Charaktery - 2 / 2012 / Spis treści

Wstęp

(Nie)cierpliwość

Jedni wciąż apelują o cierpliwość, inni uparcie zachęcają do niecierpliwości. Najdziwniejsze, że obie strony najpewniej mają rację.

Zobacz więcej

Na temat

Tyrania niecierpliwości

Żyjemy szybko, błyskotliwie, żyjemy w świecie „fast”. Pędzimy popędzani, nakręcani na czas, jedną nogą już skaczemy w przyszłość. Nie znosimy przeciwności losu. Nie cierpimy czekać na rzeczy, słowa, uczucia. Wściekamy się, wybuchamy, tracąc pieniądze, zdrowie, miłość. Niecierpliwość - epidemia naszych czasów. Gdzie lekarstwo?

Zobacz więcej

Niewolnicy zegarów

Codziennie tracimy cierpliwość, krzyczymy: "szybciej!". Na wiele rzeczy szkoda nam czasu, na inne ciągle nam go brakuje. Rzeczywiście brakuje? Czy kwadrans w każdym zakątku świata znaczy to samo? O kulturowych różnicach w tempie życia oraz o konsekwencjach pośpiechu i powolności opowiada Robert Levine. 

Zobacz więcej

Praktycznie

Płeć jest sekretem 

Kanadyjskie małżeństwo ukrywa płeć swojego dziecka po to, by ono mogło zdecydować, z jaką płcią się identyfikuje. W Szwecji powstało "neutralne płciowo" przedszkole. Co dziś jest męskie, a co kobiece?

Zobacz więcej

Samobójczy okres

Za oknem szaro i ponuro. Sprawy osobiste maksymalnie pogmatwane, samoocena na dnie, w pracy problemy... Życie czasem staje się tak trudne, że pojawia się myśl: dość. Zwykle jakoś radzimy sobie z tym. Gorzej, gdy na zły nastrój nałoży się burza hormonów.

Zobacz więcej

Kolekcjonerzy szczęśliwych chwil

Kluczem do szczęścia są ważne i ekscytujące przeżycia, które kolekcjonujemy w pamięci. Na poszukiwaczy szczęśliwych chwil czeka cały rynek usługowy. O ich doznaniach myślą też designerzy.

Zobacz więcej

Życie na biegunach

Ta choroba to ciągła huśtawka - od rozpaczy i smutku do euforii i niespożytej energii. ChAD zmienia życie nie tylko chorego, ale i całej jego rodziny. Czy można stworzyć satysfakcjonujący związek z osobą podatną na wahania nastroju? Jak jej pomóc?

Zobacz więcej

W szale zakupów 

Pojawił się nowy nałóg i choć nie ma go jeszcze w medycznych klasyfikacjach chorób - przybiera na sile. Szacuje się, że nawet co dwudziesty Polak jest uzależniony od zakupów. Jak objawia się zakupoholizm? Jak pomóc shopoholikowi?

Zobacz więcej

Dramat w dobrym domu

Wszyscy jej zazdroszczą przykładnego męża i dostatniego życia. Tymczasem jej związek jest jak ciasna klatka. Ciągle poniżana przez agresywnego partnera, chce uciec. Dlaczego nie potrafi?

Zobacz więcej

Laboratorium

fot. Getty Images

Baby są jakieś...inne

Gdyby wszyscy ludzie na świecie byli tak wspólnotowi jak kobiety, to każdy siedziałby w swojej pieczarze. Gdyby z kolei dominował męski styl sprawnościowy, to w ogóle nie byłoby pieczary, do której można by się schować. O dwóch odmiennych perspektywach spostrzegania siebie i innych opowiada prof. Bogdan Wojciszke.

Zobacz więcej

Bateryjka pełna woli

Jaka jest najbardziej pożądana z cech? Której z nich chcielibyśmy dla naszych dzieci, a której poskąpilibyśmy wrogom? Dzięki czemu ludzie mogą wieść pełne satysfakcji, pożyteczne życie? Psychologowie przekonują: kluczowa jest silna wola i związana z nią samokontrola.

Zobacz więcej

Biologia samotności

Każdemu przyda się kilka chwil samotności. Izolacja społeczna skłania nas do odnowienia zaniedbanych więzi społecznych, informuje o istnieniu potencjalnego zagrożenia. Jednak nadmiar samotności może źle wpłynąć na nasze zdrowie - ostrzega John Cacioppo.

Zobacz więcej

Ziarenka w firmowym ogródku 

Pracownik jest jak ziarenko umieszczone w doniczce. Nie wykiełkuje bez odpowiedniej pielęgnacji. Potrzebuje właściwego środowiska, by mógł się rozwijać i w pełni rozkwitnąć - przekonuje Christina Maslach, wybitna badaczka wypalenia zawodowego.

Zobacz więcej

Znaki szczególne 

Czy kupujemy colę, bo nam smakuje, czy też smakuje nam, bo się nazywa coca-cola? Wiele wskazuje, że to drugie. Znak towarowy, czyli nazwa produktu i jego opakowanie, ma magiczne działanie. A tę magię co rusz próbują podkradać konkurenci.

Zobacz więcej

Jak władza psuje 

Każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie - twierdził brytyjski historyk, polityk i pisarz Lord Acton. Zdeprawowała Kaligulę, który konia uczynił senatorem. John Kennedy był przykładnym mężem... póki nie został prezydentem USA. Dlaczego im jesteśmy wyżej, tym niżej upadamy moralnie?

Zobacz więcej

Miasto zmienia mózg

Mózgi ludzi z wielkich miast działają inaczej. Stoi za tym m.in. struktura w mózgu wielkości czereśni. To ona - u mieszczuchów bardzo podatna na pobudzenie - sprawia, że częściej chorują na depresję.

Zobacz więcej

Cenny stan hipokryzji

Jak zachęcić młodych ludzi do używania prezerwatyw, gdy straszenie konsekwencjami nie pomaga? Elliot Aronson zaproponował lepszą metodę. Opisał ją w autobiografii Przypadek to nie wszystko, której fragment publikujemy.

Zobacz więcej

I

Niestraszny wiek starszy

Jeśli myślimy o starości jako o czasie chorób i samotności,to tak właśnie definiujemy własną jesień życia, bowiem to, jak ją nazywamy i jak ją widzimy, decyduje o tym, jaka ona będzie. Sami budujemy sobie tę „straszną” starość, traktując ją właśnie w ten sposób - przekonują Grzegorz Sędek i Szymon Wichary.

Zobacz więcej

To od Boga... 

Tradycja prawosławia sięga swymi korzeniami filozofii neoplatońskiej, w myśl której możliwa jest łączność bytów wyższych z niższymi. Punktem zwrotnym w jej dziejach jest tajemnica Wcielenia: Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek stawał się Bogiem.

Zobacz więcej