Charaktery - 12 / 2013 / Spis treści

Wstęp

Sobą - z tobą

Tak mi z sobą nie do twarzy - / tak powinnam siebie kryć - / ale kiedy na mnie patrzysz / już nie umiem inną być. Dla ciebie jestem sobą... pisał w imieniu kobiet, ale też i mężczyzn Jeremi Przybora.

Zobacz więcej

Na temat

Jak maluje miłość

Miłość bywa artystą lub... malarzem pokojowym. Czasem maluje partnera na miarę potrzeb i oczekiwań. Innym razem portretuje z rozmachem, przywracając wyblakłą kobiecość czy utracone bicepsy. Kogo widzisz, kochając? Kim się stajesz, gdy patrzy na ciebie ukochany?

Zobacz więcej

fot. MStudioImages/istockphoto

I on stworzył ją, a ona jego

Widzę w tym mit, gdy kobieta wierzy: mogę stworzyć tego mężczyznę, być dla niego tak wyjątkowa, że przy mnie on rozkwitnie. Tak się może zdarzyć, jeśli ona go podziwia. Ale kiedy wzdycha: dlaczego nie mogę mieć superfaceta? - mała jest szansa, że on okaże się super. On wtedy myśli: dlaczego ona nie widzi we mnie superfaceta? - rozmowa z Pawłem Droździakiem.

Zobacz więcej

Praktycznie

Zagracone gniazdo

Coraz częściej dorośli jak najdłużej chcą zostać dziećmi. Są fizycznie i prawnie dojrzali, świetnie wykształceni, wydawałoby się perfekcyjnie przygotowani do samodzielnego życia, a mimo to... nie chcą wyfrunąć spod skrzydeł rodziców. Dlaczego?

Zobacz więcej

Karuzela cierpień

Nawet co trzeci Polak zmaga się z przewlekłym bólem. Bez fachowej pomocy chorzy wycofują się z życia, rezygnują z pasji... Jak wygrać tę nierówną walkę?

Zobacz więcej

Symbiotycznie połączeni

Bycie od kogoś zależnym i bycie autonomicznym to dwie strony medalu, dwa końce kija. Całkowita niezależność niestety zwykle wiąże się z pustką i samotnością. Istnieje też patologiczna zależność. Na przykład od życiowego partnera.

Zobacz więcej

Laboratorium

Urok odkrywania

Niektórzy potrzebują w życiu pewności. Ich przeciwieństwem są osoby nastawione na niepewność, którym wpajano, że życie pełne jest niewiadomych, a trzeba radzić sobie z nimi twórczo i samodzielnie.

Zobacz więcej

Dobro z wyższej półki

Wdzięczność jest podobna do trampoliny. Obdarowani przez kogoś - oddajemy dobro innym ludziom. I tak rośnie łańcuch osób obdarowanych i obdarowujących się zarazem...

Zobacz więcej

Niefortunna terapia

Hermine Hug-Hellmuth przeszła do historii jako pierwsza psychoanalityczka dziecięca. Sławę zyskała dzięki dwóm swoim pacjentom. O pierwszym mówi się, że prawdopodobnie nigdy nie istniał. Drugi zamordował ją.

Zobacz więcej

I

...i swój język mają

Bardzo się myli ten, kto myśli, że zwierzęta nie mówią. Czasem wystarczy dobrze się wsłuchać w wydawane przez nie dźwięki i przyjrzeć się ich zachowaniu, by choć w części zrozumieć, co mają do powiedzenia.

Zobacz więcej