Charaktery - 12 / 2010 / Spis treści

Wstęp

Zaufanie

Albo nadal będziemy nakręcać spiralę nieufność - kontrola - nieufność, albo odważymy się na podjęcie ryzyka wzajemnego zaufania.

Zobacz więcej

Na temat

Most na rzece niepewności 

Komu można zaufać? Dlaczego biznesmeni chcą spojrzeć sobie w oczy, zanim podpiszą kontrakt? Jak działa handel diamentami w Nowym Jorku? Dlaczego tak łatwo oszukać w miłości? Po czym taksówkarze oceniają wiarygodność pasażera? O znaczeniu zaufania i kosztach nieufności mówi profesor PIOTR SZTOMPKA.

Zobacz więcej

Życie na kredyt... zaufania 

Trudno jest komuś zaufać, ale nie ufać nikomu nie sposób. Zaufanie zawsze wiąże się z ryzykiem, ale ten, kto nie potrafi go podjąć, ryzykuje, że straci wszystko. Człowiek ufny i człowiek podejrzliwy żyją w tym samym miejscu, ale w jakże odmiennym świecie. Obdarzać zaufaniem... Czy można dać więcej? Zaufanie jest pomostem, który prowadzi nas do ludzi. Dzięki niemu otrzymujemy pomoc, budujemy bliskość, więź, rodzi się nadzieja.

Zobacz więcej

Praktycznie

Grzech nie kupić 

Tuż przed świętami wpadamy zazwyczaj w zakupowe szaleństwo. Znosimy do domu w ilościach hurtowych siaty, torby i torebki wypełnione dobrem wszelakim. Czy jesteśmy pewni, że we wszystkich siatach mamy to, co chcieliśmy kupić? A może znajduje się w nich tylko to, co „wcisnęli” nam sprytni specjaliści od marketingu?

Zobacz więcej

Miłość to nie bajka 

Za dużo wydajesz! Pozwalasz dzieciom na wszystko! W ogóle mnie nie słuchasz! – tak często wygląda scenariusz kłótni małżeńskich. W chwili gniewu partnerzy prześcigają się we wzajemnych wyrzutach, a to może prowadzić do katastrofy. Jak zapobiegać konfliktom w związku - radzi Tina Tessina, doradca małżeński i psychoterapeutka.

Zobacz więcej

Emocje pod pantoflem 

Wściekasz się, bo czerwone audi zajechało ci drogę. Najchętniej wysiadłbyś ze swojego auta i udusił bezmyślnego kierowcę, ale co by to dało? Choć emocje czasem wymykają się spod kontroli, to nie jesteśmy zdani na ich łaskę - przekonują psychologowie i zapewniają, że można nauczyć się rozpoznawania i kontrolowania złości, gniewu, żalu i innych emocji.

Zobacz więcej

Nie ma korepetycji z seksu... 

Młodzież ma dziś nieograniczony dostęp do informacji o seksie, ale wie o nim niewiele. Wiele ma za to lęków związanych z seksualnością: jak się zabezpieczyć? Kiedy rozpocząć współżycie? A może ja jestem gejem?

Zobacz więcej

Jej Wysokość Reksja 

Ile kalorii ma apetyczny, opływający lukrem pączek? Wiemy, że dużo, zwykle jednak nie jesteśmy zbyt skrupulatni w liczeniu kalorii. Jego dokładną wartość odżywczą znają za to na pewno wszyscy ortorektycy, bigorektycy albo permarektycy. W ich życiu bowiem jedzenie zajmuje centralną pozycję.

Zobacz więcej

DDA, czyli historia osobista

Zrozumienie, że ojciec był alkoholikiem, i pogodzenie się z tym pomogło mi ujrzeć w nowym świetle wiele bolesnych przeżyć. Przełamanie zaprzeczania alkoholizmowi rodziców pomaga DDA trafniej interpretować własne doświadczenia z dzieciństwa - przekonuje Timmen L. Cermak.

Zobacz więcej

Laboratorium

Podaj dobro dalej 

Chcesz żyć w lepszym świecie? Możesz, tylko podaj dalej. Dobro wróci do Ciebie wcześniej czy później, wróci zgodnie z regułą wzajemności pośredniej. Jak Kuba Bogu, tak Bóg - Jakubowi.

Zobacz więcej

Animatorzy wrogości 

Polityka stwarza szanse zaspokojenia potrzeby sukcesu, znaczenia, kompensowania sobie różnych niepowodzeń i kompleksów. Może wyzwolić w ludziach ukryte, patologiczne zachowania - mówi prof. JÓZEF KRZYSZTOF GIEROWSKI.

Zobacz więcej

Głos za jeden uśmiech 

Wydaje nam się, że podczas głosowania krzyżyk stawiamy przy nazwisku tego kandydata, którego polityczne plany i poglądy najbardziej nam odpowiadają. Jednak to tylko teoria. Zdaniem psychologów tak naprawdę kierujemy się nie poglądami, lecz... wyglądem polityka. Dlatego nawet dziecko potrafi prawidłowo wytypować zwycięzcę. Wystarczy, że obejrzy zdjęcia kandydatów.

Zobacz więcej

Niech żyje behawioryzm! 

Często zarzuca się behawiorystom redukcjonistyczną wizję świata, w którym nie ma miejsca na wolną wolę czy autonomię. Cóż... każdy może wierzyć w co chce, nawet w wolną wolę. I żaden behawiorysta nie zabroni nikomu takiej wiary. Jednak w nauce o zachowaniu po prostu nie ma miejsca na takie pojęcia - mówi WILLIAM BAUM, jeden z najwybitniejszych behawiorystów na świecie.

Zobacz więcej

Zapytaj mnie o tenis 

Ludzie w śpiączce są jakby zawieszeni między życiem a śmiercią, uznawani za nieświadomych. Niesłusznie, okazuje się bowiem, że wielu z nich ma zachowaną częściową świadomość siebie i otoczenia. W myślach spacerują po domu lub grają w tenisa... Jakie tajemnice skrywają ich mózgi?

Zobacz więcej

I

Niestrudzony korespondent 

Kurt Koffka, jeden z trzech liderów psychologii postaci, był osobowością nietuzinkową. Świadczy o tym jedyna jego biografia, wydana przed prawie ćwierćwieczem w Stanach Zjednoczonych. Jest ona skomponowana z... cytatów i komentarzy do jego korespondencji, liczącej ponad dwa tysiące listów wysłanych w ciągu kilkunastu lat jego najbardziej twórczego zawodowo życia.

Zobacz więcej

Eksmisja Pana Boga(?) 

Czy fizycy są w stanie udowodnić, że Bóg nie istnieje? Niektórzy twierdzą, że brytyjski astrofizyk Stephen Hawking i amerykański fizyk Leonard Mlodinow po to właśnie napisali Wielki projekt, podbijający aktualnie amerykańskie listy bestsellerów. Ale czy aby na pewno o tym jest ich książka?

Zobacz więcej

Prowincja jest w głowie 

To ich wina, że źle mi się żyje. Śmietankę spijają ci z centrum, z Polski A, z Unii Europejskiej, a nam zawsze daleko do szosy... Tak myślą o sobie Polacy dotknięci skazą prowincjonalizmu, zamykający się w klatce zniewolenia, bo i tak wszystko zależy od tych z centrum. A przecież do centrum wchodzą ci, którzy chcą tam wejść. W zaścianku tkwią zaś ci, którzy nie wierzą ani w siebie, ani w innych...

Zobacz więcej