Charaktery - 11 / 2014 / Spis treści

Wstęp

Co jest dobre

Wciąż uczymy się moralności, powoli przybliżamy się do jej postaci idealnej.

Zobacz więcej

Na temat

rys. Ukuzzu/istockphoto

Co jest dobre, a co złe?

Jak postąpić? Co wybrać? Co jest dobre? A co złe? Nieraz zadajemy sobie podobne pytania. Staramy się nie działać pochopnie. Jesteśmy przekonani, że podejmujemy decyzje racjonalnie i wybieramy to, co dobre i właściwe. Czy na pewno? Może to tylko złudzenie?

Zobacz więcej

To kwestia smaku

Intuicje moralne są jak kubki smakowe znajdujące się na języku, a moralność - jak kuchnia. Każda kultura tworzy własny, unikatowy wzorzec smaków - mówi Jonathan Haidt.

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. Karolina Burdon

W pułapce zadanioholizmu

Zadanioholicy są skupieni wyłącznie na przyszłości, na tym, co jest do zrobienia za chwilę, jutro, za tydzień. Wszystko jest projektem - nawet dziecko, któremu wypełniają szczelnie czas wyzwaniami. Przed czym uciekają?

Zobacz więcej

W sieci wsparcia

Coraz więcej osób próbuje poradzić sobie z frustracją, smutkiem i lękiem, prowadząc blogi. Niektórzy w sieci szukają wsparcia, dla innych blog jest jedynym wentylem bezpieczeństwa. Czy wirtualne zapiski są naprawdę pomocne?

Zobacz więcej

Sposób na raka

Nie chodzi o to, by chory próbował stać się kimś innym, lecz by pozostał sobą. Chcę, by wykorzystywał zasoby, jakie posiada - również te, których sobie na co dzień nie uzmysławia - mówi Eric Greenleaf.

Zobacz więcej

Utajony problem

Seksoholik nie ma przekrwionych oczu, nie bełkocze, nie zatacza się, nie wymiotuje. Można z nim sensownie rozmawiać. Dlatego jego uzależnienie trudniej rozpoznać niż uzależnienie od alkoholu czy substancji psychoaktywnych.

Zobacz więcej

Innymi oczyma

Zmiana perspektywy pozwala dostrzec to, o czym inaczej nawet nie pomyślelibyśmy. Wystarczy wyobrazić sobie, że jest się kimś innym.

Zobacz więcej

Wielki rodzic patrzy

Dzieci XXI wieku są nieszczęśliwe, bo od małego są nieustannie stymulowane i kontrolowane. Psychologowie ostrzegają: rodzice, jeśli nie dacie spokoju swoim dzieciom, wejdą w dorosłość zalęknione i niepewne.

Zobacz więcej

Laboratorium

Biologia wolności

Choć nie znamy prawdziwych przyczyn własnego zachowania, każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje postępowanie. Ostatecznie sami podejmujemy daną decyzję, sami wykonujemy określoną czynność lub popełniamy jakiś czyn - mówi Wolf Singer.

Zobacz więcej

Mózgowa mapa

Naukowcy odkryli mózgowy system, który odpowiada za orientację w przestrzeni. Za to dokonanie John O’Keefe oraz May-Britt i Edvard Moserowie otrzymali w tym roku Nagrodę Nobla.

Zobacz więcej

Mali odkrywcy bliżej emocji

Tworzenie awatara, urządzanie domu czy wybór środka transportu - dzięki takim czynnościom, wykonywanym w bezpiecznej rzeczywistości wirtualnej, dzieci z autyzmem mogą ćwiczyć wyrażanie i rozumienie emocji.

Zobacz więcej

Paranoja nasza powszechna

Tendencje paranoidalne wcale nie są rzadkością u osób zdrowych psychicznie. Paranoja bywa już nazywana „lękiem XXI wieku”. Po co ludziom teorie spiskowe?

Zobacz więcej

fot.PeopleImages/istockphoto

Firmowa płeć i szczęście

Kobiety są mężczyznami rodzaju żeńskiego - przekornie podsumował różnice między płciami polski matematyk Hugo Dionizy Steinhaus. Jak się różnimy? Czy płeć ma znaczenie na gruncie zawodowym?

Zobacz więcej

Wysoki, wyższy, najwyższy

Wysocy mężczyźni zwykle uznawani są za przystojnych, a długonogie kobiety w wysokich szpilkach - za piękne. Czy wzrost naprawdę ma znaczenie?

Zobacz więcej

I

Po anulowaniu nieba i piekła...

Te wszystkie przesiąknięte nienawiścią zachowania, antysemityzm, homofobia, niechęć do Hindusów, Czeczenów... Nie trzeba kogoś bić, wystarczy go nienawidzić albo obrażać - to i ocenianie absolutnie psują świat. Ale przecież jeśli czegoś nie rozumiemy, można się postarać nie oceniać tego- mówi Ignacy Karpowicz.

Zobacz więcej