Charaktery - 12 / 2003 / Spis treści

Wstęp

KAŻDY JEST SAMOTNĄ WYSPĄ

Samotność jest jak silnie działająca substancja. Może być lecznicza – daje okazję do odkrywania siebie. Bywa trująca, szczególnie dla ludzi ściganych przez cień przeszłości, traumę przeżytą w dzieciństwie lub skrywaną głęboko tajemnicę – twierdzi JOANNA HEIDTMAN.

Zobacz więcej

UPARTE ZATUPTYWANIE SAMOTNOŚCI

Samotność jest koniecznością rozwojową, przed którą staje młody człowiek, budujący koncepcję siebie i swojego życia. Dlaczego młodzi ludzie uciekają przed samotnością w hałaśliwe gromady – zastanawia się ANNA OLESZKOWICZ.

Zobacz więcej

SAMOTNY NA WŁASNE ŻYCZENIE

Jak skazać się na samotne życie – podpowiada HANNA HAMER.

Zobacz więcej

RAZEM, A JEDNAK OSOBNO

Dlaczego ludzie wyjeżdżają do pracy,skazując się na rozłąkę z partnerem? Co naprawdę kryje się za takimi decyzjami?Czy związki na odległość mają szansę na przetrwanie?Powody, dla których ludzie wyjeżdżają, skazując się na rozłąkę z partnerem, wyjaśnia BARBARA SMOLIŃSKA. O problemach związanych z długą rozłąką partnerów mówi doktor Barbara Smolińska. Barbara Smolińska jest terapeutą. Zajmuje się terapią indywidualną, małżeńską i rodzinną. Od wielu lat związana jest z Laboratorium Psychoedukacji. Wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Współpracuje z miesięcznikiem „Dziecko”. Jest mężatką, ma czworo dzieci.

Zobacz więcej

MARTWA NATURA Z NIEOBECNYM W TLE

Samotność trudno przekroczyć, bo to, czego najbardziej potrzebujemy i za czym tęsknimy, czując się samotni, jest jednocześnie tym, czego najbardziej się boimy - przekonuje IZABELA WOŻYŃSKA-WIĘCH.

Zobacz więcej

Między przypadkiem a koniecznością

W jakim stopniu jesteśmy kowalami swojego życia, a w jakim ofiarami losu – zastanawia się WIESŁAW ŁUKASZEWSKI.

Zobacz więcej

Co nie znika, kiedy przestajemy wierzyć

Gdyby wybrać tylko jedną mądrość psychologiczną, brzmiałaby ona tak: pamiętajmy, że nie zawsze jest tak, jak na to wygląda.

Zobacz więcej

WDZIĘK I WYDŹWIĘK WDZIĘCZNOŚCI

Dopiero wtedy, gdy wdzięczność wydobędzie się z ram powinności, staje się wewnętrzną potrzebą, a jednocześnie domaga się wyrażenia. Kiedy wdzięczność boli – zastanawia się EUFROZYNA GRUSZECKA.

Zobacz więcej

ZOSTAŁEM GROTOŁAZEM

Można pokonać swój lęk – przekonuje WOJCIECH GÓŹDŹ.

Zobacz więcej

OSZUKANY MÓZG

Doznania psychiczne są efektem negocjacji mózgu z rzeczywistością. Jak każde negocjacje, i te nie zawsze kończą się powodzeniem. Ścierpnięta ręka wydaje się obca. Kogoś nieznajomego pozdrawiamy jako kolegę z pracy, potem przepraszamy za pomyłkę. Gubimy się w dobrze znanym otoczeniu. O ręce usiłującej udusić swego właściciela i innych zdumiewających doznaniach determinowanych przez mózg pisze ANNA HERZYK.

Zobacz więcej

SMUTEK ŚWIEŻO UPIECZONYCH OJCÓW

Mężczyźni też cierpią na depresję poporodową - dowodzi KAROLINA KOSSAKOWSKA-PETRYCKA.

Zobacz więcej

ZNAJOMY Z WIDZENIA: ADAM MICHNIK

Postać Adama Michnika przybliża WIESŁAW ŁUKASZEWSKI.

Zobacz więcej

POLACY WIERZĄ W CZŁOWIEKA, NIE W SPRAWIEDLIWY ŚWIAT

Młodzi Polacy nie wierzą w sprawiedliwy świat, wierza natomiast w sprawiedliwego człowieka – taki, wydawałoby się paradoksalny, wynik przyniosły badania, które w latach 1998–2000 przeprowadziłam wśród 554 studentów z trzech gdańskich uczelni (Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Medycznej i Politechniki Gdańskiej). Dlaczego młodzi Polacy nie wierza w sprawiedliwość świata? Dlaczego badani studenci nie wiazali jego niesprawiedliwości z człowiekiem, wiazali ja natomiast z ludemi jako zbiorowościa?Paradoksalne przekonania młodych Polaków na temat sprawiedliwości interpretuje KATARZYNA SKRZYPIŃSKA.

Zobacz więcej

POROZMAWIAJMY O PRACY

W październikowych „Charakterach” rozpoczęliśmy cykl artykułów o kolejnych etapach poszukiwania pracy. Pisaliśmy już o CV, listach motywacyjnych i o sztuce czytania ogłoszeń. Tym razem przeczytacie tekst o przygotowaniach do rozmowy z potencjalnym pracodawcą. W styczniu napiszemy, jak rozmawiać o wynagrodzeniu, w lutym o stażach i praktykach, a w marcu o wyborze kierunku studiów. Wysłałeś wiele ofert, odwiedziłeś kilka firm. I oto ktoś kontaktuje się z tobą, by umówić się na spotkanie. Wykorzystaj czas przed rozmową na jak najlepsze przygotowanie się do niej. Jak przygotować się do rozmowy z potencjalnym pracodawcą – radzi JOANNA HEIDTMAN.

Zobacz więcej

SZUKAJ SWOICH TALENTÓW

Każdy z nas ma talenty, choć niektórzy je zakopali. Czy na pewno każdy? Jak je odkopać? Oto mity na ten temat. Albo jest się zdolnym, albo nie. Nic tu nie można zmienić.

Zobacz więcej

CIAŁO, UMYSŁ, DUSZA XXII

DOROTA TERAKOWSKA i JACEK BOMBA rozmawiają o tym, jak kocha ojciec, a jak matka; o przyczynach anoreksji piszą EWA SZPERLICH i DANUTA GRUSZCZYŃSKA.

Zobacz więcej

SŁOWA, OBRAZY, DŹWIĘKI 22

PRZEMYSŁAW TOBOŁA kruszy personę, o kpinie z tożsamości mówi PIOTR TOCZYSKI, a BRONISŁAW MAJ analizuje wiersz Józefa Czechowicza.

Zobacz więcej

NIEPEŁNY MĘŻCZYZNA I MISTYKA KOBIECA

Dramatyczne skutki zauroczenia poglądami Freuda na temat kobiet prezentuje EWA TRUSZKIEWICZ.

Zobacz więcej