Charaktery - 12 / 2009 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy pierwsze

Profesor Zbigniew Pietrasiński, mój znakomity kolega, przed laty zadawał różnym osobom badanym fascynujące pytanie (zawsze zazdrościłem Mu tego pomysłu): czego dowiedziałeś/dowiedziałaś się zbyt późno? Jedyne, co mógłbym teraz zrobić, to - marnie naśladując Pietrasińskiego - zapytać: czego Tobie nie udało się przewidzieć? Albo: co, gdybyś przewidział, zmieniłoby Twoje życie?

Zobacz więcej

Pewna jedynie niepewność

Pewne jest nudne. Niepewne skłania do myślenia. Czy chcielibyśmy żyć w świecie pozbawionym tajemnicy? Takie życie przypominałoby powieść kryminalną, w której już na początku dowiadujemy się, kto popełnił zbrodnię. Większość z nas po pierwszej stronie miałaby ochotę odłożyć książkę na bok...

Zobacz więcej

Osobowości miłości

Miłość to chemia. Jej ingrediencjami są serotonina, dopamina, estrogen i testosteron. To one decydują o naszej osobowości. Tworzą z nas Budowniczych, Badaczy, Dyrektorów czy Negocjatorów. Jeśli wiemy, którym z tych typów jesteśmy, bardziej świadomie wybieramy partnera - uważa HELEN FISHER. Dr HELEN FISHER jest antropologiem, profesorem na Wydziale Antropologii Rutgers University w USA, doradcą naukowym portalu randkowego Chemistry.com. Jej zainteresowania naukowe obejmują takie zagadnienia, jak miłość, małżeństwo, seks, neurobiologia różnic płciowych. Autorka pięciu książek, z których cztery ukazały się po polsku: Anatomia miłości, Pierwsza płeć. Jak wrodzone talenty kobiet zmienią nasz świat, Dlaczego kochamy?, Dlaczego on? Dlaczego ona?

Zobacz więcej

Psychiatra spod znaku zorzy

Jego nazwiska nie znajdziemy w żadnej polskiej monografii historii psychologii. Przeoczyli je również autorzy „Słownika psychologów polskich”, choć uwieczniono w nim szereg postaci mniej zasłużonych dla rozwoju rodzimej nauki o psychice. Niedopatrzenia tego nie usprawiedliwia bynajmniej fakt, że uczony ten parał się psychiatrią, bo był on również pionierem psychologii klinicznej i lekarskiej w Polsce.

Zobacz więcej

Magiczne pierścienie leczą

Światłowrażliwość - zmora chorych na porfirie - stała się podstawą nowoczesnej terapii i diagnozowania nowotworów. Metoda fotodynamiczna, w której wykorzystuje się światłowrażliwość, czułością przewyższa możliwości rezonansu magnetycznego.

Zobacz więcej

Daj sobie awans

To nieprawda, że każdą firmą najlepiej pokieruje mężczyzna. Najnowsze badania psychologów i ekonomistów wykazują, że współczesne zarządzanie wymaga stylu demokratycznego, który jest charakterystyczny dla kobiecego sposobu myślenia. Jakie cechy decydują o tym, że kobieta stanie się doskonałym menedżerem - mówi EWA LISOWSKA. Dr EWA LISOWSKA jest ekonomistą, wykłada w Instytucie Międzynarodowego Zarządzania i Marketingu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Prowadzi badania dotyczące sytuacji kobiet na rynku pracy. Jest jedną z założycielek Międzynarodowego Forum Kobiet, którego była prezesem do roku 2006. Autorka wielu ekspertyz i publikacji na temat przedsiębiorczości kobiet, m.in. Zarządzanie mikroprzedsiębiorstwem. Podręcznik dla przedsiębiorczej kobiety. W swojej najnowszej książce Kobiecy styl zarządzania pisze o sytuacji polskich kobiet w biznesie, różnicach między męskim i kobiecym stylem zarządzania oraz o zarządzaniu opartym na partnerstwie.

Zobacz więcej

Praktycznie

Dzieciństwo bez ojca

Czasem bywa tak, że wiele cech DDA występuje u osób, które w swych rodzinnych domach nie miały kontaktu z alkoholem. 

Zobacz więcej