Charaktery - 11 / 2006 / Spis treści

Wstęp

Pogoda na smutek

Od czasu do czasu nachodzi nas smutek. Nie wiadomo skąd i dlaczego. Taki smutek bywa dobry, bo daje nam siłę, by się zatrzymać, pomyśleć, pozwala dojść do ładu ze sobą. Gorzej, gdy zaczynamy z nim walczyć, biczujemy się z jego powodu, gdy prześladujemy się myślami. To najlepszy sposób, by zatonąć w rozpaczy. O dobrych stronach smutku i sposobie na wyciszenie się z psychoterapeutką Mileną Karlińską rozmawia Dorota Krzemionka.

Zobacz więcej

Nie stawiaj duszy tam

Smutek to nie to samo co melancholia, depresja, czy rozpacz. Tamte stany emocjonalne cechują się wstrzymaniem wewnętrznego ruchu, kojarzą się z pustką. Smutek zaś jest żywy, on płynie.

Zobacz więcej

Gdy myśli złe dręczą

Uważamy, że to zdarzenia lub rzeczy budzą w nas smutek, depresję, gniew i złość. To bardzo często nieprawda. Bywa, że mimowolnie sami się w tych nastrojach pogrążamy. Sytuacje, które nas spotykają, są jedynie katalizatorem uwalniającym drzemiące w nas czarne myśli.

Zobacz więcej

Historia rogaczy

Wokół nas jest więcej rogaczy niż nam się wydaje. Brytyjscy naukowcy dowodzą, że nawet co 10 dziecko ma innego biologicznego ojca niż ten, który mieni się jego tatusiem. Dlaczego w ogóle kobiety zdradzają? - zastanawia się Tomasz Szlendak.

Zobacz więcej

Kłamstwo w białych rękawiczkach

Traktujemy kłamstwo jako wręcz nieodzowny element komunikacji. Kłamiemy, żeby zapewnić sobie komfort psychiczny, unikając dezaprobaty, krytyki i wszelkich innych komplikacji mogących wynikać z powiedzenia prawdy. Kłamiemy też, by zyskać szacunek, prestiż, a może nawet dobra materialne.

Zobacz więcej

Wzmocnij mnie, a zmienię się

Co byś wolał - marchewkę czy dostać kijem? - Oczywiście, że marchewkę, to niemądre pytanie - odpowie każdy. Skoro tak, to czemu, chcąc doprowadzić do tego, by inny człowiek zachowywał się w określony sposób, zazwyczaj używamy kija? Dlaczego masowo stosujemy kary, podczas gdy możemy wzmocnienia?

Zobacz więcej

Prognozy na sondaże

Największym przegranym poprzednich wyborów wcale nie był Donald Tusk. Bardziej spektakularną klęskę poniosły instytuty badania opinii publicznej, które wieszczyły mu zwycięstwo. Tylko czy to rzeczywiście one zawiniły? I czy możemy spodziewać się, że w kolejnych wyborach prognozy będą trafniejsze?

Zobacz więcej

Waleczni nawet w raju

Porywające krajobrazy, przyjazny klimat - „ląd długiej białej chmury” w pierwszej chwili wydał się białym odkrywcom rajem. Wkrótce jednak zmienili zdanie. Po kilku spotkaniach z tubylcami w popłochu uciekali z wyspy. Dzięki nieprzejednanej postawie Maorysi kupili sobie jeszcze ponad 100 lat samotności.

Zobacz więcej

Chiński syndrom

Według Chińczyków przyczyną choroby psychicznej może być nadmiar smutku, gniewu, nienawiści, ale także miłości lub radości. Przeczy to naszej wierze w to, że pozytywne emocje mają moc leczniczą i dają ukojenie. Dla Chińczyka kojąca jest harmonia.

Zobacz więcej

Heros z popiołów

- Tragedie nie zwalniają nikogo z życia - mówi Beata Mieńkowska, psycholog, która współpracuje z Otylią Jędrzejczak. Otylia, ku zdumieniu wielu, potrafiła przezwyciężyć osobistą tragedię i ponownie wspiąć się na szczyt. Historia sportu pokazuje wiele podobnych przypadków takiego hartu ducha. Psychologia potrafi je wytłumaczyć.

Zobacz więcej

Zbawienie ponad wszystko

Przez niemal 200 lat Europejczycy z wielkim rozmachem organizowali zbrojne wyprawy do Ziemi Świętej. Ich zasadniczym celem było oswobodzenie jej spod panowania muzułmanów. Wydaje się, że dzięki współczesnej psychologii lepiej można zrozumieć motywacje, jakie kierowały działaniami średniowiecznych krzyżowców.

Zobacz więcej

Samolub pod kontrolą

Nasz mózg jest bardzo egoistyczny. Na świat i innych ludzi patrzy przez pryzmat własnego „ja”. Ale ponieważ jest też bardzo sprytny, to na co dzień swoją samolubność chowa pod przykrywką wyuczonych zachowań i zdolności prospołecznych. Dopiero defekty mózgowe w płatach czołowych czasami odsłaniają skrywanego w nas samoluba.

Zobacz więcej

Umysł nie tkwi w naszej głowie

Umysł jest wypadkową aktywności mózgu, ciała i narzędzi znajdujących się w środowisku człowieka. Warto o tym pamiętać, usiłując kształtować zachowania. Uświadomimy sobie wtedy, że zamiast np. farmakologicznie próbować zmieniać fizjologię szarych komórek, lepiej jest zmieniać otoczenie.

Zobacz więcej

Bez seksu, bez sensu

Czy można obyć się bez seksu? Czym to grozi? Kiedy się udaje? Jakie życie toczy się w białych małżeństwach? - na te m.in. pytania odpowiada Wiesław Sokoluk.

Zobacz więcej

W grupie głupiej

Przysłowie mówi, że co dwie głowy to nie jedna. Wydaje się, że grupa wie więcej niż każda z osób z osobna i dzięki temu podejmuje trafniejsze decyzje. Dlatego chętnie korzystamy z rozwiązań wypracowanych przez zespoły. Czy słusznie? Okazuje się, że w grupie zazwyczaj mówi się to, co inni i tak już wiedzą. A to bywa katastrofalne.

Zobacz więcej

Ból in blanco

Trudno spotkać osobę, która nigdy nie doświadczyła trudnego do wytrzymania bólu. Zwykle takie doświadczenia kończą się ulgą - oko zdrowieje, kamień nerkowy zostaje usunięty, ząb zaleczony. Ale istnieje ból, który trwa latami i zamienia życie w piekło - pisze Ewa Kostarczyk.

Zobacz więcej

Dlaczego zgasło moje słoneczko?

„Jak mam dalej żyć? Dlaczego? Dlaczego ja? Dlaczego Moje Słoneczko? Komu zawinił?” - pyta w swoim pamiętniku Majka, mama Kajetana. Chłopiec urodził się w 14. tygodniu ciąży. Za wcześnie, by przeżyć. Każdego roku podobny dramat dotyka 40 tysięcy Polek.

Zobacz więcej

Prawdziwe przesłanie dybuka

Po 60 latach, po raz kolejny, ujawnił się dybuk. Dybuk to duch zamordowanego narodu żydowskiego. Duch, który nie chce odejść i cały czas szuka swojego imienia i urzeczywistnienia. Ujawnił się po raz kolejny, bo widocznie jego misja na polskiej ziemi nie została zakończona. Wielowiekowa żydowska kultura i spuścizna duchowa jak dybuk tkwi w ciele narodu polskiego i żadne egzorcyzmy jej nie wypędzą.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. Chepko/istockphoto.com

Płacz za utraconym dzieciństwem

DDA noszą w sobie wiele łez, a każda z nich związana jest z czymś, co bezpowrotnie straciły. Za każdą z nich kryje się informacja o niezaspokojonych dziecięcych pragnieniach. Dlatego tak ważne jest pozwolenie sobie na płacz, na okazanie smutku i żalu.

Zobacz więcej