Charaktery - 12 / 2006 / Spis treści

Wstęp

Dokładka 24

„Pieniądze szczęścia nie dają, lecz każdy chce to sprawdzić osobiście” - mawiał Stefan Kisielewski. „Pieniądz to swoboda, ruch, powietrze, zabawa, rozładowanie kompleksów, pewność siebie - a bieda to niewola, zgryzota, kwasy, marzycielstwo, nieśmiałość, złość i resentyment, zawiść, obrażona godność, urażona duma...” - pisał w „Wędrówkach po Argentynie” Witold Gombrowicz.

Zobacz więcej

Gra w bogactwo

„Ach, gdybym był bogaty”... - śpiewał Tewje Mleczarz, bohater musicalu „Skrzypek na dachu”. Ileż było w tym śpiewie emocji, tęsknoty i pożądania... Pragnienie bogactwa drzemie chyba w każdym z nas. Każdy chciałby być bogaty. Każdy by chciał, ale tylko nielicznym się to udaje. Co zatem sprawia, że jedni potrafią zarabiać, a inni tylko wydawać? Jakie cechy predestynują ludzi do bogactwa? A jakie powodują, że nie radzą sobie z pieniędzmi?

Zobacz więcej

Złote protezy

Pieniądze nie śmierdzą. Trzeba tylko umieć się z nimi obchodzić. Trzeba bardzo uważać, żeby nie stały się one dla nas psychiczną protezą, czy plastrem na wewnętrzne zranienia - uważa Wojciech Eichelberger.

Zobacz więcej

Zwierzęca natura bogaczy

Czy bogaczy - tak jak dominujące zwierzęta w stadzie - wyróżnia spośród szarych zjadaczy chleba specjalny rodzaj zachowań? Taki, który sugeruje, że oni są w stadzie najważniejsi i - z racji ich bogactwa - nic nie można im zrobić? Richard Conniff, dziennikarz i eseista, współpracownik „National Geographic” udowadnia w swojej książce, że tak właśnie jest.

Zobacz więcej

Szkoły przetrwania

Samobójstwo 14-letniej gimnazjalistki z Gdańska, która była molestowana przez swoich kolegów, wywołało wielką dyskusję o polskiej szkole. Jej efektem są propozycje i konkretne plany zaostrzenia dyscypliny. Mówi się wręcz o konieczności zmiany całej filozofii wychowania.

Zobacz więcej

Seks w ciszy nocnej...

Ludzie uwielbiają robić TO w święta. W efekcie - dziewięć miesięcy później - we wrześniu na świat przychodzi więcej dzieci niż w pozostałych miesiącach roku. Jakaż to magia odgania nas od choinki i pcha, parami, do łóżka? Co sprawia, że porzucamy rozkosze stołu dla rozkoszy łoża?

Zobacz więcej

Nauki z białą brodą

„Świat się nimi co roku zaludnia, o północy dnia szóstego grudnia” - napisał Ludwik Jerzy Kern. I bardzo dobrze, że się zaludnia, bo na grubaskowatych, brodatych jegomościów oczekują w tym czasie w napięciu miliony dzieci. Malcy dostają zabawki, uśmiech, radość, ale i... naukę.

Zobacz więcej

O wyższości Wysp Bożego Narodzenia

O Wyspie Wielkanocnej i jej tajemnicach słyszeli niemal wszyscy. Ale kto zna Wyspę - a właściwie Wyspy Bożego Narodzenia? Kto wie, że jedna z nich nie tak dawno jeszcze była poligonem atomowym, a druga - wielką kopalnią fosforanów? A kto wie, że o jednej można powiedzieć, że leży na początku świata, a o drugiej, że na jego skraju?

Zobacz więcej

Oni nie są z Marsa

To stało się niedawno. Gdzieś w latach 90. do Polski zaczęli napływać ludzie w poszukiwaniu szansy na nowe życie. Uchodźcy. Często są traktowani przez Polaków jak istoty z innej planety. Kontakty z nimi zwykle pełne są konfliktów i nieporozumień.

Zobacz więcej

Trening dla zdrowia i spokoju

Czujemy się coraz bardziej zaganiani i zestresowani. Mamy coraz mniej czasu dla siebie i dla bliskich. Czasami jesteśmy tak zmęczeni, że marzymy tylko o tym, żeby wszyscy dali nam święty spokój. Szukamy sposobów na odprężenie się i zrelaksowanie. Jedną z nich jest trening autogenny, opracowany i rozpropagowany w latach 30. ubiegłego wieku przez niemieckiego lekarza Johannesa Heinricha Schultza.

Zobacz więcej

Przedwczesny zgon Hamleta

Wiek temu młodego gimnazjalistę z Homla zauroczył szekspirowski dramat „Hamlet”. Stał się jego ulubioną lekturą, tematem rozprawy naukowej i w końcu towarzyszem w ostatnich godzinach krótkiego, lecz pracowitego życia.

Zobacz więcej

Znane obce twarze

Ludzie dotknięci prosopagnozją potrafią z wyrazu twarzy odczytać emocje. Wiedzą, czy jest ona smutna czy wesoła, zła czy zaskoczona. Patrząc na twarz, potrafią określić płeć, a nawet stopień atrakcyjności jej „posiadacza”. Nie pamiętają jednak, czy widzieli ją wcześniej, a kiedy przestaną na nią patrzeć, już nie potrafią jej sobie przypomnieć.

Zobacz więcej

Głowa na słowa

Mówienie jest dla większości z nas najbardziej oczywistą czynnością na świecie. Jednak abyśmy mogli plotkować z przyjaciółmi przy kawie, nasz mózg musi uruchomić szereg skomplikowanych mechanizmów. Tak skomplikowanych, że nawet najmniejsze ich uszkodzenie może sprawić, że zamilkniemy na zawsze.

Zobacz więcej

Grzechy niepamięci

Dlaczego zdarza się, że pamiętamy coś, czego nie było? Jak powstają fałszywe wspomnienia? Czy można skazać kogoś na podstawie zeznań naocznych świadków? Jak wspomnienia poprawiają nam nastrój? O paradoksach pamięci mówi dr hab. Agnieszka Niedźwieńska. Agnieszka Niedźwieńska jest wicedyrektorem Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się badaniem pamięci autobiograficznej. Napisała m.in.: „Poznawcze mechanizmy zniekształceń w pamięci zdarzeń”.

Zobacz więcej

Samo się myśli i wybiera

Każdego dnia podejmujemy decyzje. Czasem istotnie wpływają one na nasze życie, czasem dotyczą drobnych kwestii, jak na przykład zakupu skarpetek. Zawsze jednak chodzi nam o to, by dokonać korzystnych wyborów. Jak to zrobić ?

Zobacz więcej

W szponach byczego głodu

Chore na bulimię traktują swoje ciało jak obszar, w obrębie którego mogą rozładować swój strach, gniew i frustrację. Niestety, powoduje to ogromne spustoszenie. Zniszczony jest nie tylko organizm, ale też życie osobiste i zawodowe.

Zobacz więcej

Jak ocalić od zapominania

Odkrycie skutecznego leku przeciw chorobie Alzheimera jest już bardzo bliskie. W tej chwili chodzi o to, by jak największą liczbę chorych utrzymać w dobrym stanie do chwili, gdy ów specyfik zostanie wynaleziony - mówi profesor Jerzy Vetulani. Jerzy Vetulani, profesor nauk przyrodniczych, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, kierownik Zakładu Biochemii krakowskiego Instytutu Farmakologii PAN, doktor h.c. Śląskiej Akademii Medycznej, autor bardzo popularnej książki „Jak usprawnić pamięć?”.

Zobacz więcej

Ponowoczesne świętowanie

Powszechna jest dziś opinia, że społeczeństwa przenicowane kulturą Zachodu, a więc tą mającą swe korzenie w Europie, podzielają linearne poczucie czasu. Polega to m.in. na tym, iż ich przedstawicielom historia jawi się jako niepowtarzalny ciąg zdarzeń, poprzez które świat zmierza nieuchronnie ku jakiemuś celowi, a ruch ten najlepiej charakteryzuje słowo „postęp”.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. Getty Images Poland

Złość ma swoje dobre strony

Dla DDA złość jest czymś niedobrym, czego trzeba unikać, nie pozwalać, aby się ujawniła. DDA nie zdają sobie sprawy z tego, że może ona dawać energię do zmiany, do przywrócenia porządku, do rozstania się z tym, co złe i szkodliwe.

Zobacz więcej