Charaktery - 12 / 2004 / Spis treści

Wstęp

Zdarta płyta

Uraz zalega w umyśle dziecka i – niczym zepsuta płyta przeskakująca zawsze w tym samym miejscu – aktywizuje się w sytuacjach podobnych do tej, która wywołała traumę. W efekcie dziecko nie może nauczyć się nowych sposobów zachowania i pojawia się u niego przymus powtarzania.

Zobacz więcej

Dobra rodzina

Jeśli chodzi o psychologiczne warunki stawania się człowiekiem, nie wymyślono niczego lepszego niż rodzina. Nie musi być idealna, bo rodziny są tworem i wspólnotą ludzi, a nie ma ludzi doskonałych. Wystarczy, że jest dobra.

Zobacz więcej

Skowronki i sowy

Jedni lubią wstawać i zasypiać wcześnie, inni wolą budzić się w południe, a pracować wieczorem. Co o tym decyduje - tłumaczy Wanda Ciarkowska.

Zobacz więcej

SKRZYWDZONY MÓZG

Doświadczenie we wczesnym dzieciństwie przemocy wpływa na rozwój mózgu dziecka i może prowadzić do trwałych zmian w jego funkcjonowaniu. Przemoc dotyka nas coraz częściej. Staramy się jej unikać, a jednak jest jej coraz więcej. Może nawet im bardziej jej nie chcemy, tym więcej jej doznajemy. Jako obserwatorzy, ale niestety także jako sprawcy. Działają tu bowiem twarde i groźne reguły psychologii: agresja rodzi agresję, a zraniony człowiek (świadomie i nieświadomie) rani innych.

Zobacz więcej

DYSLEKSJA, PŁEĆ I TRAN

Dysleksja rozwojowa dzieci polega na trudnościach w nauce czytania, lub wręcz na niemożności opanowania tej umiejętności. Znacznie częściej występuje u chłopców.

Zobacz więcej

W sieci reklam

Reklama działa na każdego z nas, choć tego nie czujemy lub nie przyznajemy się do tego, nawet sami przed sobą. Na przykład osoby o wysokim poczuciu winy silnie reagują na reklamy erotyczne, ale twierdzą, że nie robią one na nich żadnego wrażenia.

Zobacz więcej

Podaruję ci świat cały

Ktoś, kto nie może się zrewanżować za otrzymany prezent, czuje się we władzy osoby, od której go otrzymał. Jeśli sobie to uświadomimy, to zrozumiemy, dlaczego politycy i urzędnicy państwowi nie powinni przyjmować upominków.

Zobacz więcej

Bądź z nami, Święty Mikołaju

Dzieci potrzebują Świętego Mikołaja, tak jak potrzebują baśni, dobrych wróżek i tajemniczych ogrodów. Odwiedziny Mikołaja to dla dziecka wielka radość i magiczne wydarzenie, które na zawsze pozostaje w pamięci.

Zobacz więcej

WSZYSCY LICZĄ IQ, ALE CZY IQ SIĘ LICZY

AGNIESZKA KŁUSEK relacjonuje badania, w których sprawdzała, czy tylko wysokość ilorazu inteligencji wpływa na wyniki w nauce.

Zobacz więcej

ARTYŚCI DUSZ

Kiedy duchowny pomyli chorobę psychiczną z opętaniem przez szatana, a terapeuta superego ze zdrowym sumieniem, cierpią na tym zawsze penitent i pacjent. Jest czas na terapię i czas na spowiedź. O roli księdza i roli terapeuty pisze JÓZEF AUGUSTYN SJ.

Zobacz więcej

PSYCHOLOG NA CELOWNIKU

WIESŁAW ŁUKASZEWSKI uważa, że dyskusja o polskiej psychologii pokazała, jak wiele jest w naszym społeczeństwie mitów i stereotypów dotyczących roli psychologa.

Zobacz więcej

MONOPOL CZY WOLNOAMERYKANKA

Zasady przyznawania certyfikatów terapeuty analizuje ZOFIA MILSKA-WRZOSIŃSKA, a JAN CZESŁAW CZABAŁA zastanawia się, co pozwoli ZBUDOWAĆ ZAUFANIE DO TERAPEUTY.

Zobacz więcej

WRÓCILI CHŁOPCY Z WOJNY

Dlaczego niektórzy żołnierze wracają z wojny okaleczeni tak, że nie są w stanie wrócić do normalnego funkcjonowania, zaś inni potrafią pozbierać się i włączyć w zwykłe życie? Czy to tylko kwestia cech osobowości, czy też jeszcze czegoś? O zespole stresu pourazowego u żołnierzy powracających z Iraku pisze PIOTR ŻAK.

Zobacz więcej

Stany niekontrolowane

Kiedy wydaje się, że wszyscy odczuwają radość i świętują z bliskimi, w świecie ludzi, którzy doświadczyli bolesnych strat, są samotni lub cierpią na depresję, szczęście może być jednym z najbardziej odległych i najtrudniejszych do osiągnięcia stanów.

Zobacz więcej

GŁÓWNIE PRACUJĘ NAD CHARAKTEREM

Jeśli miałabym kogokolwiek do czegokolwiek namawiać, to do pracy nad sobą – mówi BEATA TYSZKIEWICZ. W żadne rozmowy nie wierzę, a już szczególnie w te, kiedy ktoś sugeruje mi, co mam robić. Jestem osobą, która nie ulega opiniom innych. Mam własne kryteria i jestem im wierna. Beata Tyszkiewicz jest jedyną w Polsce aktorką wyłącznie filmową. Zagrała w około stu filmach. Zadebiutowała jeszcze jako uczennica w „Zemście”. W latach 1957–1958 studiowała w PWST w Warszawie. Została skreślona z listy studentów. Uprawnienia aktorskie Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało jej dopiero w 1973 roku. Zagrała m.in. w „Rękopisie znalezionym w Saragossie”, „Popiołach”, „Lalce”, „Marysi i Napoleonie”, „Wielkiej miłości Balzaka”, „Wszystko na sprzedaż”, „Nocach i dniach”, „Trędowatej” i „Seksmisji”. Zajmuje się także fotografią i pisaniem. Jest pomysłodawcą i współautorem cyklu programów „Raport w Sprawie Dzieci Niczyich”. W 1994 roku została prezesem Fundacji Kultury Polskiej, która promuje twórczość młodych artystów.

Zobacz więcej

SŁOWA, OBRAZY, DŹWIĘKI 30

PRZEMYSŁAW TOBOŁA analizuje losy bohaterów "Pręg", AGATA SZULC przygląda się filmowym psychiatrom, BRONISŁAW MAJ interpretuje wiersz Joanny Wajs, a DARIUSZ BUGALSKI dedykuje swój felieton babciom.

Zobacz więcej

MARANATHA, PRZYJDŹ PANIE

O medytacji w chrześcijaństwie, jej tradycji i współczesnych ośrodkach, w których uczy się takiej właśnie drogi do Boga, pisze JAN M. BEREZA OSB.

Zobacz więcej