Charaktery - 12 / 2012 / Spis treści

Wstęp

Szczęście

Suma szczęścia każdego z nas to ciągle zmieniająca się garść okruszków. Wystarczy je dostrzec, ale przecież łatwo je przegapić.

Zobacz więcej

Na temat

Psuje własnej radości

Łudzimy się, że w większym mieszkaniu będziemy szczęśliwsi. Cieszymy się przez pierwsze tygodnie, a potem zaczynamy porównywać się z sąsiadem obok, który ma lepszy widok z tarasu.Na wiele sposobów psujemy sobie swoje szczęście - mówi Anna Braniecka.

Zobacz więcej

Pułapki na szczęście

Rynek szczęścia jest największym i najbardziej obiecującym na przyszłość rynkiem na świecie. Miliardy ludzi codziennie usiłują szczęście zdobyć, podarować, sprzedać, czy nawet ukraść. Każdy z nich zastawia na szczęście pułapki. Bardzo wielu w nie wpada.

Zobacz więcej

Praktycznie

Moc wdzięczności

Wdzięczność jest jedną z emocji najsilniej spajających związek. To ona m.in. buduje romantyczne relacje. Warto wyczulić się na wdzięczność, warto się jej nauczyć.

Zobacz więcej

Mój kawałek podłogi

Mój dom jest moją twierdzą - mawiają Anglosasi. Nie musi być pałacem, wystarczy ciasny, własny kąt. Terytorium wzięte w posiadanie choćby na chwilę - po to, byśmy poczuli się swobodnie. Byśmy w tłumie mogli być sobą.

Zobacz więcej

Jak budować katedry

Wykonujący tę samą pracę ludzie mogą się czuć albo jak budowniczowie katedr, albo jak niewolnicy do tłuczenia kamieni. Ten jednak, kto buduje katedrę, będzie pracował lepiej i większym zaangażowaniem.

Zobacz więcej

Życie przepalone pracą

Przez piętnaście lat podróżowałam po świecie, pracowałam, występowałam publicznie, pisałam, reprezentowałam... aż skończyłam u lekarza, z diagnozą: wypalenie zawodowe. Nie umiałam ustalić granic ani dla siebie, ani dla mojego otoczenia.

Zobacz więcej

Ślady ojca

Jaki wpływ na nasz rozwój ma ojciec? Psychologowie szukają odpowiedzi na to pytanie, badając ślady, jakie obecni i nieobecni ojcowie zostawiają w umysłach swoich dzieci.

Zobacz więcej

Zajęci czasem wolnym

Wielu z nas czas wolny kojarzy się jedynie z koloniami w dzieciństwie. Nie umiemy, nie chcemy i boimy się wypoczywać. Pracujemy na okrągło, niszcząc granicę między życiem prywatnym a sprawami służbowymi. Jak odzyskać czas tylko dla siebie?

Zobacz więcej

Przemilczane molestowanie

Najczęściej ofiarami przemocy seksualnej są kobiety, największe oburzenie budzi molestowanie dzieci. Rzadko mówi się o tym, że napastowani są również mężczyźni, prawie nigdy, że molestującymi bywają matki.

Zobacz więcej

Laboratorium

Po drugiej stronie lustra

Zdania jak tajemniczy szyfr: każda litera odwrócona w płaszczyźnie pionowej, wszystkie słowa zapisane w odwrotnym kierunku. A przecież odbitą w lustrze wiadomość odcyfrujemy w mgnieniu oka. Pismo lustrzane - fenomen, który intryguje od wieków.

Zobacz więcej

Piękno psychologii

Psychologią można się zajmować z wielu powodów. Niektórzy chcą naprawiać świat, inni - poznać prawdę o człowieku. Mnie chodziło o wspaniałe doznania towarzyszące spotkaniu z piękną ideą - wyznaje Abraham Tesser.

Zobacz więcej

Rozważna i impulsywna

Wolimy działać racjonalnie, w sposób przemyślany. Jednak taka „mądra” samokontrola nie zawsze jest dobra. W sytuacji zagrożenia nie ma czasu na namysł. Szybka reakcja może nam wtedy uratować życie - przekonuje Charles S. Carver.

Zobacz więcej

Siwizna mózgu

Nasz mózg nieuchronnie się starzeje. Kurczy się i słabiej reaguje. Ale można temu przeciwdziałać.

Zobacz więcej

Magia umysłu

Iluzjoniści zwodzą nasze zmysły, kreują iluzje, sterują naszą uwagą i pamięcią. Wykorzystują tkwiące w nas przekonanie, że jeśli nie potrafimy czegoś wyjaśnić, musi to być nadprzyrodzone i magiczne. Tymczasem to tylko - lub aż - magia umysłu.

Zobacz więcej

I

Alchemia szczęścia

Muzułmańska koncepcja szczęścia polega na akceptowaniu przeciwności losu i godzeniu się z dekretami Bożymi. Akceptując przeszłość, akceptujemy teraźniejszość i nigdy nie rozpaczamy nad rozlanym mlekiem. Czy to wystarczy, byśmy byli szczęśliwi?

Zobacz więcej

Moja koszula króla nie uzdrowi

Wmawia się nam, że mamy być ludźmi sukcesu. A sukces jest wtedy, kiedy mamy zdrowe dzieci, dobrą pracę, brylujemy jak celebryci... podczas gdy tak naprawdę do życia należy też cierpienie, samotność. I nie możemy na nie zamykać oczu.

Zobacz więcej