Charaktery - 11 / 2010 / Spis treści

Wstęp

Pełnia życia

Życie puste, jałowe, banalne, przegrane - to konsekwencja wyboru czy raczej konieczności? Trudno oprzeć się wrażeniu, że jednak... wyboru.

Zobacz więcej

Na temat

Wczoraj minęło, jutro nie nadeszło, życie jest dziś 

Odkładamy życie na później, mówimy: teraz muszę się dorobić, awansować albo odchować dzieci, ale za kilka lat, po czterdziestce, na emeryturze, jak zmienię pracę, jak kupię dom... to sobie wtedy pożyję. Bywa też, że żyjemy przeszłością. Wydaje nam się, że nasze prawdziwe życie już było - byliśmy szczęśliwi, ale wszystko się zmieniło i już tylko wegetujemy... Co nam przeszkadza żyć w pełni, z pasją, odczuwając istnienie wszystkimi zmysłami? Dlaczego nie potrafimy się skupić na teraźniejszości i uznać, że nasze życie nie jest gdzie indziej, tylko właśnie teraz i tu, gdzie jesteśmy?

Zobacz więcej

Sztuka smakowania chwil

Podobno życie jest jak butelka dobrego wina: niektórym wystarcza lektura etykiety na butelce, inni wolą jej zawartość - chcą poczuć zapach i smak. Każdy dzień celebrować jak wino, nawet jeśli nieźle dostało się w kość... Takie doświadczanie swojego życia jest warunkiem rozwoju osobistego, przekonują psychologowie. I dodają: kto nie potrafi celebrować chwil, ten nie potrafi celebrować siebie i innych ludzi.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. KatarzynaBialasiewicz/istockphoto

Na skrajnych emocjach

Bycie DDA, nie pozbawia nas wcale szans do poszukiwania własnego szczęścia. Jesteśmy kowalami własnego losu - możemy dowolnie go kształtować - jeśli nie sami, to z pomocą innych.

Zobacz więcej

Na związanych nogach

Nie mogą zrobić pierwszego kroku, ich twarze sprawiają wrażenie nieruchomej maski. Przeżywają ogromny stres, bo nie kontrolują ruchów rąk i nóg, a im bardziej chcą ukryć swoją niezgrabność, tym większy odczuwają ból... Parkinsonicy bezpowrotnie tracą samodzielność, ale choroba nie musi oznaczać samotności i izolacji.

Zobacz więcej

Dwie dusze w moim ciele 

Co by tu przekąsić: owoce czy eklerkę, małą kanapkę z ciemnego pieczywa czy kawałek tortu? Gdy wybieramy między dwiema możliwościami, ścierają się w nas dwa systemy, które kierują naszym zachowaniem. Często stajemy się niewolnikami impulsów... Czy można przejąć nad nimi kontrolę?

Zobacz więcej

Wypowiedzieć umowę milczeniu

Alkoholizm to „choroba zaprzeczania”, ponieważ nie tylko alkoholicy, ale również ich bliscy zaprzeczają cierpieniu, jakie sprawia uzależnienie. Uczą się żyć z towarzyszącym temu napięciem, nawet gdy staje się ono nie do zniesienia... Dlaczego dorosłe dzieci alkoholików boją się przerwać milczenie na temat rodzinnych problemów? Jak wyjść zza rodzinnej zasłony milczenia?

Zobacz więcej

Laboratorium

Dwa tysiące stóp pod ziemią 

Przez ponad dwa miesiące 33 chilijskich górników tkwiło 688 metrów pod powierzchnią ziemi. Nikt jeszcze nie przebywał w takich warunkach tak długo. Stłoczeni w zamkniętej przestrzeni, skazani na siebie i odcięci od świata - przetrwali. A ich doświadczenie stało się okazją, by dowiedzieć się, jakie są skutki długotrwałej izolacji. Co ułatwia przetrwanie w takich warunkach, a co utrudnia?

Zobacz więcej

Siedem grzechów pamięci 

Zapominamy o spotkaniach i urodzinach. Na egzaminie mamy problem z przywołaniem pojęć, których uczyliśmy się dzień wcześniej. Albo nie potrafimy skojarzyć z osobą znajomo brzmiącego nazwiska. A przy tym nie możemy się uwolnić od wspomnienia nieszczęśliwego zdarzenia. Dlaczego przypominamy sobie to, o czym chcielibyśmy zapomnieć, a zapominamy to, co chcielibyśmy pamiętać?

Zobacz więcej

Głodni niusów

Chcemy wiedzieć, kto z kim, kiedy i dlaczego... Codziennie przeglądamy serwisy informacyjne, a na portalach społecznościowych wymieniamy się wieściami o znajomych. Czemu chłoniemy wszelkie informacje - nie tylko ważne dla naszego portfela, ale i głupie ploteczki? Dlaczego od początków ludzkości lepiej być dobrze poinformowanym?

Zobacz więcej

Seks nocy sennej

Sny erotyczne ma prawie każdy, ale rzadko kto przyznaje się do nich. Wstydzimy się ich, a za tym wstydem kryje się lęk i pytanie: czy wszystko ze mną w porządku, skoro śnią mi się „takie” rzeczy? O czym świadczą sny erotyczne? Czy lęk przed nimi jest uzasadniony?

Zobacz więcej

Psycholog przed sądem

Amerykański sen - marzenia o wolności i równości - przyciągnął do USA miliony ludzi skuszonych wizją sukcesu i ogromnych możliwości. Tymczasem Stany Zjednoczone to jedyny kraj zachodni, w którym wciąż stosuje się karę śmierci. JEROME S. BRUNER, wybitny psycholog amerykański, szuka odpowiedzi na pytanie o to, co naprawdę leży u podstaw wyroków skazujących na śmierć.

Zobacz więcej

Intuicja nieświadomie inteligentna 

Posługujemy się nią codziennie - kupując jogurt w osiedlowym sklepie i mieszkanie na resztę życia - ale wstydzimy się przyznać, że w wyborze kierowaliśmy się intuicją. Najnowsze badania wskazują jednak, że wybory intuicyjne nie są gorsze od racjonalnych. A niekiedy są nawet lepsze od chłodnych analiz!

Zobacz więcej

Wybór naprawdę należy do ciebie 

Ryzykowne zachowania i złe nawyki komplikują nam życie. Nie można ich szybko i drastycznie zmienić, tak jak nie da się zatrzymać pędzącego pociągu patykiem... Możemy nauczyć się podejmowania właściwych decyzji. O sztuce dobrych wyborów opowiada prof. William Baum, jeden z najwybitniejszych psychologów behawioralnych na świecie.

Zobacz więcej

I

Geny nastawione na 120

Dlaczego niektórzy dożywają setki i do końca swoich dni są sprawni, a inni umierają schorowani tuż po pięćdziesiątce? Czy jest jakiś sposób na wydłużenie życia? Naukowcy od 100 lat szukają odpowiedzi na te pytania, a na razie proponują kombinację: ruch, głodówka i optymizm.

Zobacz więcej

Karmimy się nienawistną wyobraźnią

Żarty z gejów, Żydów czy osób chorych psychicznie są w Polsce traktowane z pobłażaniem. A przecież od słowa do czynu wcale nie jest daleko, język nienawiści tworzy atmosferę, w której nawet pacyfiści stają się wojownikami... Czy rasistowskie okrzyki można usprawiedliwiać wolnością słowa? Jak reagować na słowa pełne jadu? Odpowiedzi szukają: AGNIESZKA GRAFF, JAROSŁAW GUGAŁA, AGNIESZKA HOLLAND, PAWEŁ HUELLE i KRYSTYNA ZOWCZAK-JASTRZĘBSKA.

Zobacz więcej

Życie jak rollercoaster

Wzloty i spadki, strome podjazdy i zupełnie płaskie odcinki. Moje życie jest jak jazda kolejką górską. Podróżuję tak od 78 lat. Co podobało mi się najbardziej? Moją ulubioną częścią jest... całość. Wszystko - utrata wzroku, radość z wygłoszenia wykładu, ciepło płynące z kochania i bycia kochanym.

Zobacz więcej

Wszechstronny agitator

Marzył o wolnej Polsce, zakładał „koła etyków” i „komuny duchowe”. Był mówcą charyzmatycznym, otoczonym gromadką kobiet wpatrzonych w niego jak w proroka. Edward Abramowski, działacz niepodległościowy i... pionier badań nad podświadomością, stworzył Instytut Psychologiczny w Warszawie.

Zobacz więcej