Charaktery - 11 / 2007 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy Pierwsze...8

Moje zdumienie nie miało granic, gdy pewnego dnia na Mazurach zobaczyłem kobietę, która zaraz po przyjeździe na miejsce wydobyła z wnętrza samochodu pokaźną donicę, a w niej pokaźną roślinę. Moje zdumienie było jeszcze większe, kiedy – na moje pytanie – wczasowiczka odpowiedziała: Obiecałam mu wiosną (bo była to roślina rodzaju męskiego, ale nie pamiętam jaka), że jak będzie ładnie rósł, to zabiorę go latem na wakacje. Najpierw wydało mi się to dziwaczne, ale wnet przyszło mi do głowy, że tak postępuje się z kimś, z czymś, co się kocha, ceni, co jest ważne i trudne do zastąpienia.

Zobacz więcej

Przywiązani do przywiązania

Przywiązujemy się do ludzi, ale też do miejsc, idei, rzeczy i spraw. Te niewidoczne więzi i zaangażowania chronią nas i ugruntowują w życiu. Niektórzy ludzie potrafią się związać blisko z partnerem, nie tracąc przy tym swej odrębności i niezależności.

Zobacz więcej

Jakie więzi, takie życie

Jeśli w dzieciństwie czuliśmy się kochani, to dziś traktujemy siebie jako wartych miłości, nie uciekamy przed nią, nie boimy się porzucenia. Jeśli jednak nie doznaliśmy od bliskiej osoby opieki, a zamiast tego spotkały nas krzywdy i upokorzenia, to w dorosłym życiu uciekamy przed związkami, obawiamy się odrzucenia. Pragniemy miłości, a zarazem boimy się jej. Zbliżamy się do innych, ale gdy staną się dla nas ważni – uciekamy od nich. Dlaczego tak się dzieje wyjaśniają Barbara Józefik i Maciej Pilecki.

Zobacz więcej

Na zawsze z miejscem związani

Przywiązanie do miejsca ma głównie społeczne znaczenie. Emocjonalna więź z otoczeniem wpływa na proces kształtowania tożsamości i daje poczucie przynależności do określonej społeczności. Zapewnia też ciągłość przeszłości z teraźniejszością oraz wpływa na jakość relacji z innymi ludźmi – pisze Anna M. Ziółkowska.

Zobacz więcej

Wziąć rozwód z rodzicami

Czy to normalne, że nasze dziecko jeszcze nie tak dawno najchętniej trzymało się matczynej spódnicy, a dziś, jako nastolatek, próbuje za wszelką cenę wyrwać się spod rodzicielskiej kurateli? – zastanawiają się rodzice. A czy to normalne, żeby kilkunastolatek przedkładał towarzystwo rodziców nad rówieśników? – niepokoją się inni. Jedni i drudzy zadają sobie pytanie, jaki błąd wychowawczy popełnili.

Zobacz więcej

... i ślubuję Ci przemoc...

Ataki i agresja skierowane przeciwko drugiej osobie, to „podstawa” istnienia wielu związków. I choć najczęściej małżonkowie czy partnerzy przyznają zgodnie, że tak żyć się nie da, to wciąż przeżywają i prowokują setki sytuacji prowadzących do przemocy. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz więcej

Sekrety i piętno

Sekret może być obrzydliwym ciężarem. Im bardziej staramy się go zataić i nie myśleć o nim, tym więcej miejsca zajmuje w naszym umyśle i w relacjach z ludźmi. Wszystko wydaje się z nim kojarzyć. Życie krąży wokół ukrytej skazy.

Zobacz więcej

Charakter w szafie schowany

Stroje i moda traktowane są z reguły jako tematy trywialne, godne plotkarskich tygodników, a nie naukowej analizy. Jednak Williama Jamesa, jednego z „ojców założycieli” naukowej psychologii, problematyka ta pochłaniała bez reszty. I nic dziwnego, bo - z psychologicznego punktu widzenia - ze stroju wyczytać można o nas więcej niż nam się wydaje.

Zobacz więcej

Dylematy Lawrence'a Kohlberga

W południe 6 kwietnia 1987 roku patrol policji z Winthrop na przedmieściach Bostonu zgłosił do centrali znalezienie ciała topielca w moczarach Zatoki Massachusetts, niedaleko portu lotniczego Logan. Dwa dni później wiadomo już było, że odnaleziono zwłoki Lawrence’a Kohlberga, cenionego profesora psychologii z Uniwersytetu Harvarda, który zaginął kilka miesięcy wcześniej.

Zobacz więcej

Reklama zakaźna

Jeśli korzystasz z poczty elektronicznej, na pewno zdarzyło ci się otrzymać od kogoś znajomego zabawne zdjęcie, śmieszny filmik lub link do czegoś takiego. Przesłałeś tę wiadomość dalej? Jeśli tak, to stałeś się nosicielem zaraźliwego marketingowego wirusa.

Zobacz więcej

Zadziwiony rozum objaśnia świat

Był rok 1949. Podczas prac wykopaliskowych w jaskini w Swartkrans (RPA) znaleziono czaszkę australopiteka, którą oznaczono symbolem SK54. W jej części potylicznej znajdowały się dwa otwory, rozmieszczone symetrycznie po obu stronach czaszki. Były to zapewne ślady śmiertelnych ciosów, zadanych właścicielowi SK54 dwoma ostrymi przedmiotami. Lecz kto je zadał? Rozwiązanie tej zagadki stało się możliwe dzięki szczególnego rodzaju rozumowaniu, za pomocą którego nasz zadziwiony umysł objaśnia sobie różne zaskakujące zdarzenia w świecie.

Zobacz więcej

Gadu-gadu nocą...

Śpią i mówią przez sen. Jedni rzucają bez ładu i składu kilka oderwanych wyrazów, inni wygłaszają spójne monologi. Albo prowadzą dyskusje z wybudzonymi ze snu, zdumionymi partnerami. Rano, tuż po przebudzeniu, niczego nie pamiętają. Somnilokwia, czyli mówienie przez sen, to przypadłość, która do dziś pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych dolegliwości dotykających ludzi.

Zobacz więcej

Potrzeba bliskości silniejsza niż trucizna

Dlaczego przytulenie i głaskanie kota, redukuje lęk? Dlaczego małe szczury w obecności matki nie dostrzegają zagrożenia, a dzieci kobiet, które doznały traumy, nie potrafią poznać, czy ktoś je lubi, czy nie? O mózgowych mechanizmach przywiązania mówi prof. Jacek Bomba. Profesor Jacek Bomba jest psychiatrą i psychoterapeutą. Kieruje Katedrą Psychiatrii i Kliniką Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Należy m.in. do International Association for Child and Adolescent Psychiatry and Allied Professions, European Family Therapy Association oraz World Psychiatric Association. Opublikował ponad 130 prac dotyczących rozwoju i zaburzeń seksualności.

Zobacz więcej

Na imię mam Aspie

Zespół Aspergera to zaburzenie ze spektrum autyzmu. Nie da się go wyleczyć, ale można nauczyć się z nim żyć. Rodzice, słysząc diagnozę, zazwyczaj wpadają w panikę. Ale czy słusznie? Wszak wielu Aspie – bo tak o sobie mówią osoby dotknięte tym syndromem – to ponadprzeciętnie uzdolnieni ludzie.

Zobacz więcej

Postawy wobec globalizacji

Globalizacja nie jest wyborem. Jest faktem, niezależnie od tego, czy się ją lubi, czy nie. W istocie nie da się już powstrzymać tego wielowymiarowego zjawiska, które jest tak skomplikowane, jak zróżnicowany jest świat poddany jego wpływom. Generalnie specjaliści o orientacji ekonomicznej są skłonni raczej pozytywnie oceniać globalizację. Nie oznacza to, że wśród tych specjalistów nie ma przeciwników globalizacji. Ale główną siłę atakującą stanowią różnego rodzaju aktywiści nazywani antyglobalistami. Między tymi biegunami zawiera się cała gama postaw, która świadczy o tym, że globalizacyjny punkt widzenia zależy od... miejsca siedzenia.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. vitapix/istockphoto

Mam dość bycia DDA

Mam dość bycia DDA, ponieważ nie byłam nigdy dzieckiem. A nawet jeśli byłam, to tego nie pamiętam. Byłam tylko o rok starsza od moich najbliższych koleżanek, ale już wtedy ich mamy mówiły o mnie Duża Basia.

Zobacz więcej

fot. Portra/istockphoto

Szczęście na miarę przekonań

Wierzymy, że wielka miłość, atrakcyjna praca albo duże pieniądze uczynią nas szczęśliwymi. Nic podobnego. Tak naprawdę liczą się nie fakty, lecz nasze przekonania. A wśród nich wiara w człowieka. To ona sprawia, że ufamy ludziom, czujemy się z nimi związani i szczęśliwsi.

 

Zobacz więcej