Charaktery - 10 / 2018 / Spis treści

Wstęp

Samotni, choć razem

Poczucie samotności można mieć nawet na wypełnionym po brzegi stadionie.

Zobacz więcej

Na temat

rys. Paweł Kuczyński

Samotni, choć razem

Samotności, jakaś ty przeludniona! – ironizował Stanisław Jerzy Lec. Chyba wszyscy jej nieraz doświadczamy. Od czasu do czasu jej potrzebujemy, częściej nas jednak boli. Bywa twórcza, bywa też zabójcza. Czy można się z nią zaprzyjaźnić? Wystarczy wsłuchać się w nią i zrozumieć, co nam chce powiedzieć, a wtedy można ją przekroczyć albo… docenić.

 

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Przyjaciel do wynajęcia

Dziś trudno o prawdziwych przyjaciół. Dlatego ludzie sięgają po coraz to nowe sposoby, by uciec przed samotnością, na przykład wynajmują przyjaciół na godziny. Czy przyjaźń można kupić?

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. Magda Wolna

Błądzę, ale wątpię

Łatwo wierzymy temu, co podpowiada nam intuicja, nie zawsze jednak wychodzi nam to na dobre. Jak rozpoznać, kiedy intuicja się myli?

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Zaplątani we własne myśli

Szkodliwe schematy myślowe mogą sugerować, że najistotniejsze jest to, by mieć rację lub uniknąć krytyki. Zajrzyjmy jednak w siebie głębiej – okaże się, że tak naprawdę liczą się pozytywne wartości, np. uczciwość i miłość. A to one są motorem zmiany zachowania.

Zobacz więcej

rys. Joanna Gniady

Maski depresji

Niektóre objawy depresji przypominają te towarzyszące innym chorobom. Chorzy szukają pomocy u neurologów, kardiologów, endokrynologów, a dopiero na końcu u psychiatry. Pod jakie choroby podszywa się depresja?

Zobacz więcej

Fot. Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa

Życie to nie pociąg pośpieszny

Wiele osób ma dość życia korporacyjnego. Chcą się wyrwać z funkcjonowania w takim kołowrotku i zrobić coś dla innych. Potrzebują autentycznego kontaktu z drugim człowiekiem. Chcą poczuć, że robią coś pożytecznego w wymiarze ludzkim, dlatego przychodzą pomagać w hospicjum.

Zobacz więcej

rys. Istock by getty images

Stracić partnera w 10 dni

Czy można sprawić, że nawet największe uczucie szybko przeminie, a po dobrze zapowiadającej się relacji zostaną tylko zdjęcia i wspomnienia ze wspólnych wakacji? Można, i to łatwo. Podpowiadamy zatem, czego nie robić, by tak się nie stało.

Zobacz więcej

rys. Paweł Kuczyński

Godni od urodzenia

Godność towarzyszy nam od pierwszych chwil życia. Przychodzimy z nią na świat. Dlatego jej naruszenie odczuwamy tak, jakby ktoś nie dawał nam prawa do istnienia, do życia, prawa do nas samych, do naszych wartości.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Marchewka już nie działa

Zadajmy sobie pytanie: Czy będę zadowolony, jeśli za rok będę wykonywać tę samą pracę co teraz? Jeśli nie odczuwamy entuzjazmu na tę myśl, to możliwe, że nie pracujemy w warunkach sprzyjających motywacji wewnętrznej.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Z innej perspektywy

Perspektywa kosmiczna, medytacja śmierci i medytacja nad złem – te trzy stoickie techniki od setek lat pomagały ludziom odnaleźć spokój, nawet w najbardziej skomplikowanej rzeczywistości. Warto je znać i praktykować.

Zobacz więcej

O przyczynowości kolistej

Chociaż rodzinne pętle są bolesne i raniące, jednocześnie scalają rodzinę.

Zobacz więcej

fot. istock by getty images

Co wolno, a czego nie

Stres chroni nas przed krzywdzeniem innych. Z drugiej strony mamy skłonność do uznawania, że to, co nie jest zabronione, jest dozwolone.

Zobacz więcej

rys. Michał Stachowiak

Piękni mężczyźni i bogate kobiety

Mężczyźni pragną młodej i atrakcyjnej partnerki. Z kolei kobiety nadają większy priorytet zamożności i statusowi partnera. A gdyby było odwrotnie?

Zobacz więcej

fot. istock by getty images

Co wolno, a czego nie

Stres chroni nas przed krzywdzeniem innych. Z drugiej strony mamy skłonność do uznawania, że to, co nie jest zabronione, jest dozwolone - mówi Anna Macko.

Zobacz więcej