Charaktery - 11 / 2015 / Spis treści

Wstęp

Szkodzę sobie

Strategia odwlekania pozwala z powodzeniem odłączyć od Ja porażki, przyłączyć do Ja sukcesy.

Zobacz więcej

Na temat

rys. Paweł Kuczyński

Jak nie gmatwać sobie życia

Na wiele sposobów utrudniamy sobie życie: pozwalamy się ranić, trwając w toksycznej relacji, porzucamy pracę, w której moglibyśmy odnieść sukces, spóźniamy się na ważne spotkanie i zwlekamy z tym, co dawno powinniśmy zrobić… Dlaczego sobie szkodzimy? Czy można przestać?

Zobacz więcej

rys. CurvaBezier/istockphoto

Zaraz, potem, jutro

Odkładając ważne sprawy na później, możemy wiele stracić - od zdrowia, które zaniedbujemy, poprzez ważne wydarzenia, które nas omijają, po niepowtarzalne okazje, które przechodzą nam koło nosa - mówi prof. Joseph R. Ferrari.

Zobacz więcej

Uwaga na wnuczka

Metoda „na wnuczka” wciąż zbiera żniwo. Choć większość już o niej słyszała, to kolejne osoby padają jej ofiarą. Ostatnio w ten sposób oszczędności życia stracił emerytowany ksiądz z Torunia - zadzwoniła do niego kobieta, podając się za... jego wnuczkę. Dlaczego dał się nabrać? Jak działa ta metoda?

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. Dawid Ryski

Co kobiece, co męskie

Ona zarządza firmą i robi inne rzeczy dawniej zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. On zaś nierzadko zostaje w domu, zajmuje się dzieckiem i gotuje obiady. Zmieniają się role. Jak to się przekłada na życie intymne? Czego ona oczekuje od niego i odwrotnie?

Zobacz więcej

Sama sobie winna

Wierzymy, że świat jest miejscem sprawiedliwym. Ceną za utrzymywanie tej iluzji jest obwinianie ofiar za krzywdę, która je spotkała.

Zobacz więcej

Przyjaciele z serialu

Gdy Ned Stark zginął w pierwszym sezonie „Gry o tron”, fani przeżyli szok. Rozpaczali, gdy później ginęli kolejni bohaterowie serialu. Dlaczego tak bardzo przywiązujemy się do postaci, które istnieją tylko na szklanym ekranie?

Zobacz więcej

Naczynia połączone

Specjaliści szacują, że już co czwarty Polak jest zagrożony chorobami sercowo-naczyniowymi. Stres, szybkie tempo życia i dążenie do perfekcji - to sieć powiązanych ze sobą naczyń, które niszczą układ krążenia. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Zobacz więcej

O toast za daleko

Nie mam żadnego problemu z alkoholem. Jeśli tylko zechcę, przestanę pić - to najczęstsze przekonania, które powodują, że osoba uzależniona zwleka z podjęciem leczenia. Co przez to traci, a co może zyskać, rozpoczynając terapię?

Zobacz więcej

Laboratorium

Fitness szarych komórek

Trzeba ciągle wychodzić poza strefę komfortu i próbować czegoś nowego. Tylko wtedy mózg się rozwija. Rozwiązywanie krzyżówek tylko początkowo bywa korzystne. Gdy robimy to po raz tysięczny, jedynie powtarzamy znany schemat - mówi Alvaro Fernandez.

Zobacz więcej

Człowiek - istota wyjątkowa

Jesteśmy przekonani, że między ludźmi i innymi zwierzętami istnieje przepaść. A przecież niektóre małpy też prezentują zaskakujące zdolności poznawcze. Co zatem sprawiło, że to człowiek został królem świata zwierząt?

Zobacz więcej

Tacy jak my, choć różni

Dlaczego tak wielu nie chce pomagać tak nielicznym, którzy potrzebują tak niewiele? Stosunek do uchodźców jest swoistym testem człowieczeństwa, papierkiem lakmusowym, który ujawnia wiele społecznych mechanizmów. Czy zdamy ten test?

Zobacz więcej

Gniewni wykluczeni

Kim są młodzi wściekli, gotowi na wszystko? To często ci, którzy wielokrotnie bezskutecznie próbowali przyłączyć się do grupy i wciąż doznawali porażki. Desperacko próbują zaistnieć w grupie. Bywa, że strzelają do swoich kolegów.

Zobacz więcej

I

Morska piana i testosteron

Zdawało się mi, że o ile męskość ma silny pierwiastek biologiczny, to kobiecość jest delikatna, koronkowa. Byłem zdumiony, że samcze zachowania moich kolegów wobec tych eterycznych kobiet przynoszą sukces - mówi Andrzej Saramonowicz.

Zobacz więcej

Umrzemy, i to czyni z nas szczęściarzy

W sześciu zdaniach Richard Dawkins zmienił sposób, w jaki myślimy o śmierci, i przedstawił racjonalistyczne argumenty przemawiające za uwielbieniem życia. Jak to zrobił?

Zobacz więcej

Pożyć tak, jak żyją tambylcy

Etiopia nauczyła mnie kilku rzeczy. Na przykład: nie trzymaj się kurczowo własnych planów. Jeśli autobus spóźnia się trzy dni, nie złość się, tylko po prostu bądź tam, dokąd przyjechałeś.

Zobacz więcej

W miłości sobą

W miłości jesteśmy ludzcy, najbardziej ludzcy. Miłość jest tak „nazbyt ludzka”, tak głęboko ludzka, że nie może być tylko ludzka.

Zobacz więcej