Charaktery - 12 / 2015 / Spis treści

Wstęp

fot: Wojtek Urbanek

Udane życie

Żałujemy, że czegoś nie zrobiliśmy, bo – tak myślimy – gdybyśmy się na to zdobyli, świat wyglądałby inaczej. Inaczej pewnie tak, ale czy lepiej?

Zobacz więcej

Na temat

Paweł Kuczyński

Jesteś spod dobrej gwiazdy, chociaż czasem trudno w to uwierzyć

Nieraz myślimy, że do szczęścia brakuje nam dobrej pracy, miłości, pieniędzy. Zdobywamy je i… wcale nie jesteśmy tak szczęśliwi, jak sobie wyobrażaliśmy. Czy warto zatem gonić za szczęściem? A może tkwi ono w tym, co już mamy?

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. Karolina Burdon

HIV nie śpi

Choć o wirusie HIV mówi się dziś mniej niż w latach dziewięćdziesiątych, to wcale nie znaczy, że nie ma problemu. Wręcz przeciwnie - HIV zbiera coraz większe żniwo. Jak ustrzec się przed groźnym wirusem i jak się go dziś leczy?

Zobacz więcej

rys. Stanisław Gajewski

Urodzony przywódca

Współczesny świat potrzebuje liderów. Bez nich żadna firma i organizacja nie osiągnie wielkich sukcesów. Jakie cechy posiada prawdziwy lider? Czy można je w sobie rozwinąć?

Zobacz więcej

rys. Dawid Ryski

Kochankowie cyber-ery

Co dziesiąty Amerykanin szuka partnera w sieci. Miliony Polaków logują się na osiemdziesięciu portalach randkowych. Coraz częściej to 20-, 30-latkowie. Czy łatwiej im znaleźć „pokrewną duszę” bez kontaktu twarzą w twarz?

Zobacz więcej

rys. Jonna Gniady

Choć goni nas czas

Szybko!, pośpiesz się!, musimy błyskawicznie uwinąć się z tym projektem! – codziennie poganiamy siebie i innych. Nieustannie aktywni, zabiegani, a i tak „w niedoczasie”. Co nam daje pośpiech, a co odbiera?

Zobacz więcej

Laboratorium

Rys. Marcin Muszalski

Przypadek Pana C.

Oscar C. miał zaskakujące koneksje. Jego bratanica była muzą wybitnych pisarzy, a przyjaciela uwiecznił na płótnie sam van Gogh. Oscara jednak niewielu pamięta, choć ze względu na osobliwą chorobę wspominany jest w pracach medycznych.

Zobacz więcej

rys. Michał Stachowiak

Mózg, który nie liczy

Niektóre osoby nie pojmują liczb, nie radzą sobie z najprostszymi rachunkami. Czy może to wynikać z jakiegoś defektu w ich mózgu? Czy można tym osobom pomóc?

Zobacz więcej

fot. archiwum autora

Źli z bólu

Wszyscy regularnie doświadczamy odrzucenia czy braku akceptacji ze strony innych ludzi. To zrozumiałe, że takie doświadczenie wywołuje złość, ale w żadnym razie nie może być przepustką do stosowania przemocy. Każdy człowiek ma obowiązek pracować nad kontrolą swoich agresywnych odruchów - mówi Joachim Bauer.

Zobacz więcej