Charaktery - 10 / 2014 / Spis treści

Wstęp

Manipulacja

Gdy zabiegi czy słowa wydają się manipulacją, warto sporządzić ich karykaturę. Nic tak jak pastisz nie odsłania sedna szkodliwych mitów i iluzji.

Zobacz więcej

Na temat

Sztuka wpływania

W handlu, w firmie, w polityce, w rodzinie. Parada manipulacji trwa... Nawet w relacji z ukochaną osobą nie potrafimy zrezygnować ze sztuczek, wciąż szlifujemy sztukę wpływania: stroimy fochy, kupczymy seksem, robimy kocie oczka. Igramy miłością. Jak? Po co? Jakim kosztem?

Zobacz więcej

Złap mnie, jeśli potrafisz

Rynek łowi klientów, zastawia pułapki. A klienci próbują go przechytrzyć, obejść sidła albo wykorzystać je dla siebie. Na czym polega ta zabawa w kotka i myszkę? Jak w to grać, by nie dać się złapać? - wyjaśnia Dominika Maison.

Zobacz więcej

Praktycznie

Nawał zawałów

Wyobraźcie sobie, że nagle z mapy Polski znikają Gliwice albo Kielce. Albo inne miasto liczące 200 tys. mieszkańców. Tyle osób w Polsce umiera co roku na zawał serca. Jak się przed nim chronić?

Zobacz więcej

Laboratorium

Kredyt, kóry się opłaca

Mądre zaufanie w bardzo realny sposób pomnaża zyski. Sprawia, że wzrasta innowacyjność, zaangażowanie i szybkość działania, spadają za to koszty - mówi Stephen M. R. Covey.

Zobacz więcej

Dziecięce rachunki

Pod ich wpływem nawet małe dzieci zachowują się jak dorośli. Wystarczy, że na nie spojrzą albo pobawią się nimi, a od razu stają się bardziej wytrwałe i skuteczne, ale równocześnie mniej chętne do pomocy innym. Pieniądze. Skąd w nich taka moc? Jak oczarowują nawet tych, którzy o ich naturze mają jeszcze mgliste pojęcie?

Zobacz więcej

Powiedz mi, jaki jestem

Mamy do dyspozycji proste, łatwe w użyciu i, jak dowodzą badania, skuteczne narzędzie, by wpłynąć na innych ludzi. Wystarczy wiedzieć, co im powiedzieć lub o co zapytać… Wiedzieć, jak innych nazwać.

Zobacz więcej

I

Mój tato

W obozie funkcyjni znaczyli czerwoną farbą dzieci, które coś „przeskrobały”. Żeby inni strażnicy wiedzieli, kogo mają bić. I po to, żeby inne dzieci wiedziały, na kogo mają pluć. Myśmy tatę też tak naznaczyły. Od zawsze wiadomo było, kto jest w domu zły - mówi Urszula Sochacka.

Zobacz więcej