Charaktery - 10 / 2017 / Spis treści

Wstęp

Kiedy Ja rozmawia z Ja

Przeglądając swoje kalendarze sprzed lat, odkryłem w jednym z nich taką notatkę: „Kiedy Ja rozmawia z Drugim Ja, jeden z nas mówi, a drugi słucha”.

Zobacz więcej

Na temat

rys. Paweł Kuczyński

Jak się porozumieć z samym sobą

Różne głosy ganią nas, krytykują lub wspierają, zachęcają do działania. Z kim rozmawiamy, gdy mówimy sami z sobą? Kto wtedy mówi, a kto słucha? Jak się z samym sobą porozumieć?

Zobacz więcej

rys. Dawid Ryski

Ciało, mój przyjaciel

Kiedy ktoś jest smutny, podchodzimy i przytulamy go. Podobnie z radości rzucamy się komuś na szyję. Warto spróbować w ten sposób potraktować swoje ciało. Otoczmy je opieką, troską, obejmijmy ramionami jak przyjaciela - mówi Anna Brytek-Matera.

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. Stanisław Gajewski

Zagadka alzheimera

Przyczyny choroby Alzheimera wciąż są zagadką, jest jednak nadzieja, że naukowcy zbliżają się do jej rozwiązania.

Zobacz więcej

fot. getty images Poland

21 praktyk, które pomogą Ci doświadczać życia z radością

Uważność dostarcza poważnych nauk, które pomagają doświadczać życia z radością, a cierpienia ze zrozumieniem. Warto ćwiczyć ją codziennie, tym bardziej że wcale nie jest to skomplikowane.

Zobacz więcej

fot. jeffbergen/istockphoto

Krępujące przekonania

Jestem nieśmiała, więc nie uda mi się zachować swobodnie; co z tego, że pójdę na imprezę, jeśli będę tam siedzieć spięta i uznają mnie za sztywniaka – to przykłady myślenia opartego na błędach poznawczych.

Zobacz więcej

fot. istock by getty images

Uwaga na myśliciela

Przez nasz umysł płynie nieustający strumień myśli. Jeśli są przygnębiające, wpadamy w zły nastrój. Jak temu zaradzić?

Zobacz więcej

fot. getty images Poland

Nowy dobry początek

Nie starzejcie się samotnie. Nie jest łatwo wędrować przez życie solo, szczególnie trudne staje się to w wieku zaawansowanym. Dlatego znacznie wcześniej musimy przygotować właściwy grunt! W przyszłości potrzebni Wam będą rodzina i przyjaciele.

Zobacz więcej

fot. getty images Poland

Konieczność, nie luksus

Żyjemy w czasach, w których nauka potwierdza to, co ludzie wiedzieli od wieków: współczucie nie jest luksusem, a koniecznością. Jest potrzebne dla naszego dobrostanu, odporności i przetrwania – stwierdziła kiedyś Joan Halifax, myślicielka i nauczycielka zen.

Zobacz więcej

fot. istock by getty images

Moc wdzięczności

Naszą naturalną potrzebę wyrażania wdzięczności innym blokuje wiele przekonań i wzorców myślenia. Warto się z nimi zmierzyć i odnaleźć własny, szczery sposób jej wyjawiania. Regularne i spontaniczne wyrażanie wdzięczności to podstawa szczerych i bliskich relacji.

Zobacz więcej

fot. istock by getyty images

Zadbaj o siebie

Człowiek skrajnie przemęczony, smutny, rozchwiany emocjonalnie, rozproszony pomiędzy zaspokajaniem potrzeb innych i wykradaniem sekund dla siebie, nie ma szans w wyścigu życia. Dlatego warto zadbać o swoją kondycję, nie tylko fizyczną.

Zobacz więcej

Odwaga i zaangażowanie

Myśląc o zmianie zachowań, nawyków czy wad, zwykle skupiamy się na krokach, które prowadzą do wyznaczonego celu. Tymczasem kluczem jest odwaga, gotowość do podjęcia ryzyka związanego ze zmianą oraz zaangażowanie. Czy mamy je w sobie?

Zobacz więcej

fot. getty images Poland

Kiedy więzi stają się więzami

Z czasem wpadamy w życiowe koleiny i toczymy się nimi względnie bezpiecznie. Jednak któregoś dnia uświadamiamy sobie, że więzi stają się więzami, a dające poczucie bezpieczeństwa i wygodę rytuały uwierają, jak kamień w bucie. Jak tego uniknąć?

Zobacz więcej

Twierdza

Zaangażowanie w czytanie to ciągła walka. Musimy zbudować twierdzę z murami tak silnymi, by wytrzymały pokusę rozproszeń.

Zobacz więcej

Każdy może pomóc

Myślę, że każdy może coś ofiarować. Ci, którzy mają mało środków finansowych, mogą zostać wolontariuszami i podarować potrzebującym swój czas lub umiejętności.

Zobacz więcej

fot. Anna Kołodziejska

Na dach świata

Na szlak ruszyliśmy, gdy „góry wyszły”. Na tle czystego po burzy nieba malował się ośnieżony szczyt  – Machhapuchhre. Staliśmy jak zaczarowani, wydawało nam się, że od góry dzieli nas tylko kilka kroków.

Zobacz więcej

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Życie na pamięć

Pamięcią sięgamy w przeszłość – do tego, co było, i wybiegamy w przyszłość – do tego, co dopiero zamierzamy zrobić. Niektóre wspomnienia ulatują szybciej, niż chcielibyśmy, inne wciąż wracają, choć chętnie byśmy je wymazali. Jak działa pamięć? Ile jest jej rodzajów?

Zobacz więcej

rys. Greta Samuel

Dwa światy

Ludzie mający poczucie władzy i ci, którzy go nie mają, żyją w dwóch różnych światach. Jeden jest pełen wyzwań i możliwości, a drugi – zagrożeń i przeciwności.

Zobacz więcej

rys. Dawid Ryski

Dobrze urodzeni

Im więcej stresorów doświadcza kobieta w ciąży, tym bardziej lękowe i zahamowane jest jej dziecko po urodzeniu.

Zobacz więcej

rys. Magda Wolna

Taniec obiecanek

Zdradził, ale obiecuje, że to już ostatni raz, a potem… znowu ma romans. Ile razy dawać drugą szansę, jak zaufać komuś, kto nie dotrzymał obietnic?

Zobacz więcej

fot. Petar Chernaev/istockphoto

Czas dla nas

Więź nie przetrwa bez czasu, który powinien być na nią przeznaczony. Ile czasu para ma spędzać wspólnie, by być razem?

Zobacz więcej

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Wiem, że mogę

Nie możesz pracować, nie poradzisz sobie – często słyszą osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne. Tymczasem dla wielu z nich to praca jest tym, co daje siłę, by wiedli życie takie, jakiego pragną.

Zobacz więcej

Licz błogosławieństwa

Uważne uświadamianie sobie codziennych błogosławieństw jest jak podlewanie nasion zasianych w sercu – twierdził Jon Kabat-Zinn. Nie zapomnij ich co dzień podlać.

Zobacz więcej

fot. istock by getty images

Rodzice cyfrowych dzieci

Dzieci dorastają zanurzone w wirtualnej rzeczywistości i wyposażone w nowoczesne gadżety. Z jakimi zagrożeniami to się wiąże? Jak zadbać, by używały Internetu w bezpieczny sposób?

Zobacz więcej

Rys. Daria Gołąb

(Super)bohater własnego życia

Superbohaterowie wcale nie są doskonali. Też zmagają się z trudnościami i mają swoje słabości. Dlatego ich historie mogą nam pomóc poradzić sobie z własnymi problemami.

Zobacz więcej