Charaktery - 11 / 2002 / Spis treści

Wstęp

Depresje schyłku życia

Depresja jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym występującym u ludzi w podeszłym wieku. Z badań przeprowadzonych w różnych państwach europejskich wśród 13.803 osób starszych (EURODEP) wynika, że na różne formy depresji cierpi od 17,7-21,4 do 30,4-37,9 proc. badanej populacji. Jakie czynniki powodują tak częste występowanie depresji u ludzi w podeszłym wieku? Czy mechanizmy odpowiedzialne za jej powstawanie, przewlekłość i leczenie są podobne do tych, które występują w depresji u osób w średnim wieku, czy też odmienne?

Zobacz więcej

Czy ciastko truje duszę

Co piąty Amerykanin i Europejczyk trafi przynajmniej raz w życiu do szpitala lub poradni z rozpoznaniem depresji. Gwałtownie obniża się również wiek, w którym pojawiają się pierwsze symptomy choroby. Mnożą się publikacje na temat depresji nie tylko nastolatków, ale nawet kilkuletnich dzieci.

Zobacz więcej

JEŚLI ŻAŁOBA TRWA ZBYT DŁUGO

Żałoba po stracie kogoś bliskiego może trwać całe lata. A wtedy staje się bardzo poważnym problemem społecznym – zauważa EWA HABRAT-PRAGŁOWSKA.

Zobacz więcej

UCIECZKI I POWROTY

Dlaczego ludzie uciekają z domu? Czy można przewidzieć, że ktoś ucieknie?Jak przyjąć uciekiniera, gdy wraca do domu? Przyczyny ucieczek ludzi z domu wyjaśnia Ewa Jakoniuk - socjolog, specjalista do spraw terapii i rozwiązywania konfliktów, profilaktyk. Jest koordynatorem programu „Nie uciekaj!” prowadzonego przez Fundację ITAKA, skierowanego do młodzieży, nauczycieli i rodziców.

Zobacz więcej

Z rodzeństwem za pan brat

Starsze rodzeństwo jest dla młodszego wzorem do naśladowania. Powodzenie starszych dzieci czyni możliwym powodzenie młodszych.

Zobacz więcej

JĘZYK: NASZ ZNAK FIRMOWY

Czym się różni podejście psychologa do języka od podejścia psycholingwisty? Obaj, podobnie jak wielu innych badaczy, traktują język jako z jednej strony narzędzie myślenia (czy szerzej poznania), a z drugiej – porozumiewania się. IDA KURCZ wyjaśnia, czym jest Uniwersalna Gramatyka.

Zobacz więcej

CIAŁO, UMYSŁ, DUSZA X

SYLWIA KITA wyjaśnia, co można wyczytać z rysunków dzieci, a EWA SZPERLICH i DANUTA GRUSZCZYŃSKA radzą, co robić, gdy dziecko ma kłopoty w szkole.

Zobacz więcej

SŁOWA, OBRAZY, DŹWIĘKI 10

Depresjom pisarzy przygląda się STANISŁAW ŻAK, BARTOSZ ŻURAWIECKI zagląda do szafy pełnej kobiet, KRZYSZTOF GROBELNY wchodzi w świat uczuć i ceremonii, a BRONISŁAW MAJ stawia pytania do wiersza Aleksandra Janty.

Zobacz więcej

TRUDNA DROGA DO PRZEBACZENIA

Charakterystycznym rysem ostatnich lat jest społeczny dyskurs o przeszłych, indywidualnych oraz grupowych winach i zasługach, wyrządzonych i doznawanych krzywdach.KRYSTYNA SKARŻYŃSKA tłumaczy, dlaczego w życiu potrzebne jest przebaczenie.

Zobacz więcej

Praktycznie

Wielki smutek młodych ludzi

Dzieci tak samo mocno jak dorośli doświadczają cierpień depresyjnych. Tyle tylko, że często nie potrafią powiedzieć, co się z nimi dzieje.

Zobacz więcej

Nadzieja matką mocy, depresja zapadliskiem nieszczęść

Depresja zamyka drogę do nadziei. Jak czarna dziura. Nadzieja depresję przezwycięża: pozwala utrzymać zdolność do pozytywnego działania w sytuacji z pozoru bez wyjścia i sprzyja przekraczaniu własnych możliwości.

Zobacz więcej

Gdy światło nie rozjaśnia, a świat nie ma barw

Człowiek w depresji jest jak czarna dziura. Pochłania energię innych ludzi, próbując wypełnić próżnię, którą w sobie czuje, i zagłuszyć własną rozpacz.

Zobacz więcej