Charaktery - 12 / 2013 / Spis treści

Wstęp

Sobą - z tobą

Tak mi z sobą nie do twarzy - / tak powinnam siebie kryć - / ale kiedy na mnie patrzysz / już nie umiem inną być. Dla ciebie jestem sobą... pisał w imieniu kobiet, ale też i mężczyzn Jeremi Przybora.

Zobacz więcej

Na temat

Jak maluje miłość

Miłość bywa artystą lub... malarzem pokojowym. Czasem maluje partnera na miarę potrzeb i oczekiwań. Innym razem portretuje z rozmachem, przywracając wyblakłą kobiecość czy utracone bicepsy. Kogo widzisz, kochając? Kim się stajesz, gdy patrzy na ciebie ukochany?

Zobacz więcej

fot. MStudioImages/istockphoto

I on stworzył ją, a ona jego

Widzę w tym mit, gdy kobieta wierzy: mogę stworzyć tego mężczyznę, być dla niego tak wyjątkowa, że przy mnie on rozkwitnie. Tak się może zdarzyć, jeśli ona go podziwia. Ale kiedy wzdycha: dlaczego nie mogę mieć superfaceta? - mała jest szansa, że on okaże się super. On wtedy myśli: dlaczego ona nie widzi we mnie superfaceta? - rozmowa z Pawłem Droździakiem.

Zobacz więcej

Praktycznie

Zagracone gniazdo

Coraz częściej dorośli jak najdłużej chcą zostać dziećmi. Są fizycznie i prawnie dojrzali, świetnie wykształceni, wydawałoby się perfekcyjnie przygotowani do samodzielnego życia, a mimo to... nie chcą wyfrunąć spod skrzydeł rodziców. Dlaczego?

Zobacz więcej

Wolontariat dla...siebie

Telewizyjne tasiemce, wnuki, działka, kościół, kolejki do lekarza? Pejzaż życia emeryta wcale nie musi być szary i monotonny. Coraz więcej seniorów angażuje się w wolontariat. Jakie korzyści psychologiczne daje im pomaganie innym?

Zobacz więcej

Karuzela cierpień

Nawet co trzeci Polak zmaga się z przewlekłym bólem. Bez fachowej pomocy chorzy wycofują się z życia, rezygnują z pasji... Jak wygrać tę nierówną walkę?

Zobacz więcej

Jutro będzie lepiej?

„Czym byłoby życie bez nadziei? Iskrą odrywającą się od rozpalonego węgla i gasnącą natychmiast” - pisał poeta Friedrich Hölderlin. Czym tak naprawdę jest nadzieja? Gdzie szukać jej źródeł?

Zobacz więcej

Symbiotycznie połączeni

Bycie od kogoś zależnym i bycie autonomicznym to dwie strony medalu, dwa końce kija. Całkowita niezależność niestety zwykle wiąże się z pustką i samotnością. Istnieje też patologiczna zależność. Na przykład od życiowego partnera.

Zobacz więcej

Laboratorium

Urok odkrywania

Niektórzy potrzebują w życiu pewności. Ich przeciwieństwem są osoby nastawione na niepewność, którym wpajano, że życie pełne jest niewiadomych, a trzeba radzić sobie z nimi twórczo i samodzielnie.

Zobacz więcej

Dobro z wyższej półki

Wdzięczność jest podobna do trampoliny. Obdarowani przez kogoś - oddajemy dobro innym ludziom. I tak rośnie łańcuch osób obdarowanych i obdarowujących się zarazem...

Zobacz więcej

(R)e-wolucja umysłu

Podobno cyfrowa rewolucja zmienia nas w analfabetów, a wyszukiwarki zdradliwie odsyłają w mrok demencji. A może to tylko strachy na lachy, a z chaosu sieci wyłania się właśnie nowy, zupełnie inny e-mózg?

Zobacz więcej

Niefortunna terapia

Hermine Hug-Hellmuth przeszła do historii jako pierwsza psychoanalityczka dziecięca. Sławę zyskała dzięki dwóm swoim pacjentom. O pierwszym mówi się, że prawdopodobnie nigdy nie istniał. Drugi zamordował ją.

Zobacz więcej

I

...i swój język mają

Bardzo się myli ten, kto myśli, że zwierzęta nie mówią. Czasem wystarczy dobrze się wsłuchać w wydawane przez nie dźwięki i przyjrzeć się ich zachowaniu, by choć w części zrozumieć, co mają do powiedzenia.

Zobacz więcej

Czego uczą małpy

W ośrodku Great Ape Trust, znajdującym się w Des Moines, w USA, żyje grupa małp, z którymi można rozmawiać w specjalnie zaprojektowanym języku Yerkish. Jak to możliwe? Czy zwierzęta rzeczywiście mogą porozumiewać się jak ludzie?

Zobacz więcej

Ja Żyd, taki jak Jezus

Tego, że jestem Żydem dowiedziałem się, gdy miałem 35 lat, od 12 lat będąc katolickim księdzem. Cała moja wcześniejsza edukacja religijna opierała się na tym, że Żydzi zamordowali Pana Jezusa, że Pan Bóg odrzucił Żydów i że chrześcijanie są tymi, którzy Żydów zastąpili. Bycie Żydem to był dla mnie jeden wielki koszmar - mówi ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel.

Zobacz więcej