Charaktery - 10 / 2012 / Spis treści

Wstęp

Matki i synowie

Synowie myślą, że ich matki są nieśmiertelne. Że będą zawsze, że zdążą powiedzieć im te wszystkie ważne rzeczy. Ale matki odchodzą, nim synowie zrobią to, co planowali.

Zobacz więcej

Na temat

Synowie z matką wyswatani 

Są synowie, którzy na zawsze zostali sześciolatkami, chłopcami swoich mamuś. Z pozoru żyją szczęśliwie. Ale cena, jaką za taki związek płacą, rośnie z każdym rokiem - przekonują Dorota Krzemionka i Piotr Brysacz.

Zobacz więcej

To nie jest miłość, tylko znęcanie

Matkom dorosłych synów mówię: „Podziwiam, jak mogło dojść do takiego znienawidzenia dziecka. On ma czterdzieści lat, a ty go nadal ujeżdżasz. Za co go tak nienawidzisz? A ona krzyczy, że kocha... To nie jest miłość, tylko znęcanie się przez lata.

Zobacz więcej

Praktycznie

Samotni w tłumie

Czym jest współczesna samotność - przekleństwem czy może wyznacznikiem statusu - zastanawia się Beata Banasiak-Parzych.

Zobacz więcej

Rządzi tobą pieniądz

Nie trzeba być bogatym. Można nie mieć grosza przy duszy i czuć siłę pieniędzy. Wystarczy, że o nich pomyślimy, a uchronią nas przed bólem, lękiem i zniechęceniem.

Zobacz więcej

Ja i mój T

Dotknąłem piekła - mówi Mariusz. - Tikałem, krzyczałem, wciskałem sobie palce do oczu, niszczyłem ubrania i przedmioty. Bałem się siebie samego. Dzięki marzeniom nauczyłem się żyć z Tourette’em.

Zobacz więcej

Tata się wyłania

Jak kobiety definiują dziś prawdziwie męskiego mężczyznę? Przede wszystkim jako dobrego, opiekuńczego, ciepłego ojca. Silnego faceta, który poświęca dziecku dużo czasu. A kto nie pozwala mężczyznom takimi być? Same kobiety.

Zobacz więcej

Rozwiedzione dzieci

Rozwód jest jednym z największych kryzysów życiowych. Ciężko pozbierać się po nim dorosłym, a co dopiero dzieciom. Jak przeżywają rozstanie rodziców przedszkolaki, a jak nastolatki? Jak pomóc dzieciom odnaleźć się w nowej sytuacji?

Zobacz więcej

Laboratorium

Jak czytać Facebook 

Wyniki najnowszych badań nt. Facebooka i tego, czego po nim oczekujemy - przedstawia Christoph Böhmert. 

Zobacz więcej

Dorośli do nadpobudliwości 

ADHD przestało być chorobą dziecięcą, dziś masowo diagnozowane jest u dorosłych. Choroba ma konsekwencje społeczne: wśród dorosłych z ADHD jest znacznie więcej bezrobotnych - pisze Brendan L. Smith. 

Zobacz więcej

Pokłady nadziei

Z największej rozpaczy można uczynić najbardziej niezwyciężoną nadzieję - pisał Friedrich Nietzsche. Ci, którzy to potrafią, jak dowodzą badania, są bardziej odporni psychicznie. Potrafią wyjść z największych opresji.

Zobacz więcej

Rozwiązać nierozwiązywalne

Śmierć bliskich zmienia jakość konfliktu. Można oddać zagrabione ziemie, odbudować domy, ale życia zwrócić nie sposób. Kiedy giną ludzie, konflikt staje się nierozwiązywalny - przekonuje profesor Daniel Bar-Tal.

Zobacz więcej

Alergia na dźwięki

Nikt nie lubi, gdy ktoś mlaska. Gdy nieświadomie chrząka, chrumka albo pociąga nosem. Są jednak ludzie, u których takie odgłosy wywołują obrzydzenie, panikę lub agresję. Ludzie, którzy chorobliwie nienawidzą pewnych dźwięków.

Zobacz więcej

Lepiej ze mną nie zadzieraj

Celem zemsty wcale nie jest wyrównanie rachunków albo nauczka dla osoby, która wyrządziła nam krzywdę. Jej rola polega na odstraszaniu tych, którzy źle nam życzą - przekonuje Michael McCullough, amerykański psycholog ewolucyjny.

Zobacz więcej

I

Podróż do Królestwa

Nasze ego, fałszywe Ja to rodzaj strategii przetrwania, coś, co zbudowaliśmy, by w miarę bezboleśnie przejść przez świat. Często jego obrona i utrzymanie staje się życiową misją. Medytacja daje możliwość doświadczenia granic naszego ego - znalezienia miejsca, gdzie kończy się jego sztuczność i zaczyna prawdziwe Ja.

Zobacz więcej