Charaktery - 2 / 2015 / Spis treści

Wstęp

O miłości

Myślę, że miłość jest zawsze skomplikowana. Że komplikacje są nieodłączną częścią każdej miłości.

Zobacz więcej

Na temat

rys. Paweł Kuczyński

Niebezpieczne związki

Zdarza się, że spotykamy kogoś, kto idealnie do nas pasuje - jak druga połówka jabłka. Wydaje się stworzony dla nas. A potem wszystko się wali, zaczynają się ciągłe kłótnie. To, co nam się w partnerze podobało, teraz drażni i złości. Dlaczego?

Zobacz więcej

Bez ryzyka nie ma miłości

Wielu z nas obawia się „opuścić gardę” i pokazać prawdziwą twarz nawet najbliższej osobie. Ale paradoksem miłości jest to, że jeśli nie podejmiemy tego ryzyka, nigdy się nie otworzymy i nie doświadczymy pełnej bliskości emocjonalnej, której wszyscy tak bardzo pragniemy - mówi prof. Sue Johnson.

Zobacz więcej

Praktycznie

Kompleks wybawicielki

Kobiety „kochające za bardzo” od dzieciństwa znają głód miłości. Nauczyły się radzić sobie z mężczyznami, którzy są niedostępni emocjonalnie, jak kiedyś rodzice. Takich partnerów wybierają, dla nich się zatracają. Kompleks wybawicielki - czy można się go pozbyć?

Zobacz więcej

Co po zdradzie

Zdrada zawsze jest wyrazem potrzeby jakiejś zmiany w związku. Coś obojgu partnerom komunikuje. Czy zechcą się w to wsłuchać?

Zobacz więcej

Zaopiekuj się mamą

Naturalną koleją jest, że rodzice opiekują się małymi dziećmi. A co się stanie, gdy ten porządek zostaje odwrócony i to dziecko musi się troszczyć o byt rodziny, wysłuchiwać zwierzeń ojca o jego problemach z matką albo zajmować się matką w depresji? Jaką cenę za to płaci?

Zobacz więcej

Wstydliwe okaleczenie

Około 15 tysięcy Polaków co roku dowiaduje się, że ma nowotwór jelita grubego. Dla wielu z nich stomia może być jedynym ratunkiem. Dla Doroty pierwsze dwa lata po operacji były przeżyciem traumatycznym. Rzadko wychodziła z domu, a jeśli już, to szła ze spuszczoną głową. Wydawało jej się, że wszyscy wiedzą, że ona TO ma…

Zobacz więcej

Pomyśl, poczuj, działaj

Prawdziwa zmiana w firmie polega na uruchomieniu faktycznego dialogu z pracownikami. A dialog to wymiana myśli, ale też empatyczny kontakt, zaufanie - radzą trenerzy Dorota Szczepan-Jakubowska, Jacek Jakubowski.

Zobacz więcej

Blisko po męsku

Jak być ojcem, który jest autorytetem i bezpieczną bazą? Takim, z którym dziecko ma równie silną więź jak z matką? Podpowiedzi udziela koncepcja rodzicielstwa bliskości.

Zobacz więcej

Laboratorium

fot. Getty Images Poland

Twoje miejsce na ziemi

Jak mówią górale, są wśród nas zasiedziałe „pnioki”, świeżo osiadłe „krzoki” i przelotne „ptoki”. Ale wszyscy, nawet ci ostatni, potrzebują miejsca, z którym czuliby się związani.

Zobacz więcej

Pij coca-colę

Dobra wiadomość: nie musimy obawiać się wpływu podprogowego, nie istnieją bowiem żadne dowody naukowe, które potwierdziłyby jego skuteczność.

Zobacz więcej

Podejrzana diagnoza

Czy dysleksja jest tylko etykietą wpisaną we współczesną kulturę, czy też diagnozą kluczową dla dalszej edukacji i przyszłości dzieci?

Zobacz więcej

Moc przyrody

Wędrówki w górach, spływ kajakowy, a może spacery brzegiem morza? Psychologowie przekonują, że wszelki kontakt z naturą wzmacnia. I coraz częściej wykorzystują to w terapii różnych zaburzeń.

Zobacz więcej

I

Dalej niż Banlung

Turyści kąpią się w zakolu rzeki przy chatce Yorn i Wata, jedzą z nimi obiad, piją słabe wino. Wat dobrze im się przyjrzał. Kiedy pytam, co o nich sądzi, mówi: - Turyści? Turyści przychodzą popatrzeć sobie na ludzi żyjących w biedzie.

Zobacz więcej