Charaktery - 10 / 2014 / Spis treści

Wstęp

Manipulacja

Gdy zabiegi czy słowa wydają się manipulacją, warto sporządzić ich karykaturę. Nic tak jak pastisz nie odsłania sedna szkodliwych mitów i iluzji.

Zobacz więcej

Na temat

Sztuka wpływania

W handlu, w firmie, w polityce, w rodzinie. Parada manipulacji trwa... Nawet w relacji z ukochaną osobą nie potrafimy zrezygnować ze sztuczek, wciąż szlifujemy sztukę wpływania: stroimy fochy, kupczymy seksem, robimy kocie oczka. Igramy miłością. Jak? Po co? Jakim kosztem?

Zobacz więcej

Złap mnie, jeśli potrafisz

Rynek łowi klientów, zastawia pułapki. A klienci próbują go przechytrzyć, obejść sidła albo wykorzystać je dla siebie. Na czym polega ta zabawa w kotka i myszkę? Jak w to grać, by nie dać się złapać? - wyjaśnia Dominika Maison.

Zobacz więcej

Praktycznie

Gra o swoją cenę

Kiedy pracodawca pyta, ile chcielibyśmy zarabiać, większość z nas nie wie, co odpowiedzieć. Eksperci radzą, jak rozmawiać o pieniądzach, by wynegocjować atrakcyjne wynagrodzenie.

Zobacz więcej

Razem czy osobno?

Skuteczny lider na dzisiejsze czasy nie powinien działać sam, lecz poprzez budowanie sieci współpracy. Tego samego powinien uczyć ludzi.

Zobacz więcej

Tajemnice łez

Płacz to siła, która odradza nas i tworzy na nowo. W jaki sposób leczy emocjonalne rany? I czy naprawdę „chłopaki nie płaczą”?

Zobacz więcej

Nawał zawałów

Wyobraźcie sobie, że nagle z mapy Polski znikają Gliwice albo Kielce. Albo inne miasto liczące 200 tys. mieszkańców. Tyle osób w Polsce umiera co roku na zawał serca. Jak się przed nim chronić?

Zobacz więcej

Błyszczący diament

Gdy usłyszałam diagnozę „schizofrenia”, wpadłam w rozpacz. Mój świat pogrążył się w chaosie. Dziś jednak wiem, że zdrowienie jest możliwe. Jestem tego dowodem.

Zobacz więcej

Druga połowa seksoholika

Partnerzy uzależnionych nie chcą pogodzić się z bezsilnością. Znacznie łatwiej przychodzi im obwinianie siebie, niż przyznanie, że nie pomogą partnerowi. Aby rozpocząć proces zdrowienia, muszą pogodzić się z tą niemocą.

Zobacz więcej

Życie obok pępka świata

Potrafi błyskawicznie przejść od podziwu do pogardy dla osoby, która ośmieli się zauważyć jakąś rysę na jego idealnym obrazie. Narcyz. Czy żyjesz w jego cieniu?

Zobacz więcej

Laboratorium

Widzenie życzeniowe

Czy możemy wierzyć naszym oczom? Naukowcy przekonują, że nasze pragnienia mogą sprawić, że ujrzymy jedynie to, co chcemy.

Zobacz więcej

Kredyt, kóry się opłaca

Mądre zaufanie w bardzo realny sposób pomnaża zyski. Sprawia, że wzrasta innowacyjność, zaangażowanie i szybkość działania, spadają za to koszty - mówi Stephen M. R. Covey.

Zobacz więcej

Hamować się czy nie?

W sytuacjach nowych, nietypowych czy zaskakujących zanim zdecydujemy, co robić, staramy się zrozumieć, co się dzieje. Takie hamowanie zachowania może sprawić, że w efekcie powstrzymamy się od udzielenia pomocy potrzebującemu.

Zobacz więcej

Dziecięce rachunki

Pod ich wpływem nawet małe dzieci zachowują się jak dorośli. Wystarczy, że na nie spojrzą albo pobawią się nimi, a od razu stają się bardziej wytrwałe i skuteczne, ale równocześnie mniej chętne do pomocy innym. Pieniądze. Skąd w nich taka moc? Jak oczarowują nawet tych, którzy o ich naturze mają jeszcze mgliste pojęcie?

Zobacz więcej

Powiedz mi, jaki jestem

Mamy do dyspozycji proste, łatwe w użyciu i, jak dowodzą badania, skuteczne narzędzie, by wpłynąć na innych ludzi. Wystarczy wiedzieć, co im powiedzieć lub o co zapytać… Wiedzieć, jak innych nazwać.

Zobacz więcej

I

Mój tato

W obozie funkcyjni znaczyli czerwoną farbą dzieci, które coś „przeskrobały”. Żeby inni strażnicy wiedzieli, kogo mają bić. I po to, żeby inne dzieci wiedziały, na kogo mają pluć. Myśmy tatę też tak naznaczyły. Od zawsze wiadomo było, kto jest w domu zły - mówi Urszula Sochacka.

Zobacz więcej