Charaktery - 11 / 2009 / Spis treści

Wstęp

Sztu(cz)ka wpływania

Każdego dnia jesteśmy obiektami manipulacji, sami też próbujemy wpływać na innych. Okazuje się, że ofiarą manipulacji może paść nawet światowej sławy badacz wpływu społecznego ROBERT CIALDINI, który w rozmowie z Agnieszką Chrzanowską opowiada o swoich doświadczeniach z manipulacją oraz radzi, jak jej nie ulegać.

Zobacz więcej

Rzeczy pierwsze

Myśli o bliskich związkach w niepojęty sposób przywiodły mnie do książek Billa Pronziniego, autora znakomitych powieści kryminalnych, z których Pustkowie obcych stawiam w kręgu kilku najlepszych w historii tego gatunku. Może dlatego, że Pronzini tyle pisze o wolności. „Korzystałem z życia i wcale nie było tak źle, nawet jeśli nie zaznałem wolności. Chciałbym przeżyć to wszystko jeszcze raz, tylko może bez tych kobiet. Do licha, niech nawet będzie, że z kobietami” - pisze Pronzini.

Zobacz więcej

Jak Cię polubię, to Cię nie poślubię

Była sobie raz królewna, zamknięta w wieży, której strzegł straszny smok. Zjawił się dzielny królewicz, uwolnił królewnę, a potem ona wprowadziła się do jego zamku. Dokładała się do rachunków i jeździła z nim na niedzielne obiady do jego rodziców. Żyli długo i szczęśliwie. I bez ślubu! Tak brzmiałaby współczesna wersja bajki o idealnym związku kochających się osób. Bo coraz więcej współczesnych królewien i królewiczów żyje ze sobą „na wiarę”, nie wierząc w sens ślubu. Czemu omijają ołtarz szerokim łukiem? Dlaczego próbują żyć jak małżeństwo, uciekając przed zaobrączkowaniem?

Zobacz więcej

Treny po moim synku

Jak się czuje twoja żona, czy możemy jej teraz jakoś pomóc? Dbaj o nią! - właśnie takie pytania i rady słyszą mężczyźni, którzy stracili dziecko. Wszyscy widzą ból matki, ale nie dostrzegają tego, co przeżywa ojciec. Mężczyźni cierpią tak samo, a niekiedy nawet mocniej niż kobiety. Cierpią w milczeniu, zostawieni samym sobie.

Zobacz więcej

Na pomoc ginącej miłości

Ona mówi: „Ciebie wciąż nie ma”. A on na to: „Jak to? Przecież wciąż haruję, dla kogo to robię?”. I się zaczyna małżeński ping-pong, wrzucanie sobie kamyczków do ogródka, aż zza ich sterty nie widać już tego drugiego. Partnerzy tkwią po dwóch stronach muru, oboje samotni. Myślą: to już koniec. Czy to naprawdę koniec? KUBA JABŁOŃSKI jest psychologiem i psychoterapeutą. Pracuje w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej „Intra” w Warszawie, prowadzi terapię par i terapię indywidualną. Autor książki Rozwód. Jak go przeżyć, którą wznowiło właśnie Wydawnictwo W.A.B.

Zobacz więcej

Kiedy zakupy stają się nałogiem

Dopóki mieszkanie nie pęka w szwach od „okazji”, albo przed drzwiami nie stanie komornik, mało który zakupoholik szuka profesjonalnej pomocy. A znaleźć ją nie jest wcale łatwo, bowiem sami psychologowie jeszcze nie są zgodni, co wywołuje patologiczne kupowanie.

Zobacz więcej

Co dręczy psychologa Co mnie dręczy?

Co powinienem robić? Dlaczego nie potrafię wybaczyć? Wielu z nas wciąż szuka odpowiedzi na te pytania. Dręczą one także wybitnych psychologów, którzy od lat zgłębiają naturę człowieka. Refleksje czołowych psychologów na świecie ukazały się w listopadowym numerze miesięcznika „The Psychologist”, który w Polsce współpracuje wyłącznie z „Charakterami”.

Zobacz więcej

Gdy wolne Ja steruje mną

Przed laty neuropsycholog Benjamin Libet zrobił furorę serią eksperymentów, które z pozoru obalały tezę o istnieniu wolnej woli. Psycholog Christoph Herrmann z Uniwersytetu w Oldenburgu twierdzi natomiast, że człowiek jest wolny, dopóki jego działanie w nim znajduje swój początek.

Zobacz więcej

Nieświadome źródła świadomości

Choć świadome myślenie pojawiło się w ewolucji naszego gatunku znacznie później niż nieświadomość, to występują istotne podobieństwa między świadomymi i nieświadomymi motywacjami. Być może więc świadome motywacje wykorzystują starsze ewolucyjnie nieświadome struktury motywacyjne – podejrzewa prof. JOHN BARGH. JOHN A. BARGH jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Yale, gdzie kieruje laboratorium Automaticity in Cognition, Motivation, and Emotion. Należy do najwybitniejszych badaczy procesów automatycznych. Jest uczniem prof. Roberta Zajonca. Autor ponad 130 publikacji. Na język polski przetłumaczona została współredagowana przez prof. Bargha książka Władza. Pokusy i zagrożenia (GWP, 2009).

Zobacz więcej

Inspiracje Pana Kleksa

Na całym świecie znany jest test plam atramentowych opracowany przez szwajcarskiego psychiatrę i psychoanalityka Hermanna Rorschacha. Mało kto jednak wie, że wkład w powstanie techniki plam atramentowych miał także Szymon Hens, pochodzący spod Warszawy student uniwersytetu w Zurychu.

Zobacz więcej

Szamani szalonych terapii

Masz problemy psychiczne? To wina kosmitów, których spotkałaś w poprzednim wcieleniu lub ojca, który na pewno cię molestował, nawet jeśli tego nie pamiętasz - mówią twórcy kontrowersyjnych terapii. Swoim pacjentom pomagają kuriozalnymi metodami: zakładają im pampersy i karmią butelką, stosują hiperwentylację i... seanse z duchami przodków!

Zobacz więcej

Uczucia na języku

Ileż to dowcipów przedstawia kobiety jako osoby, którym usta się nie zamykają, a z oczu płyną łzy. Co innego mężczyźni - z tych nawet torturami nie wyciągniesz, co czują. Czy naprawdę różnimy się tym, jak odczuwamy i wyrażamy emocje?

Zobacz więcej

Gigantyczne opory i mikroprocesory

Czy komputer może pomóc człowiekowi odnaleźć odpowiedź na pytanie o początki wszechświata? Tak, ale tylko pod warunkiem, że stworzymy taką maszynę, która będzie umiała... uczyć się sama. Na razie to jeszcze niemożliwe, ale w przyszłości niemal pewne - uważa ALBERT FERT. Albert Fert jest francuskim fizykiem, odkrywcą zjawiska gigantycznego magnetooporu (inaczej gigantycznej magnetorezystancji, GMR - z ang. Giant MagnetoResistance), za które (wraz z Peterem Grünbergiem) otrzymał w 2007 roku Nagrodę Nobla. Obecnie pracuje w oddziale Narodowego Centrum Badań Naukowych - CNRS/Thales w Orsay, we Francji.

Zobacz więcej

(Nie)możliwa ucieczka ze snu

Stara wiedźma, nieprzyjazne duchy, demony lub potwory. Pojawiają się w nocy w twoim pokoju, atakują. Chcesz uciekać, wołać o pomoc, lecz wszelkie wysiłki okazują się daremne: nie możesz się ruszyć, ogarnia cię paraliż! I co najgorsze, wiesz, że to nie sen. Aż do momentu, kiedy się obudzisz... Czym spowodowany jest ów bezruch we śnie, który sprawia, że przeżywamy chwile trwogi?

Zobacz więcej

W rytmie Mozarta

Muzyka to nie tylko rozrywka. Dźwięki mają cudowną moc: leczą, zmniejszają ból, stymulują mózgi pacjentów w śpiączce, ale i pomagają w nauce. W trzeciej części pomocnika maturalnego pokazujemy, jak w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości wykorzystywać muzykę, żeby skuteczniej zapamiętywać.

Zobacz więcej

Muzyka żyje razem ze mną

O pobycie w niebie, wpływie Mozarta na rozwój mózgu i miłości do opery z PIOTREM KAMIŃSKIM, autorem przewodnika Tysiąc i jedna opera i tłumaczem Szekspira, rozmawia DARIUSZ BUGALSKI, dziennikarz radiowej Trójki, poeta i pisarz. PIOTR KAMIŃSKI - krytyk muzyczny, dziennikarz, doradca muzyczny Romana Polańskiego, Andrzeja Seweryna i Agnieszki Holland. Tłumacz. Autor czterech edycji przewodnika płytowego Les Indispensables du CD oraz klasycznego już, monumentalnego (1900 stron druku!), a także erudycyjnego, wirtuozowskiego, finezyjnego, pasjonującego przewodnika Tysiąc i jedna opera (po francusku, a później po polsku).

Zobacz więcej

Praktycznie

Niech mnie coś odmieni...

Mieszkam i pracuję nadal w miejscu, gdzie się urodziłem, skończyłem szkołę. Próbuję wyleczyć się sam nie wiem z czego i po co, bo wydaje mi się, że wmawiam sobie depresję i nerwicę po to, by usprawiedliwić swoje lenistwo, brak odpowiedzialności i tchórzostwo.

Zobacz więcej

Święty rytuał czy świstek papieru

Dlaczego młodzi ludzie się nie pobierają? Co zamyka ślub? Skąd szczęście na twarzy kobiety, której oświadczył się mężczyzna? Czy lepiej nie brać ślubu, by chronić swój związek?

Zobacz więcej