczerze, ale z szacunkiem dla drugiej strony – zwiększa szansę, że druga strona usłyszy, co chcemy jej przekazać.

Zobacz więcej

rys. Istock by getty images

Dobrze przeżyty weekend jest bramą do dobrze przeżytego życia

Gdy przestajemy odróżniać dni tygodnia od dni weekendu, wiele tracimy. Praca na okrągło powoduje, że stopniowo stajemy się obcy dla siebie i dla swoich bliskich. Mądrze przeżyty weekend jest bramą do dobrze przeżytego życia.

Zobacz więcej

grafika: Igor Morski

Jak odzyskać wolny czas

Spróbowałam w jedną z niedziel odłączyć się od telefonu, komputera i mediów. Zabrałam syna na hokeja, pobiegałam, potem poszłam na spacer z psem. I nagle to poczułam: mój mózg się odblokowuje...

Zobacz więcej

fot. Michalina Marczak

Autostopem przez Narnię

Na drogach wiodących przez lapońską tajgę można spotkać życzliwych ludzi, stada reniferów i baśniowe stworzenia.

Zobacz więcej

foto: Zuza Krajewska

Miłość nie zrobi świata na cacy

Wiem, że miłość pomaga przebaczać osobom, które nas w jakiś sposób skrzywdziły. Pomaga toczyć syzyfowy kamień. A równocześnie nie zakłada pełnej zgodności, braku konfliktów czy wiecznego szczęścia - mówi Ignacy Karpowicz.

Zobacz więcej

rys. Dawid Ryski

Temperament w pigułce

Temperament pozwala przewidywać, jakie będą skutki traumy, a także na jakie zaburzenia narażona jest osoba. A od czego zależy temperament?

Zobacz więcej

rys. Joanna Gniady

Opowieści, które nas tworzą

W rodzinach opowiada się różne historie. Dziecko dowiaduje się, czy ważniejsze jest mieć, czy być, albo co znaczy być kobietą lub mężczyzną. Czasem mówi się o tym wprost, czasem zaś wynika to pośrednio z opowieści członków rodziny o ich własnym życiu.

Zobacz więcej

rys. Magda Wolna

Mnie też to spotkało

Gdzie kończy się flirt, a zaczyna molestowanie? Gdzie leży granica? Tym pytaniem zaczynamy cykl artykułów na temat przemocy seksualnej i sposobów zapobiegania jej.

Zobacz więcej

Kochanie, bądź przy mnie

Jak zatroszczyć się o partnera, gdy z poczuciem porażki wraca do domu – radzą Maria Król-Fijewska i Piotr Fijewski.

Zobacz więcej