Charaktery - 12 / 2009 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy pierwsze

Profesor Zbigniew Pietrasiński, mój znakomity kolega, przed laty zadawał różnym osobom badanym fascynujące pytanie (zawsze zazdrościłem Mu tego pomysłu): czego dowiedziałeś/dowiedziałaś się zbyt późno? Jedyne, co mógłbym teraz zrobić, to - marnie naśladując Pietrasińskiego - zapytać: czego Tobie nie udało się przewidzieć? Albo: co, gdybyś przewidział, zmieniłoby Twoje życie?

Zobacz więcej

Nieprzewidywalni prorocy własnej przyszłości

Trudno żyć wyłącznie teraźniejszością. Cieszymy się oczekując, że przydarzy nam się coś miłego i próbujemy zabezpieczyć się przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Ale czy w ogóle można trafnie odgadnąć przyszłość? Przeczy temu długa lista chybionych proroctw wybitnych analityków i filozofów... Może więc lepiej budować swoje życie nie na prognozach, lecz na marzeniach? Przyszłości nie da się odgadnąć - mówią psychologowie - ale można ją zaplanować. Tylko czym się kierować, tworząc ów strategiczny plan?

Zobacz więcej

Pewna jedynie niepewność

Pewne jest nudne. Niepewne skłania do myślenia. Czy chcielibyśmy żyć w świecie pozbawionym tajemnicy? Takie życie przypominałoby powieść kryminalną, w której już na początku dowiadujemy się, kto popełnił zbrodnię. Większość z nas po pierwszej stronie miałaby ochotę odłożyć książkę na bok...

Zobacz więcej

Ofiary jednorękich bandytów

Uciekają z pracy na pokera, wykradają dzieciom pieniądze ze skarbonek, by obstawić jeszcze jeden zakład. Salony gier to ich drugi dom, bo do pierwszego właściwie nie mają już po co wracać. Życie z nałogowym graczem przypomina rosyjską ruletkę. Czy można z niej wyjść cało?

Zobacz więcej

Mój kokon moją twierdzą

Pojawiła się nowa „religia”, stworzona przez speców od marketingu z myślą o zabieganych i zmęczonych, których przytłacza chaos i tempo życia. To cocooning - celebrowanie domatorstwa, budowanie azylu w przytulnych salonach. Jego wyznawcy uciekają przed światem do pieczołowicie uwitego gniazdka. Co zyskują, a co tracą?

Zobacz więcej

Osobowości miłości

Miłość to chemia. Jej ingrediencjami są serotonina, dopamina, estrogen i testosteron. To one decydują o naszej osobowości. Tworzą z nas Budowniczych, Badaczy, Dyrektorów czy Negocjatorów. Jeśli wiemy, którym z tych typów jesteśmy, bardziej świadomie wybieramy partnera - uważa HELEN FISHER. Dr HELEN FISHER jest antropologiem, profesorem na Wydziale Antropologii Rutgers University w USA, doradcą naukowym portalu randkowego Chemistry.com. Jej zainteresowania naukowe obejmują takie zagadnienia, jak miłość, małżeństwo, seks, neurobiologia różnic płciowych. Autorka pięciu książek, z których cztery ukazały się po polsku: Anatomia miłości, Pierwsza płeć. Jak wrodzone talenty kobiet zmienią nasz świat, Dlaczego kochamy?, Dlaczego on? Dlaczego ona?

Zobacz więcej

Przeszłość rzuć za siebie

Zespół rozgoryczenia pourazowego to nowe zaburzenie psychiczne, które opisują badacze z berlińskiego Uniwersytetu Medycznego Charité. Jego przyczyną są najczęściej zwolnienia z pracy i konflikty w firmie. Rozgoryczonym pacjentom pomóc może nowatorski „trening mądrości”, dzięki któremu pokonają przeszłość i spojrzą ufnie w przyszłość.

Zobacz więcej

Natura czy wychowanie?

Wszystkie zachowania w połowie zależą od genów - dowiedli genetycy zachowania. Obecnie prowadzone badania w tej dziedzinie mają odpowiedzieć na pytanie, jak to się dzieje, że geny w tak znacznym stopniu kierują naszym zachowaniem. O swoich najnowszych ustaleniach w tym zakresie pisze prof. Robert Plomin, jeden z najwybitniejszych genetyków zachowania na świecie. ROBERT PLOMIN jest amerykańskim psychologiem, profesorem w Instytucie Psychiatrii King’s College London, jest pionierem badań nad bliźniętami. Są to jak dotąd największe w historii badania dotyczące rozwoju językowego i poznawczego. Po polsku ukazała się książka Genetyka zachowania (PWN, 2001), której współautorem jest prof. Plomin.

Zobacz więcej

Bach w ból

Najnowsze badania psychologów muzyki pokazują, że muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale również zmniejsza cierpienie fizyczne i pomaga pokonać stres. Wyniki badań relacjonują Adrian C. North i David J. Hargreaves. Tekst ukazał się w grudniowym numerze miesięcznika „The Psychologist” (www.thepsychologist.org.uk), który w Polsce współpracuje wyłącznie z „Charakterami”.

Zobacz więcej

Psychiatra spod znaku zorzy

Jego nazwiska nie znajdziemy w żadnej polskiej monografii historii psychologii. Przeoczyli je również autorzy „Słownika psychologów polskich”, choć uwieczniono w nim szereg postaci mniej zasłużonych dla rozwoju rodzimej nauki o psychice. Niedopatrzenia tego nie usprawiedliwia bynajmniej fakt, że uczony ten parał się psychiatrią, bo był on również pionierem psychologii klinicznej i lekarskiej w Polsce.

Zobacz więcej

Kup pan tampon

Po piwo sięgają panowie, zaś szampony kupują głównie kobiety. Płeć mają nie tylko klienci, ale również towary. Jak sprawić, by kobieta kupiła „męską” rzecz? Specjaliści od marketingu niczym chirurdzy przeprowadzają operacje zmiany płci produktów...

Zobacz więcej

Ciała podszyte obcymi

Gdy prawą ręką zapinają guziki płaszcza, ich lewa ręka je odpina. Nie rozpoznają twarzy ludzi, a nawet własnych odbić w lustrze. Inni rozpoznają bliskich, ale są przekonani, że podszywają się pod nich sobowtóry lub androidy. To efekty niepozornych uszkodzeń mózgu, które mogą zmienić życie w scenariusz science fiction.

Zobacz więcej

Magiczne pierścienie leczą

Światłowrażliwość - zmora chorych na porfirie - stała się podstawą nowoczesnej terapii i diagnozowania nowotworów. Metoda fotodynamiczna, w której wykorzystuje się światłowrażliwość, czułością przewyższa możliwości rezonansu magnetycznego.

Zobacz więcej

Złodziejka filigranowych blondynek

Lekarze mówią o niej „cichy złodziej”, bo działa w ukryciu, a o jej istnieniu chorzy dowiadują się dopiero wtedy, gdy ich kości łamią się nawet przy lekkim uderzeniu. Na osteoporozę cierpią nie tylko kobiety w średnim wieku, ale również trzydziestolatki, dzieci i mężczyźni.

Zobacz więcej

Przez żołądek do mózgu

To, co jemy wpływa nie tylko na naszą sylwetkę i samopoczucie, ale również na skuteczność funkcjonowania komórek nerwowych w mózgu. Czym zatem go karmić, by poprawić pamięć i koncentrację? W czwartej części pomocnika maturalnego pokazujemy, w jaki sposób dieta pomoże w skutecznym przygotowaniu się do egzaminu dojrzałości.

Zobacz więcej

Daj sobie awans

To nieprawda, że każdą firmą najlepiej pokieruje mężczyzna. Najnowsze badania psychologów i ekonomistów wykazują, że współczesne zarządzanie wymaga stylu demokratycznego, który jest charakterystyczny dla kobiecego sposobu myślenia. Jakie cechy decydują o tym, że kobieta stanie się doskonałym menedżerem - mówi EWA LISOWSKA. Dr EWA LISOWSKA jest ekonomistą, wykłada w Instytucie Międzynarodowego Zarządzania i Marketingu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Prowadzi badania dotyczące sytuacji kobiet na rynku pracy. Jest jedną z założycielek Międzynarodowego Forum Kobiet, którego była prezesem do roku 2006. Autorka wielu ekspertyz i publikacji na temat przedsiębiorczości kobiet, m.in. Zarządzanie mikroprzedsiębiorstwem. Podręcznik dla przedsiębiorczej kobiety. W swojej najnowszej książce Kobiecy styl zarządzania pisze o sytuacji polskich kobiet w biznesie, różnicach między męskim i kobiecym stylem zarządzania oraz o zarządzaniu opartym na partnerstwie.

Zobacz więcej

Jak balonik na wietrze

Moja mama jest chora na schizofrenię. Do niedawna nie mogłam wymówić tego zdania. Choroba mamy nauczyła mnie miłości do drugiego człowieka, cierpliwości, asertywności, walki o siebie. Odkryłam dzięki niej sekret dorosłego życia, który brzmi: nic ci się od nikogo nie należy... Paradoksalnie akceptacja tej prawdy uwalnia mnie od żalów i goryczy, pozwala cieszyć się teraźniejszością.

Zobacz więcej

Praktycznie

Dzieciństwo bez ojca

Czasem bywa tak, że wiele cech DDA występuje u osób, które w swych rodzinnych domach nie miały kontaktu z alkoholem. 

Zobacz więcej