Charaktery - 11 / 2012 / Spis treści

Wstęp

Samoobserwacja

Ludzie wierzą, że chcą znać siebie najlepiej, jak tylko jest to możliwe. W rzeczywistości mają zamiłowanie tylko do samowiedzy szczególnego rodzaju.

Zobacz więcej

Na temat

Co wiemy o sobie, a co nam się wydaje

Towarzyszy nam stale. Przygląda się uważnie, ocenia, wytycza nam cele i rozpoznaje możliwości. Nasze Ja obserwuje i jest obserwowane zarazem. Po co przyglądamy się sami sobie? Czego się dowiadujemy? 

Zobacz więcej

Wciąż się stajemy

„Żyj uważnie” - mawiał Krzysztof Kieślowski. Uważnie wobec otaczającego świata, innych ludzi, wreszcie samego siebie. Dzięki refleksji nad codziennymi zdarzeniami możemy poznawać i tworzyć siebie na nowo - przekonuje terapeutka Agnieszka Popiel .

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. domoyega/istockphoto

Smutni od zawsze

Przygnębienie, zły nastrój, smutek - coraz częściej za wszelką cenę usiłujemy od nich uciec. Pomagają nam w tym psychologowie, terapeuci. Czasem sięgamy nawet po tabletki, które mają przywrócić nam szczęście. A przecież smutek jest w nas od zawsze.

Zobacz więcej

Życie bez seksu

Aseksualizm wyrasta dziś na czwartą - po hetero-, homo i biseksualizmie - orientację. Czy jest w ludzkiej naturze, czy może stanowi próbę ucieczki od przepełnionej erotyzmem rzeczywistości?

Zobacz więcej

Sztu(cz)ka preswazji

Jak sprawić aby ktoś zachował się tak, jak chcemy? Sposobów jest wiele, ale trzy są chyba najbardziej skuteczne. Po pierwsze, można kogoś zmusić. Po drugie, można użyć czarów. Po trzecie, można kogoś przekonać. Ten trzeci wymaga od nas najwięcej wysiłku.

Zobacz więcej

Cud na pamięć

Gerontolodzy, psychologowie i rehabilitanci okrzyknęli tę metodę leczenia alzheimera przełomową. Nowa terapia opiera się na znanej metodzie aktywizowania... dzieci, ale jej zastosowanie u dorosłych daje fenomenalne efekty!

Zobacz więcej

Ojciec winny za mamuśkę?

Najłatwiej oskarżyć matki, że kastrują synów, ale to ojcowie - znikając z życia dzieci - zostawiają je na pastwę mamusiek! - to jeden z komentarzy do artykułu o relacjach synów z matkami. Temat wywołał burzę.

Zobacz więcej

Bohaterowie własnych historii

Trafiasz ciągle na okropnych szefów? Wszystkie kobiety, jakie spotkałeś, wykorzystywały cię i porzucały? Być może  masz pecha, a może dostajesz dokładnie to, co jest wpisane w scenariuszu twojego życia. Jest dobra wiadomość: możesz go przeredagować i zmienić na lepsze.

Zobacz więcej

Kłótnia na zdrowie

„Gdy się swoje psy kąsają, to się i pogodzą”, mówi stare polskie przysłowie. Sytuacje konfliktowe same w sobie nie są niczym złym i niepokojącym. O ile umiemy się kłócić tak, by znaleźć rozwiązanie problemu. Jak więc się „kąsać”, żeby się pogodzić?

Zobacz więcej

Laboratorium

rys. LuisB/istockphoto

Twarze zawiści

Całe życie, świadomie bądź nie, porównujemy się i jesteśmy porównywani z innymi. Czasem wzbudza to zawiść. Jej odczuwanie jest zupełnie naturalne, może działać na nas motywująco. Gorzej, jeśli ktoś wpadnie w sidła zawiści na stałe.

Zobacz więcej

Podróże dla przyszłości

Samochody - przyczyna zanieczyszczenia środowiska, kilometrowych korków, szkodliwego hałasu w miastach. Mimo to od lat coraz silniej angażujemy się w zdradliwy automobilowy romans. Jak wyjaśnia to psychologia?

Zobacz więcej

W pogoni za szczęściem

Budujmy to, co dobre i naprawiajmy problemy - zachęcają Christopher Peterson i Nansook Park, badacze z nurtu psychologii pozytywnej.

Zobacz więcej

Tyrania jaźni

Koniec wieńczy dzieło. To, jak zapamiętamy zdarzenie, zależy od jego zakończenia. Jeśli będzie złe, psuje wszystko, choć wcześniej było miło. Happy end z kolei zatrze złe doznania. Tak działa tyrania jaźni pamiętającej.

Zobacz więcej

I

Oświęcim jest w nas

Tutaj ego się rozpada. Co wtedy człowiekowi pozostaje? Świat wokół, widziany w całej ostrości. To jest transformacja, duchowe katharsis - mówi Andrzej B. Krajewski, współorganizator oświęcimskich medytacji, które odbędą się w dniach 5-9 listopada.

Zobacz więcej