Charaktery - 10 / 2013 / Spis treści

Wstęp

Dobre życie

Choć rozumiem określenie „dobre życie”, i nawet czasem go używam, to zdecydowanie wolę określenie „mądre życie”.

Zobacz więcej

Na temat

Podróż w nieznane

Nieustannie poszukujemy drogi do lepszego życia. Zawodzą nas jednak GPS-y nastawione na konkretne cele, mapy z kolejnymi szczytami do zdobycia czy drogowskazy wskazujące kierunek „szczęście”. A gdyby tak wybrać podróż mniej uczęszczaną ścieżką? Którędy biegną drogi do dobrego życia?

Zobacz więcej

Mniej znaczy więcej

Szczęście zawiera w sobie aspekt daru, zesłania, może łaski - czegoś nadzwyczajnego, podniosłego. Jeżeli tego nie odczuwamy, chodzimy w niedosycie,bo nawet mając nogi, ręce, oczy, dach nad głową i jedzenie, dwoje dzieci, mówimy, że nie jesteśmy szczęśliwi. Chcemy więcej niż to, co w istocie potrzebne.

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. golero/istockphoto

Błędne koło pożądania

W głowie pracoholika kręci się błędne koło. Pracując zbyt dużo, osiąga on coraz słabsze wyniki, uważa jednak, że jedynym lekarstwem na to jest...pracować jeszcze więcej. Taka strategia regulacji emocji jest skuteczna, ale tylko na chwilę.

Zobacz więcej

Miłuj... siebie samego

Buddyjska koncepcja współczucia wobec siebie inspiruje psychologów i terapeutów. Okazuje się, że sprzyja ona lepszemu zdrowiu i samopoczuciu, a nawet pomaga radzić sobie z depresją czy lękiem.

Zobacz więcej

Jak być dobrą macochą

Macochy - złe, niesprawiedliwe, podstępne, wymagające zbyt wiele, okrutne. Takie są w bajkach. A w życiu? Ostatnio jest ich coraz więcej. I wcale nie chcą być „jak w bajce”.

Zobacz więcej

Małe piwo?

Piwo to nie jest alkohol - powtarza bohater popularnego serialu komediowego, a za nim tysiące coraz młodszych piwoszy. Terapeuci ostrzegają jednak, że piwo może prowadzić do nałogu tak samo jak trunki wysokoprocentowe. I czynić takie same szkody!

Zobacz więcej

Czas na przełom

„Kryzys wieku średniego zaczyna się wtedy, gdy szeroki umysł i wąska talia zaczynają zamieniać się miejscami” - tak żartobliwie ktoś skwitował zmiany, które przeżywamy po 40. roku życia. Czy rzeczywiście ten kryzys zawsze tak musi się objawiać? Nie, jeśli zrozumiemy, czym naprawdę są zachodzące w nas zmiany.

Zobacz więcej

Urodzeni w lęku

Noworodek boi się świata, bo go nie zna. Ale szybko się do niego przyzwyczaja. Potem - z upływem dni, miesięcy, lat - oswajamy kolejne „potwory”. Odpadają jedne obawy, ale wciąż pojawiają się nowe. Dojrzałość polega na konfrontowaniu się z nimi, zrozumieniu tego, skąd pochodzą.

Zobacz więcej

Ucieczka w samotność?

Socjologowie przewidują, że do 2030 roku nawet 7 milionów Polaków wybierze życie w pojedynkę. Psychologowie zastanawiają się, co jest powodem takiej decyzji: „moda” na niezależność czy desperacka ucieczka przed ewentualnymi zranieniami?

Zobacz więcej

Laboratorium

Jak kochają się Polacy

Mam wrażenie, że coraz więcej Polaków żyje w trójkącie, z czego nie zdają sobie sprawy. On lub ona, zanim pójdą do sypialni, flirtują z kimś internetowo, a potem podnieceni kładą się do łóżka ze współmałżonkiem.

Zobacz więcej

Lady Gaga w każdym z nas

Z jednej strony chcielibyśmy być kimś wyjątkowym, niepowtarzalnym. Z drugiej jednak strony chcemy przynależeć do grupy ludzi podobnych do nas. Jak pogodzić te dwie potrzeby?

Zobacz więcej

Matka zaburzeń

Różne rodzaje zaburzeń emocji mają ze sobą więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać. U ich podłoża leży neurotyczność.

Zobacz więcej

Oskarżony mózg

Skany mózgu coraz częściej wkraczają na salę sądową. Pozwalają zajrzeć w mózg zbrodniarza, dostrzec nieprawidłowości. Czy to wywróci nasz system prawny i uznamy, że za zbrodniczy czyn odpowiada nie człowiek, lecz jego mózg?

Zobacz więcej

Wątpię, więc mam sumienie

Święty Piotr pod jego wpływem zmienił swoje życie, Judasz się powiesił, Tomas Morus i wielu innych życie dla niego oddało. Sumienie - nagradza i karze. Czy można je sprowadzić do aktywności tych lub innych obszarów w mózgu? Czy nalokson, lek opioidowy, uleczy ludzi, którym sumień brak?

Zobacz więcej

I

Zagrożone piękno

Zdarzało mi się w chwili pisania, w chwili poszukiwania słów, osiągać takie stany - rzadkie, krótkotrwałe, epifaniczne - gdy miałem poczucie przejścia na drugą stronę, bycia tam, z nimi, z martwymi, czy odwrotnie - ściągnięcia ich, nieobecnych, tutaj, na chwilę.

Zobacz więcej

Światło wiary

Czy wiara i nauka wzajemnie się wykluczają? Według przesłania najnowszej encykliki papieskiej - absolutnie nie. Wiara wywiera wręcz dobroczynny wpływ na poznanie naukowe.

Zobacz więcej