Charaktery - 11 / 2001 / Spis treści

Wstęp

Wielka to doskonałość i jakoby boska zażywać mądrze swojej wolności

Człowiek akceptujący własną wolność nie może obciążać nikogo winą za jej negatywne skutki. Gdy podjął grę i przegrywa - musi pamiętać, że oskarżanie innych ludzi za własne niepowodzenia jest wyłącznym i jedynym prawem niewolnika.

Zobacz więcej

Wolność oddam w dobre ręce

Choć ludzie deklarują, że wolność jest lepsza od jej braku, to wcale nierzadko wyzbywają się wolności na rzecz innych ludzi lub na rzecz własną.

Zobacz więcej

Czas po wszystkim

Dwa dni po zamachu terrorystów na World Trade Center organizowaliśmy w ramach II Festiwalu Nauki w Kielcach dyskusję pod hasłem: „Kto tu zwariował?”. Planując jej temat, nie mogliśmy przewidzieć tego, co się stanie i jak dramatycznie zabrzmią te słowa. Do rozmowy o szaleństwie świata, terrorystach i kondycji psychicznej współczesnego człowieka zaprosiliśmy: Wojciecha Eichelbergera (psychoterapeutę), prof. dr. hab. Wiesława Łukaszewskiego (psychologa osobowości i zachowań społecznych) oraz prof. dr. hab. ZdzisławaJ. Ryna (psychiatrę). Rozmowę prowadził Bogdan Białek, redaktor naczelny „Charakterów”, towarzyszyli mu Krzysztof Jedliński (psychiatra i psychoterapeuta) i Dorota KrzemionkaBrózda (psycholog społeczny).

Zobacz więcej

Gry w decyzje

Jedenastego września wieczorem, w kilka godzin po tragicznych wydarzeniach na Manhattanie, cały świat dowiedział się, że prezydent Stanów Zjednoczonych wypowiedział wojnę odpowiedzialnym za zamach terrorystom. Cały dzień panował chaos informacyjny: media na żywo relacjonowały śmierć lub zaginięcie tysięcy ludzi i sprawną akcję ratunkową, nie wiadomo było jednak, jak interpretować wydarzenia.

Zobacz więcej

Pułapki na optymistów

Przekonanie, że świat dostosuje się do naszych pragnień i wystarczy tylko mocno wierzyć w siebie, aby osiągnąć każdy cel, jest groźnym złudzeniem.

Zobacz więcej

Co by było, gdyby...

Wyobrażanie sobie innej rzeczywistości pomaga nam zrozumieć sens tego, co się wydarzyło. Dzięki temu świat wydaje się nam bardziej zrozumiały i przewidywalny.

Zobacz więcej

Widz na smyczy

Teatralizacja towarzyszy człowiekowi od momentu, kiedy zaczął myśleć. Tworzył wokół siebie niezwykłą, skondensowaną rzeczywistość: malował się, udawał kogoś innego, zaklinał deszcz. To trwa do dzisiaj, zmienia się tylko forma - opowiada Zbigniew Zapasiewicz.

Zobacz więcej

Psychologiczna legenda o tragedii bliźniaczych wież

Amerykanie nie nazywali „wieżowcami” (skyscrapers) dwu najwyższych budynków pośród systemu gmachów World Trade Center (WTC), określali je mianem „wież” (towers), mimo że architektonicznie wcale ich nie przypominały. W tym „błędzie imienia” było sporo symboliki. Wieże zawsze wznosili władcy, by unaocznić swą potęgę zarówno własnym poddanym, jak i wrogom.

Zobacz więcej

Temperament dobrze znany

Czy temperament i osobowość oznaczają to samo? Jaki jest wpływ temperamentu na nasze codzienne życie? Czy temperament jest zapisany w genach?

Zobacz więcej

Czy zimą musi być smutno

Światło stale kojarzy się z dobrem, szczęściem, radością itd., natomiast mrok, ciemność – z lękiem, nieszczęściem. Jednak lekarze bardzo rzadko zajmowali się badaniem związków pomiędzy światłem lub jego brakiem a nastrojem, czy nawet stanem zdrowia ludzi. Przynajmniej w literaturze niewiele jest śladów takich zainteresowań.

Zobacz więcej