Charaktery - 12 / 2011 / Spis treści

Wstęp

Czułość i nieczułość

Czułość jest reakcją na kruchość, na delikatność, na bezbronność. Pewnie to dlatego tak wielką czułość wzbudza widok śpiącego dziecka, ale także widok śpiących dorosłych.

Zobacz więcej

Na temat

Obecność zamienić w czułość

Kiedy się zjawia, nie wiemy, co z nią zrobić - ani wtedy, gdy mamy ją w sobie, ani wtedy, gdy ktoś nam ją okazuje. Zabijamy ją więc: myślą, słowem, uczynkiem czy zaniedbaniem. To niestety proste, bo jest uczuciem niezwykle delikatnym. I płochliwym - łatwo może się schować za jakąś zasłoną. Czułość. Odnajdźmy ją, ochrońmy i ocalmy w sobie.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. wrangel/istockphoto

Wróżenie z palca

Od wieków ludzie wpatrują się w dłoń, chcąc się dowiedzieć, co ich czeka. I mają rację. Nauka pokazuje, jak wiele można wyczytać z naszej dłoni, a konkretnie z dwóch jej palców. Mówią one o naszych talentach, a nawet upodobaniach seksualnych.

Zobacz więcej

Potrzebne są zmiany

Gdy stajemy przed nowym wyzwaniem, robimy zwykle pewne założenia, oparte na dotychczasowej wiedzy i doświadczeniu, na tym, co już było i co jest znane. Takie założenia są często dużym ograniczeniem. Uniemożliwiają zmianę i rozwój - mówi Bogusława Matuszewska, doświadczony polski menedżer.

Zobacz więcej

A Anka zawsze uśmiechnięta... 

Smutek, złość, gniew, frustracja, rozczarowanie to ważne uczucia, bo sygnalizują, że czegoś nam brakuje - jakaś nasza potrzeba nie została zrealizowana, jakieś pragnienie nie zyskało zrozumienia. Czemu więc nie chcemy ich czuć?

Zobacz więcej

Pułapki przyjemnej iluzji 

Kilka maili, dwa czaty i Ona już się w Nim zakochuje. SMS-y na dzień dobry i dobranoc... i jedno z nich już planuje wspólną przyszłość, choć drugie unika kontaktu twarzą w twarz. Dlaczego niektórzy tak łatwo i tak mocno angażują się w internetowe znajomości?

Zobacz więcej

Laboratorium

Zapomniana pionierka 

W roku 1906 w „Psychological Review” ukazał się artykuł na temat percepcji dźwięków podpisany przez Jamesa Rowlinga Angella i Annę Wyczółkowską. Dzisiaj autorzy ci zajmują skrajnie różne miejsca w historii psychologii. Angell jest jednym z bardziej znanych naukowców, o Wyczółkowskiej mało kto pamięta.

Zobacz więcej

I

Lotne słowa komórek 

Ich złą twarz dobrze znamy: trują, niszczą, paraliżują. Drugą - dobrą - dopiero poznajemy: pożytecznych, niezbędnych do życia substancji. Jak to zwykle bywa w przyrodzie, wszystko jest kwestią właściwych proporcji.

Zobacz więcej

Wykolejeni 

Stoimy przed koniecznością odpowiedzi na pytanie, czy nie potrzeba nam pewnej ascezy. Mówię o ascezie jako postulacie prostoty i oszczędności życiowej. Nie da się żyć w tak rozbuchany sposób w skali świata. Będziemy zmuszeni do ograniczeń po to, by młode pokolenia mogły się rozwijać - prognozuje wybitny filozof prof. TADEUSZ GADACZ.

Zobacz więcej