Charaktery - 11 / 2013 / Spis treści

Wstęp

Poznaj siebie

„Wydaje ci się, że zaszedłeś bardzo daleko i bardzo wysoko w poznaniu świata, a ty - nie wiedząc kim jesteś - po prostu nie ruszyłeś z miejsca” - pisał Edward Stachura w szkicu „Fabula rasa”.

Zobacz więcej

Na temat

Kim naprawdę jestem

„Poznaj samego siebie, a stanie przed tobą otworem cały świat” - twierdził Sokrates. Jak to jednak zrobić? Prawda o tym, kim jesteś, nie kryje się w liście cech, które cię charakteryzują, ani w wyobrażeniach, jakie masz na swój temat. Nie odnajdziesz jej w rolach, jakie codziennie przychodzi ci odgrywać. Nie zawiera jej nawet twoja historia, która kształtuje twoje życie dziś i w przyszłości. Gdzie więc i jak szukać odpowiedzi na pytanie: kim jestem?

Zobacz więcej

Co ty wiesz... o sobie

Z jednej strony - wiedzeni ciekawością - chcielibyśmy wiedzieć, jacy jesteśmy naprawdę. A z drugiej - aby zachować poczucie, że jesteśmy tą samą osobą, jedną i spójną od początku życia - tak dobieramy informacje o sobie, a czasem nawet zniekształcamy, by wiedza o sobie ułożyła się nam w spójną historię.

Zobacz więcej

Praktycznie

Arystokracja dewiacji

Szpilki, lateksowa lub koronkowa bielizna, pończochy, pępek partnera, stopy partnerki. Wszystko może być fetyszem i - wbrew popularnym opiniom - element fetyszystyczny w sypialni wcale nie musi niszczyć związku. Kiedy pogłębia więziotwórcze znaczenie seksu?

Zobacz więcej

Kocham je po równo, ale...

Wielu ojców faworyzuje najmłodsze córki, zaś wiele matek hołubi najstarszych synów. Jakie konsekwencje może mieć wyróżnianie jednego dziecka?

Zobacz więcej

Nasze historie

„Żyjemy w tym, co opowiedziane. Świat jest tym, co opowiedziane” - pisał Wiesław Myśliwski. Czy opowieści naprawdę mogą wpływać na nasze wspomnienia, zachowania, tożsamość?

Zobacz więcej

Diabeł mnie skusił?

Jak się ma młotek, to się znajdzie gwoździe. Egzorcyści mogą być wyczuleni na objawy opętania. Możliwe, że opętanych przybywa, bo przybywa egzorcystów.

Zobacz więcej

Ból codzienności

Życie jest wypełnione zdarzeniami, które sprawiają, że cierpimy. Nie mamy nad nimi jednak kontroli. Bardzo trudno zaakceptować taką rzeczywistość.

Zobacz więcej

Ach śpij, kochanie

Żyjemy w świecie nowych technologii, który nigdy nie zasypia. Naukowcy znajdują jednak kolejne dowody na to, że bezsenność może być śmiertelnie groźna. Czy zdołają przebudzić nas do snu?

Zobacz więcej

Bliskość w sam raz

Jaki jest przepis na „dobry związek”? Tworzą go partnerzy, którzy robią niemal wszystko razem i są nierozłączni, czy ci, którzy realizują różne pomysły osobno i mają odrębne pasje?

Zobacz więcej

Laboratorium

Ofiary cyfrowej demencji

W samych Niemczech od internetu i komputera uzależnionych jest prawie pół miliona młodych ludzi. Jako psychiatra znam wiele takich przypadków. Pacjenci, którzy codziennie przez osiemnaście godzin przebywali w świecie jednej z gier sieciowych, stracili przez to pracę, mieszkanie i przyjaciół.

Zobacz więcej

Podłączeni do sieci

Niektórzy obawiają się, że świat wirtualny izoluje ludzi i wzmaga poczucie samotności. W rzeczywistości sieć poszerza możliwości związane z interakcjami społecznymi, pracą, życiem rodzinnym, uczeniem się, a także skłania do kreatywności.

Zobacz więcej

Uśmiech na sprzedaż

Uśmiech ma wielką wartość - to nie nowina. Tę wartość przeliczyć można także na pieniądze. Uśmiech - nawet ten nieszczery - zarabia, zwłaszcza gdy towarzyszy mu spojrzenie klientowi w oczy. Ale udawanie w pracy sporo pracownika kosztuje. Zdrowia.

Zobacz więcej

Pokaż mi, w co wierzysz

Wierzymy w trzy podstawowe grupy sił, które decydują o losie świata i człowieka: siły wyższe, siły przypadku i siły ludzkie. Jakie są konsekwencje tych różnic w odcieniach wiary?

Zobacz więcej

Geniusze, sawanci i ludzkie kalkulatory

Czy można na siłę tworzyć genialne rzeczy? - pytał Stanisław Jerzy Lec. I odpowiadał: Tak, trzeba tylko mieć tę siłę! Na czym ta siła polega? Czy można ją wyćwiczyć? A kim są upośledzeni geniusze?

Zobacz więcej

I

Zapiski z galerii handlowej

Kiedy pozbywamy się chciwości i żądzy, akceptujemy świat takim, jaki jest. Gdy przezwyciężamy wrogość i niechęć wobec innych ludzi, nasze serca wypełnia dobroć, współczucie, dobra wola. To owoce regularnych praktyk medytacyjnych.

Zobacz więcej

Biały bocian na Czarnym Lądzie

Bociany uprawiają turystykę kulinarną - wiedzą, gdzie i kiedy można dobrze zjeść. Po żaby sięgają w ostateczności, tylko na przednówku, gdy głód je przyciśnie.

Zobacz więcej