Charaktery - 12 / 2018 / Spis treści

Wstęp

Tolerancja ale

Sami niezbyt tolerancyjni, domagamy się tolerancji od innych. Chcielibyśmy być tolerowani, ale stać nas na niewiele więcej niż pseudotolerancja.

Zobacz więcej

Na temat

ilustracja: Anna Góra-Klauzińska

Cierpliwość popłaca

Czasami mamy wyobrażenie, że być tolerancyjnym, być cierpliwym to znaczy lubić wszystkich. Otóż nie. Nie musimy być ze wszystkimi w przyjaźni. Musimy natomiast ich szanować.

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Dumni z własnych podłości

Zdarza się nam skrzywdzić kogoś, a przy tym zachować dobre mniemanie o sobie. I nie tylko nie czujemy się winni z tego powodu, ale wręcz odczuwamy dumę. Jak to możliwe?

Zobacz więcej

Dogadajmy się

Jest różnica między słyszeniem a słuchaniem. Zdarzają się rozmowy, w których obie strony wiedzą, co chcą powiedzieć, i dochodzi do wymiany… dwóch monologów. Przekłuwając baloniki takich gotowych mów, można wydobyć od tej drugiej osoby coś bardzo cennego.

Zobacz więcej

fot. istock by getty images

Odtrutki na toksyczny związek

Ja będę miała szczęśliwy związek, nie będę jak matka latami tkwiła w toksycznej relacji – obiecuje sobie wiele kobiet, a potem okazuje się, że... powielają schematy wyniesione z rodzinnego domu. Czy można tego uniknąć?

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Lista strachów

Tworząc listę swoich lęków, wyciągniemy je na światło dzienne, a to sprawi, że pierzchną. Gdy je nazwiemy – zrozumiemy, jakie są małe i jak nas ograniczają. Nazwanie zabiera im moc.

Zobacz więcej

rys. getty images Poland

Spokój w wewnętrznej twierdzy

Aby zabezpieczyć się przed zalewem bodźców czy emocji, które przysłaniają to, co w życiu istotne, stoicy stosują technikę twierdzy wewnętrznej. Twierdza taka – obszar mentalny zupełnie niezależny od świata – pomaga radzić sobie w trudnych sytuacjach i podejmować dobre decyzje.

Zobacz więcej

fot. istock by getty images

Sezon pełen smutku

Jesień i zima to pora, w której często dopada nas chandra, smutek, obniża się nam nastrój. To także czas, w którym daje o sobie znać sezonowe zaburzenie nastroju – szczególny, cykliczny rodzaj depresji, który nieleczony może być śmiertelnie groźny.

Zobacz więcej

rys. Joanna Gniady

Urodzeni nie w swoim czasie

Dzieci urodzone przed terminem częściej są nadpobudliwe, mają problemy z koncentracją uwagi i nauką. Wcześniactwo daje o sobie znać aż do wieku dojrzałego, choć równocześnie nie wyklucza geniuszu. Wcześniakami byli Albert Einstein czy Mark Twain.

Zobacz więcej

fot. istock by getty images

Chorzy, bo na antybiotykach

Lekarze alarmują: wkrótce staniemy się bezsilni w walce z bakteriami, z którymi do tej pory bez trudu wygrywaliśmy. Dzieje się tak dlatego, że nadużywamy antybiotyków i jemy nafaszerowane nimi mięso.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Ludzkim głosem

Psychologowie od dawna próbują porozumieć się ze zwierzętami. Czy udało się znaleźć wspólny język?

Zobacz więcej

rys. Greta Samuel

Pokaż im trend

Jak skłonić sąsiadów, by zaczęli oszczędzać wodę? Informacja, że robią tak trzy osoby na dziesięć, to za mało. Lepiej zwrócić uwagę, że coraz więcej ludzi angażuje się w takie działanie, że taki jest... trend.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

W swoim dobrym interesie

Dlaczego pomagamy innym? Czy kieruje nami bezinteresowna chęć poprawy losu drugiej osoby? A może mamy w tym osobisty interes? Czy altruizm jest egoistyczny?

Zobacz więcej

Empatia dla wybranych

Chociaż wolimy o sobie myśleć, że jesteśmy współczujący i empatyczni, to nasze współczucie nierówno się rozkłada.

Zobacz więcej

rys. Paweł Kuczyński

Dlaczego się spieramy

Czasami pod nawoływaniem o poszanowanie abstrakcyjnych wartości kryją się niezaspokojone potrzeby każdej z kłócących się osób – potrzeba bezpieczeństwa, docenienia – lub poczucie opuszczenia i odtrącenia.

Zobacz więcej