Charaktery - 12 / 2015 / Spis treści

Wstęp

fot: Wojtek Urbanek

Udane życie

Żałujemy, że czegoś nie zrobiliśmy, bo – tak myślimy – gdybyśmy się na to zdobyli, świat wyglądałby inaczej. Inaczej pewnie tak, ale czy lepiej?

Zobacz więcej

Na temat

Paweł Kuczyński

Jesteś spod dobrej gwiazdy, chociaż czasem trudno w to uwierzyć

Nieraz myślimy, że do szczęścia brakuje nam dobrej pracy, miłości, pieniędzy. Zdobywamy je i… wcale nie jesteśmy tak szczęśliwi, jak sobie wyobrażaliśmy. Czy warto zatem gonić za szczęściem? A może tkwi ono w tym, co już mamy?

Zobacz więcej

foto: Photshot

Być autorem własnej biografii

Udane życie ma ten, kto uważa, że ma udane życie. Można mieć dużo cierpień, trosk, mało pieniędzy i niewiele przeczytać książek - i mieć udane życie. A bywa odwrotnie, możemy mieć wszystkiego dużo i uważać, że nasze życie jest nieudane.

Zobacz więcej

Zgoda na siebie

Dla mnie najbardziej owocne okazało się uświadomienie sobie, że cokolwiek będę w życiu robił, mam do dyspozycji takiego, a nie innego siebie – i to się nie zmieni. Ta świadomość podziałała na mnie dobroczynnie i oczyszczająco.

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. Magdal Wolna

Nakarm uczuciem

Eksperci biją na alarm: już co piąte polskie dziecko w wieku szkolnym ma nadwagę! By uchronić dzieci przed nadwagą i otyłością, trzeba nie tylko zmienić dietę, ale i nauczyć je radzić sobie ze stresem.

Zobacz więcej

rys. Karolina Burdon

HIV nie śpi

Choć o wirusie HIV mówi się dziś mniej niż w latach dziewięćdziesiątych, to wcale nie znaczy, że nie ma problemu. Wręcz przeciwnie - HIV zbiera coraz większe żniwo. Jak ustrzec się przed groźnym wirusem i jak się go dziś leczy?

Zobacz więcej

rys. Stanisław Gajewski

Urodzony przywódca

Współczesny świat potrzebuje liderów. Bez nich żadna firma i organizacja nie osiągnie wielkich sukcesów. Jakie cechy posiada prawdziwy lider? Czy można je w sobie rozwinąć?

Zobacz więcej

rys. Dawid Ryski

Kochankowie cyber-ery

Co dziesiąty Amerykanin szuka partnera w sieci. Miliony Polaków logują się na osiemdziesięciu portalach randkowych. Coraz częściej to 20-, 30-latkowie. Czy łatwiej im znaleźć „pokrewną duszę” bez kontaktu twarzą w twarz?

Zobacz więcej

rys. Jonna Gniady

Choć goni nas czas

Szybko!, pośpiesz się!, musimy błyskawicznie uwinąć się z tym projektem! – codziennie poganiamy siebie i innych. Nieustannie aktywni, zabiegani, a i tak „w niedoczasie”. Co nam daje pośpiech, a co odbiera?

Zobacz więcej

Laboratorium

Rys. Marcin Muszalski

Przypadek Pana C.

Oscar C. miał zaskakujące koneksje. Jego bratanica była muzą wybitnych pisarzy, a przyjaciela uwiecznił na płótnie sam van Gogh. Oscara jednak niewielu pamięta, choć ze względu na osobliwą chorobę wspominany jest w pracach medycznych.

Zobacz więcej

rys. Joanna Chabielska

Wielkie nadzieje

Czy słodka pastylka może sprawić, że przestanie nas boleć głowa albo oparzenie nie będzie tak bardzo dotkliwe? Tak, jeśli jesteśmy przekonani, że przyjmujemy środek przeciwbólowy. Na czym polega efekt placebo?

Zobacz więcej

rys. Michał Stachowiak

Mózg, który nie liczy

Niektóre osoby nie pojmują liczb, nie radzą sobie z najprostszymi rachunkami. Czy może to wynikać z jakiegoś defektu w ich mózgu? Czy można tym osobom pomóc?

Zobacz więcej

fot. archiwum autora

Źli z bólu

Wszyscy regularnie doświadczamy odrzucenia czy braku akceptacji ze strony innych ludzi. To zrozumiałe, że takie doświadczenie wywołuje złość, ale w żadnym razie nie może być przepustką do stosowania przemocy. Każdy człowiek ma obowiązek pracować nad kontrolą swoich agresywnych odruchów - mówi Joachim Bauer.

Zobacz więcej

I

Rys. Igor Morski

Jak mówić o Bogu i jak o Nim milczeć

Jest wiele rzeczy, o których powinniśmy dzisiaj mówić, i wiele rzeczy, o których powinno się milczeć i pozwolić im dojrzewać. Warto rozmyślać i żyć tak, abyśmy we właściwym czasie mogli złożyć sprawozdanie z nadziei.

Zobacz więcej

Foto: Wojciech Wojtkielewicz

Chopin, śrubki i utopia

Gdy miałem czternaście lat, zrozumiałem, czym musi być dla mnie muzyka. Uchwyciłem to, co w muzyce najważniejsze. To transcendencja- mówi Michał Bristiger.

Zobacz więcej