Charaktery - 11 / 2011 / Spis treści

Wstęp

Smutek

Smutek pomaga myśleć, czyni nas uważnymi, sprawia, że potrafimy wnikliwie popatrzeć na świat. Czyniąc nas uważnymi widzami, odbiera umiejętności aktorskie.

Zobacz więcej

Los dał nam dziecko

O towarzyszeniu dziecku w śmierci, o cierpieniu mężczyzny, psychoterapii po utracie i budowaniu nowego życia opowiada ANDRZEJ LIPIŃSKI, autor Kalinki.

Zobacz więcej

Na temat

Emocje z odcieni jesieni 

Witaj smutku. Kto tak powie, gdy smutek wkracza w jego życie? To zawsze nieproszony, nielubiany gość. A przecież on przyszedł, by powiedzieć o czymś ważnym. Skłania, by się zatrzymać, uważnie przyjrzeć temu, co się dzieje w naszym życiu. Chroni przed kolejnym błędem. Im bardziej go odpychamy, zatrzaskujemy przed nim drzwi, tym natrętniej się odzywa. Jeśli jednak potrafimy wyjść mu naprzeciw, zwiastuje dobre chwile, które przyjdą po nim. Zatem: Witaj smutku.

Zobacz więcej

Nie każdy smutek to depresja 

Czasami warto się trochę posmucić, bo smutek skłania do refleksji nad sobą. Nie wolno jednak smucić się zbyt długo, bo wtedy smutek jest w stanie zniszczyć każdego i wszystko - tłumaczy Artur Cedro.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. Zinkevych/istockphoto

Miłość bez motyli 

To, co było fascynujące w narzeczonej, w żonie drażni. Po kilku latach wspólnego życia dostrzegamy w partnerze nie „oszczędność” a „skąpstwo”. Kto się zmienił: on/ona w swoim zachowaniu, czy ja w swojej ocenie?

Zobacz więcej

Związani na dobre 

„Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób”, tak zaczyna się Anna Karenina. Rzeczywiście, na szczęśliwy związek składa się wiele czynników. Wystarczy, że jakiegoś zabraknie, a małżeństwo jest nieszczęśliwe… choć każde z innego powodu.

Zobacz więcej

Pozy władcy

Władza zmienia nasze ciało. Władca wydaje się wyższy, a wyższa osoba częściej zdobywa władzę. Dominująca pozycja ciała pobudza wydzielanie hormonów, które pomagają nam radzić sobie w krytycznych sytuacjach. Czy zmieniając pozycję ciała, można zwiększyć swoje szanse na zdobycie władzy?

Zobacz więcej

Oceny ceny 

Sklepowe ceny przypominają trochę jedzenie - to, jak smakują, zależy w dużym stopniu od sposobu ich podania. Bo co wydaje się bardziej kuszące - telewizor za 2000 zł, czy ten sam za 80 zł × 25 rat?

Zobacz więcej

Dogodzić każdemu 

Będziemy finansować in vitro. Zakażemy in vitro. Zajmiemy się in vitro. Dwie krańcowo różne wypowiedzi i ta trzecia – taka, którą wybierze większość polityków, niezależnie od poglądów i zamierzeń. Mowa polityczna.

Zobacz więcej

Pod ciśnieniem emocji

W Polsce cierpi na nie co trzecia dorosła osoba. Związane z nim powikłania prowadzą do śmierci 170 tys. Polaków rocznie – to tak, jakby z powierzchni kraju nagle zniknął Rzeszów. Dlaczego więc lekceważymy nadciśnienie tętnicze?

Zobacz więcej

Zgoda na niepokój 

Jest z nami od chwili narodzin aż po śmierć, codziennie. Wyczuwa nas jak brat bliźniak... Ostrzega przed bliżej nieokreślonym niebezpieczeństwem, mobilizuje do walki, ale zbyt silny – dezorganizuje życie. Jak oswoić swój niepokój?

Zobacz więcej

Żeby wygrać, trzeba nie grać

Bezmyślni, mają za dużo wolnego czasu, kasa uderzyła im do głowy... - tak wiele osób postrzega nałogowych hazardzistów. Są pewne, że ich to nie dotyczy i... są w błędzie, bo w klasyczne dla hazardu złudzenia może wpaść każdy.

Zobacz więcej

Laboratorium

Pod urokiem charyzmy

Niektórzy dzięki swojej charyzmie potrafią, nawet mimowolnie, wpływać na zachowanie i nastrój innych. Psychologowie ostrzegają jednak: charyzmatyczny blask danej osoby blaknie równie szybko, jak rozbłyska.

Zobacz więcej

Potęga sugestii

Książki, prasa, telewizja wciąż podpowiadają, jak dzięki autosugestii rzucić palenie, zrobić karierę czy też zostać doskonałym kochankiem. Skuteczność tych metod jest zwykle mizerna, co wcale nie oznacza, że nie istnieją naukowe dowody, że można to osiągnąć.

Zobacz więcej

Dziwne przypadki języka

Czy chcesz obejrzeć moją kolekcję płyt? Co pomyśli kobieta, słysząc takie pytanie z ust mężczyzny? Wcale nie musi tu chodzić o wspólne słuchanie muzyki. Jakie zagadki i znaczenia kryją się w języku - zdradza Steven Pinker, wybitny amerykański psycholog, badacz języka i umysłu.

Zobacz więcej

Jak żyć długo i szczęśliwie

Dieta, poranny jogging, udane małżeństwo, a może głęboka wiara w Boga – co jest receptą na długie i szczęśliwe życie? Odpowiedzi na to pytanie szukają HOWARD FRIEDMAN i LESLIE MARTIN, naukowcy, którzy kontynuują Longevity Project – dotyczące długowieczności badanie rozpoczęte już w 1921 roku!

Zobacz więcej

Nadmiar siły woli 

Na jednym krańcu osoby, które ciągle sobie folgują i ulegają wszelkim pokusom. Na drugim zaś ci wiecznie skrępowani, kompulsywni i tyranizujący siebie. Czy jest jakiś złoty środek siły woli? I jak rozwijać w dzieciach silną wolę, nie pozbawiając ich zarazem autonomii i radości życia?

Zobacz więcej

Wybielanie grupy

Dlaczego część członków grupy uważa przynależność do niej za zaszczyt, a dla innych jest ona siedliskiem nudy i żenady? Elliot Aronson znalazł odpowiedź na to pytanie już w pierwszym samodzielnym eksperymencie. I opisał to w autobiografii Przypadek to nie wszystko, której fragment publikujemy poniżej.

Zobacz więcej

Tropiciel pecha

Był jednym z pierwszych badaczy procesów myślenia, występował jako biegły w trudnych procesach sądowych, sprawdzał, czy istnieją pechowcy, już w 1927 roku opublikował w Niemczech pierwszą książkę o psychologii reklamy. Karl Marbe to bez wątpienia postać nietuzinkowa, jednak zapamiętano go głównie jako... psychologa pracy.

Zobacz więcej

I

Żywot gwiazd 

Poczciwe Słońce zmieni się nie do poznania. Stanie się czerwonym olbrzymem, wchłonie Ziemię, Marsa i Wenus, po czym przestanie świecić. Naszą gwiazdę spotka los taki, jak niezliczone gwiazdy przed nią i po niej. Na szczęście do śmierci Słońca mamy jeszcze trochę czasu...

Zobacz więcej

Ta szalona nadzieja

Czas i śmierć to dla pisarza wymarzona materia: nie ma o nich dokumentacji, a temat jest dziewiczy. Wiele o nich mówiono, ale zawsze na próżno. O czasie i o śmierci wiemy tyle, ile wiedzieli ludzie prehistoryczni.

Zobacz więcej