Charaktery - 10 / 2016 / Spis treści

Wstęp

Sekrety

Własne tajemnice są cenne i chronione, cudze tajemnice stają się pokusą albo wyzwaniem.

Zobacz więcej

Na temat

fot.PhotShot.com/Adam Pliszyło

Życie nie do powiedzenia

Sugeruje się rodzicom, by sobie wymyślili jakąś tajemnicę, którą absolutnie nie wolno im się podzielić z dziećmi. Jej zakres tworzy granice międzypokoleniowe i maminsynek nie będzie mógł tu dotrzeć do mamy - rozmowa z Marią i Bogdanem de Barbaro.

Zobacz więcej

rys. Paweł Kuczyński

Sekrety, tajemnice, kłamstwa – co nam dają, co zabierają

Ukrywać sekrety to jakby mieszkać pod jednym dachem z boa dusicielem. Oznacza to ciągły strach, czy gad nie skoczy nam nagle do gardła lub nie wyślizgnie się na swobodę. Może więc lepiej go wypuścić? Czy zawsze można? Co i dlaczego ukrywamy przed innymi?

Zobacz więcej

Praktycznie

Rys. Marcin Muszalski

Proszę pani, ja muszę grać

Salony gier wyrastają jak grzyby po deszczu. Kuszą klientów obietnicami rozrywki i wygranej. Tyle że zabawa szybko może przerodzić się w uzależnienie.

Zobacz więcej

rys. Joanna Chabielska

Matka jak klamka

Córki narcystycznych matek dorastają w poczuciu, że nie są kochane. Wciąż powtarzają sobie: „Jeśli moja własna matka nie potrafi mnie kochać, to kto będzie w stanie mnie pokochać?” - mówi Karyl McBride.

Zobacz więcej

Pierwsza pomoc

Jak udzielić pierwszej pomocy psychologicznej? Takie wsparcie - podobnie jak pomoc przedmedyczna - też może uratować życie. 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, w tym roku właśnie pod hasłem pierwszej pomocy psychologicznej.

Zobacz więcej

Rys. Magda Wolna

Kiedy życie wchodzi w jesień

Zawsze to oni nas wspierali, pomagali, byli obok. Ale przychodzi taki czas, że sami potrzebują wsparcia. Słabną, tracą pamięć, stają się bezbronni wobec chorób. Jak pomagać starzejącym się rodzicom?

Zobacz więcej

rys. Dawid Ryski

Wojna domowa

Liczba rozwodów z roku na rok rośnie. W Unii Europejskiej rozpada się co drugie małżeństwo, w Polsce – co trzecie. Gdy jako broni przeciwko sobie partnerzy używają dzieci, to one stają się największymi ofiarami. Jak je przed tym uchronić?

Zobacz więcej

rys. Małgorzata Łągiewka

Kiedy powiem sobie dość

Perfekcjonista nie ustaje w dążeniu do doskonałości. Zawsze jest „za mało”, „nie do końca dobrze”, „tylko przeciętnie, a nie doskonale”. Jak powiedzieć sobie „stop” i uwolnić się z pułapki perfekcjonizmu?

Zobacz więcej

Laboratorium

rys.Arctos

Sposób na kłamcę

Jak złapać oszusta na kłamstwie? Dzięki nowym technikom przesłuchiwania żadne fałszywe zeznanie czy sfabrykowane alibi nie ujdzie płazem.

Zobacz więcej

rys. Patryk Mogilnicki

Gdy jedzenie to wyzwanie

Nie wszyscy traktują anoreksję i bulimię poważnie. Rodzice uznają, że ich dziecko nie chce jeść, bo się buntuje albo uległo powszechnej modzie na odchudzanie. Tymczasem prawdziwe źródło problemu może tkwić w mózgu.

Zobacz więcej

rys. Michał Stachowiak

Razem na wroga!

Agresywne gry wideo wcale nie muszą wywoływać w nas agresji. Nie jest bowiem ważne, w co gramy, ale jak gramy.

Zobacz więcej

rys. Dawid Ryski

Ty też jesteś superbohaterem

Dzięki superbohaterom uświadomiłam sobie, że ludzie są różni. I że nie muszę traktować swojej choroby jako przekleństwa, lecz jako dar albo wręcz supermoc - mówi Janina Scarlet.

Zobacz więcej

I

fot. Michalina Marczak

Kreolskie lekcje różnorodności

Na Reunionie, wyspie, której dwa najodleglejsze punkty dzieli tylko 70 kilometrów, żyją potomkowie przybyszów z Afryki, Europy i Azji.

Zobacz więcej

fot. Mikołaj Starzyński

Mit nasz powszedni

Największy numer, jaki diabeł wykręcił ludzkości, to przekonanie jej, że nie istnieje. Podobnie największym mitem współczesnej kultury jest wiara, że nie ma w niej mitów - mówi Marcin Napiórkowski.

Zobacz więcej