Charaktery - 12 / 2011 / Spis treści

Wstęp

Czułość i nieczułość

Czułość jest reakcją na kruchość, na delikatność, na bezbronność. Pewnie to dlatego tak wielką czułość wzbudza widok śpiącego dziecka, ale także widok śpiących dorosłych.

Zobacz więcej

Na temat

Obecność zamienić w czułość

Kiedy się zjawia, nie wiemy, co z nią zrobić - ani wtedy, gdy mamy ją w sobie, ani wtedy, gdy ktoś nam ją okazuje. Zabijamy ją więc: myślą, słowem, uczynkiem czy zaniedbaniem. To niestety proste, bo jest uczuciem niezwykle delikatnym. I płochliwym - łatwo może się schować za jakąś zasłoną. Czułość. Odnajdźmy ją, ochrońmy i ocalmy w sobie.

Zobacz więcej

Z natury wrażliwi

Zakorzenione w najgłębszych pokładach ludzkiej psychiki prawo natury wcale nie jest oparte na egoizmie, bezwględności i przemocy. Ono jest pełne czułości. I ma to głęboki ewolucyjny sens.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. wrangel/istockphoto

Wróżenie z palca

Od wieków ludzie wpatrują się w dłoń, chcąc się dowiedzieć, co ich czeka. I mają rację. Nauka pokazuje, jak wiele można wyczytać z naszej dłoni, a konkretnie z dwóch jej palców. Mówią one o naszych talentach, a nawet upodobaniach seksualnych.

Zobacz więcej

Nieprzyjaciółki od serca

Powierzamy jej tajemnice, o których nie wiedzą nawet nasze matki czy partnerzy. Nic dziwnego, że zerwanie relacji z przyjaciółką jest równie stresujące jak rozwód. Dziś prawdziwe kobiece przyjaźnie coraz częściej wypierają tzw. frenemies.

Zobacz więcej

Profile z pieniądza 

Niezaangażowani hedoniści, refleksyjni zarządcy, niespokojni wielbiciele i negujący – tak psychologowie szeregują ludzi w zależności od ich stosunku do pieniędzy. Bo pieniądze to nie tylko monety, banknoty czy plastikowe karty, którymi płacimy za zakupy. To coś, co odkrywa nasze dusze.

Zobacz więcej

Potrzebne są zmiany

Gdy stajemy przed nowym wyzwaniem, robimy zwykle pewne założenia, oparte na dotychczasowej wiedzy i doświadczeniu, na tym, co już było i co jest znane. Takie założenia są często dużym ograniczeniem. Uniemożliwiają zmianę i rozwój - mówi Bogusława Matuszewska, doświadczony polski menedżer.

Zobacz więcej

Lepsza niż matka, nieobecny jak ojciec

Córki i synowie alkoholików przez całe życie zmagają się z podobnymi problemami emocjonalnymi, ale inaczej sobie z nimi radzą. Czego boją się kobiety DDA, a czego mężczyźni z tym syndromem, i jak próbują pokonać swoje lęki?

Zobacz więcej

A Anka zawsze uśmiechnięta... 

Smutek, złość, gniew, frustracja, rozczarowanie to ważne uczucia, bo sygnalizują, że czegoś nam brakuje - jakaś nasza potrzeba nie została zrealizowana, jakieś pragnienie nie zyskało zrozumienia. Czemu więc nie chcemy ich czuć?

Zobacz więcej

Pułapki przyjemnej iluzji 

Kilka maili, dwa czaty i Ona już się w Nim zakochuje. SMS-y na dzień dobry i dobranoc... i jedno z nich już planuje wspólną przyszłość, choć drugie unika kontaktu twarzą w twarz. Dlaczego niektórzy tak łatwo i tak mocno angażują się w internetowe znajomości?

Zobacz więcej

Laboratorium

Wyrwani z rzeczywistości 

Jeśli zdrową osobę pozbawi się całkowicie dopływu bodźców zewnętrznych, szybko można ją doprowadzić do granic szaleństwa. Deprywacja sensoryczna, bo tak nazywa się ta technika, powoduje niezwykle sugestywne halucynacje.

Zobacz więcej

Korzenie strachu

Naszymi ulubionymi bohaterami horrorów są wampiry, tuż za nimi kroczą martwi nieumarli - zombie. Choć strach teoretycznie jest emocją, której unikamy, to opowieści grozy uwielbiają miliony. Dlaczego lubimy się bać?

Zobacz więcej

Paradoksy religijności

Co jest źródłem szczęścia? Dlaczego mieszkańcy niektórych krajów odczuwają większy dobrostan niż mieszkańcy innych stron świata? Odpowiedzi na te pytania szuka wybitny amerykański psycholog DAVID MYERS.

Zobacz więcej

Jaka przyszłość psychologii?

W ciągu kilkudziesięciu lat polska psychologia przeszła niewyobrażalną metamorfozę. Z dziwadła usytuowanego między psychiatrią a filozofią stała się pełnoprawną nauką, z której dorobku czerpią m.in. politycy, marketerzy, media i zwykli ludzie. To napawa optymizmem na przyszłość – taką konkluzję można wysnuć z debaty najlepszych polskich psychologów.

Zobacz więcej

Gdzie rodzi się czułość

Ponoć to czułość czyni nas ludźmi. Jednak w generowaniu zachowań, które z czułością się kojarzą, jesteśmy całkiem podobni do szczurów czy małp.

Zobacz więcej

Gadatliwe bazgroły 

W trakcie nudnych zebrań czy w chwilach zamyślenia bezwiednie zapełniamy papier plątaninami linii i kształtów. Elliot Aronson wykazał, jak wiele można się dowiedzieć z takich bazgrołów o ich autorach. Opisał to w swojej autobiografii Przypadek to nie wszystko, której fragment publikujemy poniżej.

Zobacz więcej

Zapomniana pionierka 

W roku 1906 w „Psychological Review” ukazał się artykuł na temat percepcji dźwięków podpisany przez Jamesa Rowlinga Angella i Annę Wyczółkowską. Dzisiaj autorzy ci zajmują skrajnie różne miejsca w historii psychologii. Angell jest jednym z bardziej znanych naukowców, o Wyczółkowskiej mało kto pamięta.

Zobacz więcej

I

Lotne słowa komórek 

Ich złą twarz dobrze znamy: trują, niszczą, paraliżują. Drugą - dobrą - dopiero poznajemy: pożytecznych, niezbędnych do życia substancji. Jak to zwykle bywa w przyrodzie, wszystko jest kwestią właściwych proporcji.

Zobacz więcej

Wykolejeni 

Stoimy przed koniecznością odpowiedzi na pytanie, czy nie potrzeba nam pewnej ascezy. Mówię o ascezie jako postulacie prostoty i oszczędności życiowej. Nie da się żyć w tak rozbuchany sposób w skali świata. Będziemy zmuszeni do ograniczeń po to, by młode pokolenia mogły się rozwijać - prognozuje wybitny filozof prof. TADEUSZ GADACZ.

Zobacz więcej

Uczyć się innych 

Buddyzm jest jedną z wielkich religii świata, znacznie starszą niż chrześcijaństwo, która przyniosła zdrowy rozsądek i pokój wszystkim narodom i kulturom w Azji. Już z tego tylko powodu zasługuje na pełne uznanie.

Zobacz więcej