Charaktery - 10 / 2017 / Spis treści

Wstęp

Kiedy Ja rozmawia z Ja

Przeglądając swoje kalendarze sprzed lat, odkryłem w jednym z nich taką notatkę: „Kiedy Ja rozmawia z Drugim Ja, jeden z nas mówi, a drugi słucha”.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. jeffbergen/istockphoto

Krępujące przekonania

Jestem nieśmiała, więc nie uda mi się zachować swobodnie; co z tego, że pójdę na imprezę, jeśli będę tam siedzieć spięta i uznają mnie za sztywniaka – to przykłady myślenia opartego na błędach poznawczych.

Zobacz więcej

fot. getty images Poland

Nowy dobry początek

Nie starzejcie się samotnie. Nie jest łatwo wędrować przez życie solo, szczególnie trudne staje się to w wieku zaawansowanym. Dlatego znacznie wcześniej musimy przygotować właściwy grunt! W przyszłości potrzebni Wam będą rodzina i przyjaciele.

Zobacz więcej

fot. istock by getty images

Moc wdzięczności

Naszą naturalną potrzebę wyrażania wdzięczności innym blokuje wiele przekonań i wzorców myślenia. Warto się z nimi zmierzyć i odnaleźć własny, szczery sposób jej wyjawiania. Regularne i spontaniczne wyrażanie wdzięczności to podstawa szczerych i bliskich relacji.

Zobacz więcej

Odwaga i zaangażowanie

Myśląc o zmianie zachowań, nawyków czy wad, zwykle skupiamy się na krokach, które prowadzą do wyznaczonego celu. Tymczasem kluczem jest odwaga, gotowość do podjęcia ryzyka związanego ze zmianą oraz zaangażowanie. Czy mamy je w sobie?

Zobacz więcej

Każdy może pomóc

Myślę, że każdy może coś ofiarować. Ci, którzy mają mało środków finansowych, mogą zostać wolontariuszami i podarować potrzebującym swój czas lub umiejętności.

Zobacz więcej

fot. Anna Kołodziejska

Na dach świata

Na szlak ruszyliśmy, gdy „góry wyszły”. Na tle czystego po burzy nieba malował się ośnieżony szczyt  – Machhapuchhre. Staliśmy jak zaczarowani, wydawało nam się, że od góry dzieli nas tylko kilka kroków.

Zobacz więcej

rys. Dawid Ryski

Dobrze urodzeni

Im więcej stresorów doświadcza kobieta w ciąży, tym bardziej lękowe i zahamowane jest jej dziecko po urodzeniu.

Zobacz więcej

rys. Magda Wolna

Taniec obiecanek

Zdradził, ale obiecuje, że to już ostatni raz, a potem… znowu ma romans. Ile razy dawać drugą szansę, jak zaufać komuś, kto nie dotrzymał obietnic?

Zobacz więcej

Rys. Daria Gołąb

(Super)bohater własnego życia

Superbohaterowie wcale nie są doskonali. Też zmagają się z trudnościami i mają swoje słabości. Dlatego ich historie mogą nam pomóc poradzić sobie z własnymi problemami.

Zobacz więcej