Charaktery - 11 / 2009 / Spis treści

Wstęp

Sztu(cz)ka wpływania

Każdego dnia jesteśmy obiektami manipulacji, sami też próbujemy wpływać na innych. Okazuje się, że ofiarą manipulacji może paść nawet światowej sławy badacz wpływu społecznego ROBERT CIALDINI, który w rozmowie z Agnieszką Chrzanowską opowiada o swoich doświadczeniach z manipulacją oraz radzi, jak jej nie ulegać.

Zobacz więcej

Rzeczy pierwsze

Myśli o bliskich związkach w niepojęty sposób przywiodły mnie do książek Billa Pronziniego, autora znakomitych powieści kryminalnych, z których Pustkowie obcych stawiam w kręgu kilku najlepszych w historii tego gatunku. Może dlatego, że Pronzini tyle pisze o wolności. „Korzystałem z życia i wcale nie było tak źle, nawet jeśli nie zaznałem wolności. Chciałbym przeżyć to wszystko jeszcze raz, tylko może bez tych kobiet. Do licha, niech nawet będzie, że z kobietami” - pisze Pronzini.

Zobacz więcej

Jak Cię polubię, to Cię nie poślubię

Była sobie raz królewna, zamknięta w wieży, której strzegł straszny smok. Zjawił się dzielny królewicz, uwolnił królewnę, a potem ona wprowadziła się do jego zamku. Dokładała się do rachunków i jeździła z nim na niedzielne obiady do jego rodziców. Żyli długo i szczęśliwie. I bez ślubu! Tak brzmiałaby współczesna wersja bajki o idealnym związku kochających się osób. Bo coraz więcej współczesnych królewien i królewiczów żyje ze sobą „na wiarę”, nie wierząc w sens ślubu. Czemu omijają ołtarz szerokim łukiem? Dlaczego próbują żyć jak małżeństwo, uciekając przed zaobrączkowaniem?

Zobacz więcej

Treny po moim synku

Jak się czuje twoja żona, czy możemy jej teraz jakoś pomóc? Dbaj o nią! - właśnie takie pytania i rady słyszą mężczyźni, którzy stracili dziecko. Wszyscy widzą ból matki, ale nie dostrzegają tego, co przeżywa ojciec. Mężczyźni cierpią tak samo, a niekiedy nawet mocniej niż kobiety. Cierpią w milczeniu, zostawieni samym sobie.

Zobacz więcej

Inspiracje Pana Kleksa

Na całym świecie znany jest test plam atramentowych opracowany przez szwajcarskiego psychiatrę i psychoanalityka Hermanna Rorschacha. Mało kto jednak wie, że wkład w powstanie techniki plam atramentowych miał także Szymon Hens, pochodzący spod Warszawy student uniwersytetu w Zurychu.

Zobacz więcej

Uczucia na języku

Ileż to dowcipów przedstawia kobiety jako osoby, którym usta się nie zamykają, a z oczu płyną łzy. Co innego mężczyźni - z tych nawet torturami nie wyciągniesz, co czują. Czy naprawdę różnimy się tym, jak odczuwamy i wyrażamy emocje?

Zobacz więcej

Praktycznie

Niech mnie coś odmieni...

Mieszkam i pracuję nadal w miejscu, gdzie się urodziłem, skończyłem szkołę. Próbuję wyleczyć się sam nie wiem z czego i po co, bo wydaje mi się, że wmawiam sobie depresję i nerwicę po to, by usprawiedliwić swoje lenistwo, brak odpowiedzialności i tchórzostwo.

Zobacz więcej

Święty rytuał czy świstek papieru

Dlaczego młodzi ludzie się nie pobierają? Co zamyka ślub? Skąd szczęście na twarzy kobiety, której oświadczył się mężczyzna? Czy lepiej nie brać ślubu, by chronić swój związek?

Zobacz więcej