Charaktery - 11 / 2008 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy pierwsze...20

Zdumiewa mnie, że kiedy mowa o długach i kredytach, w polu widzenia niezmiennie pojawiają się wyłącznie pieniądze. Oczywiście, nie można uniknąć takich skojarzeń, ale przecież nie można na nich poprzestać.

Zobacz więcej

Wszyscy jesteśmy dłużnikami

Spośród wielu naszych zdolności często najpożyteczniejszą okazuje się... zdolność kredytowa. Bierzemy kredyt, żeby czuć, że żyjemy. Ta decyzja często zmienia porządek całego naszego życia - terminy płatności wyznaczają jego rytm, a rosnące odsetki określają sens. Podejmując tak ważne zobowiązanie powinniśmy kierować się rozumem, ale czy chcemy i potrafimy? - Nie. Bierzemy kredyty pod wpływem emocji, bo ulegamy złudzeniom. Ale to nie powód, żeby bać się kredytów. Pułapki można ominąć - twierdzi TOMASZ ZALEŚKIEWICZ w rozmowie z Dorotą Krzemionką.

Zobacz więcej

Ja mam kredyt, kredyt ma mnie

Kredyty ułatwiają nam życie i pomagają zdobyć upragnione cele. Niebezpieczne stają się dopiero wtedy, gdy tracimy kontrolę nad swoimi wydatkami i uzależniamy się od kolejnych kredytów. Jak wydostać się z nałogu długów radzi w rozmowie z Agnieszką Chrzanowską dr BRADLEY KLONTZ. Dr Bradley Klontz jest psychologiem klinicznym oraz certyfikowanym terapeutą. Specjalizuje się w psychologii finansów. Jest członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego i przewodniczącym Hawajskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wraz z Rickiem Kahlerem i Tedem Klontzem napisał książki: „The Financial Wisdom of Ebenezer Scrooge: 5 Principles to Transform Your Relationship with Money” oraz „Facilitating Financial Health: Tools for Financial Planners, Coaches, and Therapists”.

Zobacz więcej

Czemu winne niewinne klapsy?

Ośmiu na dziesięciu Polaków dostawało lanie w dzieciństwie. Choć sami cierpieli, gdy rodzice wymierzali im razy, teraz biją swoje dzieci. Nie ma dobrych klapsów! Bicie nie wychowuje dzieci, tylko je głęboko i trwale rani!

Zobacz więcej

Najlżejszy z grzechów ciężkich

Dlaczego mężatki i kobiety, które mają stałych partnerów uprawiają seks z... samą sobą? Czy powinny ujawnić to partnerowi i jak reagują mężczyźni, gdy odkryją zachowania autoerotyczne partnerek? O tym, czy masturbacja kobiet może wywołać kryzys w związku Dorota Krzemionka rozmawia z Wiesławem Sokolukiem.

Zobacz więcej

W echu śmiechu

Ilu psychologów potrzeba, aby wymienić żarówkę? Wystarczy jeden, ale żarówka musi naprawdę chcieć, żeby ją wymieniono. A ilu psychoanalityków potrzeba do tej czynności? Tylko jednego, ale wymiana będzie trwać 7 do 10 lat. Czy rozbawiły was te dowcipy? Dlaczego? Kiedy, w jakim celu i komu byście je opowiedzieli? Do czego w ogóle służy humor i dowcip?

Zobacz więcej

Skandale pięknej Lou

Szatynka o zjawiskowej urodzie siedzi, trzymając lejce i bat, na wózku ciągniętym przez wybitnych filozofów Paula Rée i Fryderyka Nietzschego. Tak na zdjęciu sprzed wieku uwieczniła się Lou Andreas-Salomé, psychoanalityczka, muza poetów i filozofów, kobieta wyzwolona.

Zobacz więcej

Subtelna moc emocji

Czym byłoby nasze życie, gdyby pozbawiono nas emocji? Dumy, gniewu, lęku, poczucia nadziei, smutku, ulgi, wstrętu, współczucia i wielu innych... Dlaczego emocje popychają nas do działania lub powodują, że się wycofujemy? O uczuciach, które nadają naszemu życiu smak, opowiada twórca praw emocji prof. Nico H. Frijda. Prof. Nico H. Frijda jest holenderskim psychologiem, specjalizującym się w psychologii emocji. Przez wiele lat wykładał na Amsterdam University. Współzałożyciel utworzonego w 1984 roku International Society for Research on Emotion. Członek Royal Netherlands Academy of Sciences, Netherlands Society for the Sciences, American Academy of Arts and Sciences. Autor wielu znaczących publikacji, między innymi: The Emotions, The Laws of Emotion, Psychology is Meaningful. We wrześniu tego roku prof. Frijda był gościem 2nd Biennial Symposium on Personality and Social Psychology, zorganizowanego w Warszawie przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej.

Zobacz więcej

Wiedza przed sobą ukryta

Bywa, że ktoś od pierwszej chwili wydaje się uczciwy albo nie. Skąd się bierze takie wrażenie? Mówimy: intuicja mi to podpowiada. Lecz skąd ta intuicja? Wynika ona z wiedzy, z której nie zdajemy sobie sprawy. Ta sama utajona wiedza pozwala nam chodzić, płynnie się wypowiadać, rozwiązywać problemy i posprzątać po sobie.

Zobacz więcej

Praktycznie

Bałam się otworzyć

Mam 25 lat, studiuję i pracuję. Ojciec zawsze miał problem z alkoholem. Trzeźwy jest bardzo opiekuńczy, ale gdy tylko się napije – wstępuje w niego diabeł, jest agresywny i wulgarny. 

Zobacz więcej