Charaktery - 11 / 2014 / Spis treści

Wstęp

Co jest dobre

Wciąż uczymy się moralności, powoli przybliżamy się do jej postaci idealnej.

Zobacz więcej

Na temat

rys. Ukuzzu/istockphoto

Co jest dobre, a co złe?

Jak postąpić? Co wybrać? Co jest dobre? A co złe? Nieraz zadajemy sobie podobne pytania. Staramy się nie działać pochopnie. Jesteśmy przekonani, że podejmujemy decyzje racjonalnie i wybieramy to, co dobre i właściwe. Czy na pewno? Może to tylko złudzenie?

Zobacz więcej

To kwestia smaku

Intuicje moralne są jak kubki smakowe znajdujące się na języku, a moralność - jak kuchnia. Każda kultura tworzy własny, unikatowy wzorzec smaków - mówi Jonathan Haidt.

Zobacz więcej

Praktycznie

Sposób na raka

Nie chodzi o to, by chory próbował stać się kimś innym, lecz by pozostał sobą. Chcę, by wykorzystywał zasoby, jakie posiada - również te, których sobie na co dzień nie uzmysławia - mówi Eric Greenleaf.

Zobacz więcej

Wielki rodzic patrzy

Dzieci XXI wieku są nieszczęśliwe, bo od małego są nieustannie stymulowane i kontrolowane. Psychologowie ostrzegają: rodzice, jeśli nie dacie spokoju swoim dzieciom, wejdą w dorosłość zalęknione i niepewne.

Zobacz więcej

Laboratorium

Biologia wolności

Choć nie znamy prawdziwych przyczyn własnego zachowania, każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje postępowanie. Ostatecznie sami podejmujemy daną decyzję, sami wykonujemy określoną czynność lub popełniamy jakiś czyn - mówi Wolf Singer.

Zobacz więcej

Mózgowa mapa

Naukowcy odkryli mózgowy system, który odpowiada za orientację w przestrzeni. Za to dokonanie John O’Keefe oraz May-Britt i Edvard Moserowie otrzymali w tym roku Nagrodę Nobla.

Zobacz więcej

Mali odkrywcy bliżej emocji

Tworzenie awatara, urządzanie domu czy wybór środka transportu - dzięki takim czynnościom, wykonywanym w bezpiecznej rzeczywistości wirtualnej, dzieci z autyzmem mogą ćwiczyć wyrażanie i rozumienie emocji.

Zobacz więcej

Wysoki, wyższy, najwyższy

Wysocy mężczyźni zwykle uznawani są za przystojnych, a długonogie kobiety w wysokich szpilkach - za piękne. Czy wzrost naprawdę ma znaczenie?

Zobacz więcej

I

Po anulowaniu nieba i piekła...

Te wszystkie przesiąknięte nienawiścią zachowania, antysemityzm, homofobia, niechęć do Hindusów, Czeczenów... Nie trzeba kogoś bić, wystarczy go nienawidzić albo obrażać - to i ocenianie absolutnie psują świat. Ale przecież jeśli czegoś nie rozumiemy, można się postarać nie oceniać tego- mówi Ignacy Karpowicz.

Zobacz więcej