Charaktery - 12 / 2002 / Spis treści

Wstęp

Dokładka

Ukształtowany przez bajki, niepozbawiony egzaltacji i melancholii, wierzę, że człowiek nie może żyć bez miłości, że jeśli nie spotka się z miłością w sobie i ku sobie, traci prawdziwy smak życia, a może i nawet jego sens. Wierzę też, że miłość jest tym skarbem, o którym św. Paweł mówił, że nosimy go w glinianym naczyniu. Ale nie wiem, co to jest miłość. Przeżyłem statystyczną połowę życia i nie wiem, czym jest. Łatwiej mi mówić, czym nie jest.

Zobacz więcej

ALFABET PAR

Losy dwojga ludzi splatają się ze sobą, oddalają, przecinają lub stapiają w nierozłączną jedność. Uczucia i okoliczności czule zbliżają ich do siebie albo dramatycznie oddalają. Eric Berne - twórca analizy transakcyjnej - w książce „Seks i kochanie” zaproponował oryginalną typologię małżeństw. Posługuje się ona kształtem liter alfabetu.Dzieje związku są niepowtarzalne jak litery alfabetu - twierdzi JAROSŁAW JAGIEŁA.

Zobacz więcej

WIERNI ZDRADZIE

Co nas pcha do zdrady? Czy warto zdradzać? Czy można i po czym poznać, że ktoś nas zdradza. W pewnych przypadkach zdrada staje się metodą na przezwyciężanie monotonii stałego układu i wyprowadzenie go z kryzysu.

Zobacz więcej

POROZMAWIAJMY PO KŁÓTNI

Często kłótnia zaczyna się o drobiazg. Ten drobiazg sam w sobie może być nieistotny, ale ważne jest, co się za nim kryje. Tak było w przypadku Joli i Jarka. Jarek poczuł się chory. Zapytał Jolę, gdzie są lekarstwa. To niewinne pytanie wywołało lawinę słów. Jola odpowiedziała złośliwie, że lekarstwa są w aptece. Wypominała mu przy tym, że często nie ma go w domu, i zażądała, by nie mówił „takim” tonem. Jarek poczuł się oskarżany i rozpętała się burza. Padło wiele przykrych słów. Jak z kłótni przejść do rozmowy, radzi KUBA JABŁOŃSKI.

Zobacz więcej

CZEKAJĄC NA DZIECKO

Co czują kobiety,które nie mogąmieć dziecka? Czy powodemniepłodności może być psychika? Czy psychoterapiamoże pomóc w leczeniu niepłodności? Co piąta para w Polsce nie może mieć dzieci. Czy powodem niepłodności może być psychika? – wyjaśnia BOGUSŁAWA PAWELEC. O psychologicznych problemach związanych z niepłodnością mówi Bogusława Pawelec, licencjonowany psychoterapeuta. Pracowała w Ośrodku Leczenia Nerwic. Ma prywatny gabinet. Zajmuje się leczeniem nerwic i zaburzeń osobowości, a od pięciu lat również problemami związanymi z niepłodnością. Jest mężatką, ma dwie córki.

Zobacz więcej

Wodze wyobraźni

Zanim rozpoczniemy działanie, dobrze jest wyobrazić sobie jego przebieg – twierdzi WIESŁAW ŁUKASZEWSKI.

Zobacz więcej

Niby-życie w niby-świecie

Po co nam wyobraźnia? Czy jest tylko urozmaiceniem życia, kwiatkiem do kożucha, który odciąga nas od zajmowania się sprawami ważnymi? Co nam – ludziom żyjącym w XXI wieku – daje wyobraźnia? Jej działanie możemy zaobserwować już u małych dzieci.

Zobacz więcej

Wymyślanie siebie

Marzyciele czują i zachowują się tak, jak gdyby zdobyli już to, na czym im zależy. I dlatego nie starają się zbyt mocno, aby zdarzyło się to naprawdę.

Zobacz więcej

Bajki na lęki

Bajkami można zaszczepić dziecko przed lękiem. Oswajają one z sytuacją i pokazują, w jaki sposób radzić sobie w trudnych chwilach.

Zobacz więcej

O CHŁOPCU, KTÓRY SZUKAŁ...

W 2000 roku przeprowadziliśmy konkurs, w którym Czytelnicy nadsyłali napisane przez siebie bajki. Planujemy wydać najciekawsze z nich. Oto jedna z tych bajek. Została nadesłana przez MARIĘ RÓJ.

Zobacz więcej

Gdy trwoga, pisz bloga

Pamiętniki w Internecie przypominają rozmowę z przypadkowym nieznajomym w pociągu. Ich autorzy często ujawniają swoje głęboko skrywane uczucia.

Zobacz więcej

EKSPERCI PRZED SĄDEM

Fakt, że odbiorcy reklam ślepo wierzą ekspertom, bywa groźną pułapką. Eksperci reprezentujący kompanie reklamujące do późnych lat 90. papierosy stwierdzali, że nie zawierają one substancji nikotynowych, które mogłyby uzależniać palaczy. O wpływie autorytetu i rodzajach ekspertów pisze WILHELMINA WOSIŃSKA.

Zobacz więcej

Pieniądze, ryzyko i emocje

Kiedy inwestujemy pieniądze, nie zawsze postępujemy w sposób racjonalny - uważa TOMASZ ZALEŚKIEWICZ.

Zobacz więcej

CIAŁO, UMYSŁ, DUSZA XI

GRAŻYNA WIECZORKOWSKA radzi, jak zafundować sobie kłopoty z wagą, a prawa dzieci do fantazji bronią EWA SZPERLICH i DANUTA GRUSZCZYŃSKA.

Zobacz więcej

Źle wyglądam w kapeluszach

Nigdy nie usiłowałem przemieniać się w kogoś innego. Nie używam charakteryzacji. Źle wyglądam z wąsami czy z brodą. Jestem wtedy przebrany. Mam ambicje, żeby – nie zmieniając nic w zewnętrzności – za każdym razem być innym i wiarygodnym.

Zobacz więcej

SŁOWA, OBRAZY, DŹWIĘKI 11

KRZYSZTOF GROBELNY puka do bram nieba, a BARTOSZ ŻURAWIECKI dowartościowuje się Woody Allenem.

Zobacz więcej

TĘSKNOTA ZA MAGICZNĄ PRZESTRZENIĄ

Świat początku XXI wieku stał się idealnym miejscem dla magów i czarnoksiężników – twierdzi BARTŁOMIEJ DOBROCZYŃSKI.

Zobacz więcej

Na temat

fot. filo/istockphoto

Kronika przypadków miłosnych

Namiętność jest ślepa. Nie wiadomo, dlaczego się pojawia, mija bez powodu. Intymność też niechętnie nagina się do woli kochanków. W porównaniu z nimi zaangażowanie najmocniej poddaje się rozsądkowi. To jest jego siłą i zarazem słabością.

Zobacz więcej

fot. Mermusta/istockphoto

Małżeństwo doskonale osobiste

Bywają małżeństwa z rozsądku, małżeństwa dla interesu, małżeństwa z namiętności i z miłości. Dwa ostatnie przeciwstawia się często dwóm pierwszym jako... no właśnie! Jako przyjemniejsze? Trwalsze? Rozumniejsze?

Zobacz więcej

Praktycznie

Zamrożeni ludzie

Większość Dorosłych Dzieci Alkoholików doświadcza problemów emocjonalnych. Jedni leczą się z powodu nawracającej depresji, inni z powodu nerwicy.

Zobacz więcej