Charaktery - 11 / 2010 / Spis treści

Wstęp

Pełnia życia

Życie puste, jałowe, banalne, przegrane - to konsekwencja wyboru czy raczej konieczności? Trudno oprzeć się wrażeniu, że jednak... wyboru.

Zobacz więcej

Na temat

Wczoraj minęło, jutro nie nadeszło, życie jest dziś 

Odkładamy życie na później, mówimy: teraz muszę się dorobić, awansować albo odchować dzieci, ale za kilka lat, po czterdziestce, na emeryturze, jak zmienię pracę, jak kupię dom... to sobie wtedy pożyję. Bywa też, że żyjemy przeszłością. Wydaje nam się, że nasze prawdziwe życie już było - byliśmy szczęśliwi, ale wszystko się zmieniło i już tylko wegetujemy... Co nam przeszkadza żyć w pełni, z pasją, odczuwając istnienie wszystkimi zmysłami? Dlaczego nie potrafimy się skupić na teraźniejszości i uznać, że nasze życie nie jest gdzie indziej, tylko właśnie teraz i tu, gdzie jesteśmy?

Zobacz więcej

Sztuka smakowania chwil

Podobno życie jest jak butelka dobrego wina: niektórym wystarcza lektura etykiety na butelce, inni wolą jej zawartość - chcą poczuć zapach i smak. Każdy dzień celebrować jak wino, nawet jeśli nieźle dostało się w kość... Takie doświadczanie swojego życia jest warunkiem rozwoju osobistego, przekonują psychologowie. I dodają: kto nie potrafi celebrować chwil, ten nie potrafi celebrować siebie i innych ludzi.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. KatarzynaBialasiewicz/istockphoto

Na skrajnych emocjach

Bycie DDA, nie pozbawia nas wcale szans do poszukiwania własnego szczęścia. Jesteśmy kowalami własnego losu - możemy dowolnie go kształtować - jeśli nie sami, to z pomocą innych.

Zobacz więcej

Na związanych nogach

Nie mogą zrobić pierwszego kroku, ich twarze sprawiają wrażenie nieruchomej maski. Przeżywają ogromny stres, bo nie kontrolują ruchów rąk i nóg, a im bardziej chcą ukryć swoją niezgrabność, tym większy odczuwają ból... Parkinsonicy bezpowrotnie tracą samodzielność, ale choroba nie musi oznaczać samotności i izolacji.

Zobacz więcej

Laboratorium

Dwa tysiące stóp pod ziemią 

Przez ponad dwa miesiące 33 chilijskich górników tkwiło 688 metrów pod powierzchnią ziemi. Nikt jeszcze nie przebywał w takich warunkach tak długo. Stłoczeni w zamkniętej przestrzeni, skazani na siebie i odcięci od świata - przetrwali. A ich doświadczenie stało się okazją, by dowiedzieć się, jakie są skutki długotrwałej izolacji. Co ułatwia przetrwanie w takich warunkach, a co utrudnia?

Zobacz więcej

Głodni niusów

Chcemy wiedzieć, kto z kim, kiedy i dlaczego... Codziennie przeglądamy serwisy informacyjne, a na portalach społecznościowych wymieniamy się wieściami o znajomych. Czemu chłoniemy wszelkie informacje - nie tylko ważne dla naszego portfela, ale i głupie ploteczki? Dlaczego od początków ludzkości lepiej być dobrze poinformowanym?

Zobacz więcej

Seks nocy sennej

Sny erotyczne ma prawie każdy, ale rzadko kto przyznaje się do nich. Wstydzimy się ich, a za tym wstydem kryje się lęk i pytanie: czy wszystko ze mną w porządku, skoro śnią mi się „takie” rzeczy? O czym świadczą sny erotyczne? Czy lęk przed nimi jest uzasadniony?

Zobacz więcej

Intuicja nieświadomie inteligentna 

Posługujemy się nią codziennie - kupując jogurt w osiedlowym sklepie i mieszkanie na resztę życia - ale wstydzimy się przyznać, że w wyborze kierowaliśmy się intuicją. Najnowsze badania wskazują jednak, że wybory intuicyjne nie są gorsze od racjonalnych. A niekiedy są nawet lepsze od chłodnych analiz!

Zobacz więcej

Wybór naprawdę należy do ciebie 

Ryzykowne zachowania i złe nawyki komplikują nam życie. Nie można ich szybko i drastycznie zmienić, tak jak nie da się zatrzymać pędzącego pociągu patykiem... Możemy nauczyć się podejmowania właściwych decyzji. O sztuce dobrych wyborów opowiada prof. William Baum, jeden z najwybitniejszych psychologów behawioralnych na świecie.

Zobacz więcej

I

Geny nastawione na 120

Dlaczego niektórzy dożywają setki i do końca swoich dni są sprawni, a inni umierają schorowani tuż po pięćdziesiątce? Czy jest jakiś sposób na wydłużenie życia? Naukowcy od 100 lat szukają odpowiedzi na te pytania, a na razie proponują kombinację: ruch, głodówka i optymizm.

Zobacz więcej

Wszechstronny agitator

Marzył o wolnej Polsce, zakładał „koła etyków” i „komuny duchowe”. Był mówcą charyzmatycznym, otoczonym gromadką kobiet wpatrzonych w niego jak w proroka. Edward Abramowski, działacz niepodległościowy i... pionier badań nad podświadomością, stworzył Instytut Psychologiczny w Warszawie.

Zobacz więcej