Charaktery - 11 / 2008 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy pierwsze...20

Zdumiewa mnie, że kiedy mowa o długach i kredytach, w polu widzenia niezmiennie pojawiają się wyłącznie pieniądze. Oczywiście, nie można uniknąć takich skojarzeń, ale przecież nie można na nich poprzestać.

Zobacz więcej

Wszyscy jesteśmy dłużnikami

Spośród wielu naszych zdolności często najpożyteczniejszą okazuje się... zdolność kredytowa. Bierzemy kredyt, żeby czuć, że żyjemy. Ta decyzja często zmienia porządek całego naszego życia - terminy płatności wyznaczają jego rytm, a rosnące odsetki określają sens. Podejmując tak ważne zobowiązanie powinniśmy kierować się rozumem, ale czy chcemy i potrafimy? - Nie. Bierzemy kredyty pod wpływem emocji, bo ulegamy złudzeniom. Ale to nie powód, żeby bać się kredytów. Pułapki można ominąć - twierdzi TOMASZ ZALEŚKIEWICZ w rozmowie z Dorotą Krzemionką.

Zobacz więcej

Pożyć na kredyt

Młodzi ludzie pożyczają pieniądze, żeby się urządzić. Ludzie w średnim wieku spłacają kredyty i oszczędzają pieniądze, a emeryci wydają oszczędności. Zgodnie z teorią Cyklu Życiowego, na każdym etapie naszego życia staramy się utrzymać konsumpcję na takim samym poziomie. Dlatego nie mamy wyjścia: musimy brać kredyty.

Zobacz więcej

Ja mam kredyt, kredyt ma mnie

Kredyty ułatwiają nam życie i pomagają zdobyć upragnione cele. Niebezpieczne stają się dopiero wtedy, gdy tracimy kontrolę nad swoimi wydatkami i uzależniamy się od kolejnych kredytów. Jak wydostać się z nałogu długów radzi w rozmowie z Agnieszką Chrzanowską dr BRADLEY KLONTZ. Dr Bradley Klontz jest psychologiem klinicznym oraz certyfikowanym terapeutą. Specjalizuje się w psychologii finansów. Jest członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego i przewodniczącym Hawajskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wraz z Rickiem Kahlerem i Tedem Klontzem napisał książki: „The Financial Wisdom of Ebenezer Scrooge: 5 Principles to Transform Your Relationship with Money” oraz „Facilitating Financial Health: Tools for Financial Planners, Coaches, and Therapists”.

Zobacz więcej

Czemu winne niewinne klapsy?

Ośmiu na dziesięciu Polaków dostawało lanie w dzieciństwie. Choć sami cierpieli, gdy rodzice wymierzali im razy, teraz biją swoje dzieci. Nie ma dobrych klapsów! Bicie nie wychowuje dzieci, tylko je głęboko i trwale rani!

Zobacz więcej

Najlżejszy z grzechów ciężkich

Dlaczego mężatki i kobiety, które mają stałych partnerów uprawiają seks z... samą sobą? Czy powinny ujawnić to partnerowi i jak reagują mężczyźni, gdy odkryją zachowania autoerotyczne partnerek? O tym, czy masturbacja kobiet może wywołać kryzys w związku Dorota Krzemionka rozmawia z Wiesławem Sokolukiem.

Zobacz więcej

W echu śmiechu

Ilu psychologów potrzeba, aby wymienić żarówkę? Wystarczy jeden, ale żarówka musi naprawdę chcieć, żeby ją wymieniono. A ilu psychoanalityków potrzeba do tej czynności? Tylko jednego, ale wymiana będzie trwać 7 do 10 lat. Czy rozbawiły was te dowcipy? Dlaczego? Kiedy, w jakim celu i komu byście je opowiedzieli? Do czego w ogóle służy humor i dowcip?

Zobacz więcej

Skandale pięknej Lou

Szatynka o zjawiskowej urodzie siedzi, trzymając lejce i bat, na wózku ciągniętym przez wybitnych filozofów Paula Rée i Fryderyka Nietzschego. Tak na zdjęciu sprzed wieku uwieczniła się Lou Andreas-Salomé, psychoanalityczka, muza poetów i filozofów, kobieta wyzwolona.

Zobacz więcej

Czy psychologia może zmienić świat?

To możliwe - przekonuje Tommy MacKay w artykule „Can psychology change the world?”, zamieszczonym w listopadowym numerze brytyjskiego miesięcznika „The Psychologist” (www.thepsychologist.org.uk), który w Polsce współpracuje wyłącznie z „Charakterami”. Tekst w oryginalnej wersji językowej dostępny jest na naszej stronie www.charaktery.eu.

Zobacz więcej

Subtelna moc emocji

Czym byłoby nasze życie, gdyby pozbawiono nas emocji? Dumy, gniewu, lęku, poczucia nadziei, smutku, ulgi, wstrętu, współczucia i wielu innych... Dlaczego emocje popychają nas do działania lub powodują, że się wycofujemy? O uczuciach, które nadają naszemu życiu smak, opowiada twórca praw emocji prof. Nico H. Frijda. Prof. Nico H. Frijda jest holenderskim psychologiem, specjalizującym się w psychologii emocji. Przez wiele lat wykładał na Amsterdam University. Współzałożyciel utworzonego w 1984 roku International Society for Research on Emotion. Członek Royal Netherlands Academy of Sciences, Netherlands Society for the Sciences, American Academy of Arts and Sciences. Autor wielu znaczących publikacji, między innymi: The Emotions, The Laws of Emotion, Psychology is Meaningful. We wrześniu tego roku prof. Frijda był gościem 2nd Biennial Symposium on Personality and Social Psychology, zorganizowanego w Warszawie przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej.

Zobacz więcej

Wiedza przed sobą ukryta

Bywa, że ktoś od pierwszej chwili wydaje się uczciwy albo nie. Skąd się bierze takie wrażenie? Mówimy: intuicja mi to podpowiada. Lecz skąd ta intuicja? Wynika ona z wiedzy, z której nie zdajemy sobie sprawy. Ta sama utajona wiedza pozwala nam chodzić, płynnie się wypowiadać, rozwiązywać problemy i posprzątać po sobie.

Zobacz więcej

Człowiek jako sprawca zła

Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło? Jak opóźnić tempo starzenia się człowieka? Jak zapobiec postępującej degradacji środowiska? O swoich obecnych badaniach specjalnie dla „Charakterów” mówi prof. Albert Bandura - jeden z najwybitniejszych psychologów na świecie. Albert Bandura jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Stanforda w USA, autorem klasycznych już dziś eksperymentów z zakresu uczenia się przez obserwację zachowań agresywnych oraz twórcą teorii społecznego uczenia się. Prowadził badania nad metodami terapii lęków, a także zaproponował koncepcję poczucia własnej skuteczności, która ma ogromne znaczenie dla wyjaśnienia zmian w zachowaniu pod wpływem terapii. Jest autorem kilkuset publikacji, w tym siedmiu książek. Po polsku ukazały się dwie książki Bandury: „Agresja w okresie dorastania” (1968, wspólnie z R. Waltersem) oraz „Teoria społecznego uczenia się” (2007).

Zobacz więcej

Sztuka znikania

Od tego, czy dany osobnik potrafi się schować, niejednokrotnie zależy jego życie. Tak jest w świecie zwierząt, ale i ludzi. Rywalizacja ofiar i napastników, poszukiwanych i poszukujących, wykształciła niezwykle wyrafinowane formy kamuflażu i antykamuflażu. Ich analiza, to doskonała metoda na poznanie mózgowych procesów widzenia.

Zobacz więcej

Ciało pozbawione filtru

Pana nerki nie działają - dla pacjentów taka diagnoza brzmi jak wyrok. Muszą dostosować całe życie do dializoterapii. Dializowani potrzebują pomocy psychologicznej, bo utrata niezależności i lęk o przyszłość są przyczyną depresji, która może prowadzić nawet do zaniechania leczenia.

Zobacz więcej

Saga o walce z bólem

Nigdy nie pozwól, aby ból i cierpienie dominowały nad Tobą, za wszelką cenę staraj się dominować nad nimi. Dzięki temu możliwy jest powrót do zdrowia i normalnego życia - to przesłanie C. Richarda Snydera, wybitnego psychologa, autora książek i artykułów poświęconych psychologii nadziei. On zmagał się z bólem przez piętnaście lat. I zwyciężał w tej walce. Charles Richard Snyder (1944-2006) był profesorem psychologii klinicznej na University of Kansas, USA. Prowadził badania z dziedziny psychologii pozytywnej, klinicznej, społecznej, psychologii zdrowia i osobowości. Zajmował się teorią nadziei i przebaczenia. Analizując siły motywujące, które pozwalają ludziom zdystansować się wobec negatywnych przeżyć z przeszłości, wskazywał, że kluczową rolę odgrywają przebaczenie i nadzieja, kierujące ludzi w stronę przyszłości. Prof. Snyder był przez 12 lat redaktorem naczelnym czasopisma „Journal of Social and Clinical Psychology”. Zmarł na raka w wieku 61 lat.

Zobacz więcej

Praktycznie

Bałam się otworzyć

Mam 25 lat, studiuję i pracuję. Ojciec zawsze miał problem z alkoholem. Trzeźwy jest bardzo opiekuńczy, ale gdy tylko się napije – wstępuje w niego diabeł, jest agresywny i wulgarny. 

Zobacz więcej