Charaktery - 10 / 2011 / Spis treści

Wstęp

fot. Chagin/istockphoto

Gdybyś mogła być mężczyzną... 

...to być może czułabyś się mniej winna, zawstydzona i cierpiąca za miliony. Co byś zyskała, gdybyś przejęła kilka męskich cech? Czego kobiety mogą nauczyć się od mężczyzn?

Zobacz więcej

Wstyd

Wstyd to przedziwne uczucie, czy może raczej doświadczenie. Nie mówi się o nim tak często jak o strachu, ale - podobnie jak strach - traktowany bywa instrumentalnie.

Zobacz więcej

Bagno Ruda

Do połowy października w Kielcach oglądać można niezwykły kolorowy labirynt – najnowszą realizację Leona Tarasewicza. Poniżej komentarz artysty, w którym nie tłumaczy, „dlaczego” (tak a nie inaczej zaaranżował przestrzeń w Kielcach), ale „skąd” (pomysł na „labirynt”).

Zobacz więcej

Na temat

W cieniu wstydu

Dobry wstyd - za codzienne grzeszki - jest jak osobisty ochroniarz i trener. Skłania do doskonalenia się, stoi na straży zasad. Ale jest też wstyd, który niczym cień kładzie się na nasze życie. Wstyd z tego, kim jesteśmy. On sprawia, że chcemy zniknąć, zapaść się pod ziemię. I tak się dzieje: ze wstydu coraz nas mniej w życiu, coraz mniej życia w nas. Jak uwolnić się od toksycznego wstydu?

Zobacz więcej

Bezwstydna gra

Głoszę pochwałę ludzi wstydliwych. Według mnie wstydliwość jest dowodem autorefleksji i taktu. Zdrowy wstyd chroni nas samych i innych - mówi psycholog społeczny ZBIGNIEW NĘCKI.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. yuoak/istockphoto

Co kupujemy za pieniądze

Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy - mawiała ponoć Marilyn Monroe. Pieniądze nas fascynują, wzbudzają podziw, napawają lękiem, czasem prowadzą do szaleństwa. Co tak naprawdę za nie kupujemy?

Zobacz więcej

Psychika na podium

W każdej dyscyplinie sportowej wygrywa głowa. To ona prowadzi zawodnika na podium, pozwala przekraczać granice organizmu i przygotowuje grunt pod rekordy. I - tak jak mięśnie - psychika potrzebuje treningu.

Zobacz więcej

Na mnie reklama nie działa

„Prędzej ci serce pęknie”, „Ociec, prać?”, „Prawie robi wielką różnicę”, „Nie dla idiotów”... Znamy to? Znamy. Dlaczego więc sądzimy, że na nas to nie działa?

Zobacz więcej

NTM... o tym się nie mówi? 

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem. Tak bardzo wstydliwy, że kobietom trudno się do niego przyznać nawet w gabinecie lekarskim. Cierpi z tego powodu co ósma kobieta przed czterdziestką i co druga po menopauzie...

Zobacz więcej

Autentycznie asertywni

Człowiek asertywny to w potocznym rozumieniu egoista, który krytykuje innych i agresywnie odmawia pomocy. Czy ta definicja ma coś wspólnego z istotą asertywności? Co to naprawdę znaczy być asertywnym?

Zobacz więcej

Wirtualne nałogi

Dwie, trzy, osiem, dwanaście godzin i więcej spędzamy przed monitorem komputera. Codziennie - w pracy, w domu, w kawiarni i na plaży. Terapeuci alarmują: coraz więcej osób ucieka z realnego świata w wirtualną przestrzeń.

Zobacz więcej

Terapia idealnego życia 

Wielu osobom, które zastanawiają się nad podjęciem psychoterapii, towarzyszy wstyd. Czego się wstydzą? Tego, że cierpią i nie umieją sobie z tym poradzić. Konsultacja jawi im się jako sąd, na którym zapadnie wyrok, kto ponosi winę za ich trudności: ja czy rodzice, partner, świat...

Zobacz więcej

Laboratorium

Przypadek to nie wszystko

Elliot Aronson, jeden z najwybitniejszych psychologów społecznych, pierwszą lekcję z dysonansu poznawczego odebrał u twórcy tego pojęcia, innej sławy psychologicznej - Leona Festingera. Aronson barwnie opisuje to w swojej najnowszej książce "Przypadek to nie wszystko", wydanej właśnie przez „Charaktery”.

Zobacz więcej

Cham w biurze

Wpuścisz chama do biura to... nie tylko zepsuje atmosferę w zespole, ale obniży też efektywność pracowników. Brak kultury, grubiaństwo - w pracy, szkole czy na ulicy - obniża naszą kreatywność.

Zobacz więcej

Osobliwości osobowości

Interesujemy się życiem naszych sąsiadów, bliskich i rywali. Poszukiwanie wiedzy o innych nie jest jednak wytworem współczesności. Już nasi przodkowie umieli czerpać korzyści ze znajomości ludzkiej natury.

Zobacz więcej

Diagnoza na życie

Dość powszechnie uważa się, że terapia jest panaceum na wszystkie psychologiczne problemy i choroby. Tymczasem życie jest ciężkie niezależnie od tego, czy i jak intensywnie uczestniczymy w terapii - mówi prof. Nancy McWilliams.

Zobacz więcej

W kręgu paranoi politycznej

To, że polityk zdradza objawy paranoi politycznej, wcale nie znaczy, że jest jej nosicielem. Równie dobrze może świadomie wzmacniać przekonanie swoich zwolenników o zagrażających Ojczyźnie spiskach i knowaniach. Bo ma nadzieję zdobyć dzięki temu władzę.

Zobacz więcej

Powroty do świata światła

Ślepota traktowana jest jako życiowa tragedia. Jednak mózg, w którym normalnie aż trzecia część kory obsługuje widzenie, powoli dostosowuje się do ciemności. Czasem tak bardzo, że powrót do świata światła staje się niemożliwy.

Zobacz więcej

Badacz charakterów

W roku 1909 Gerardus Heymans wieścił, że w nowym stuleciu nauka o psychice wysunie się na czoło dyscyplin badawczych. Oceniając z perspektywy czasu miejsce psychologii wśród nauk rozwijanych w XX wieku, można stwierdzić, że holenderski uczony miał wiele racji.

Zobacz więcej

I

Życie z polem

Z kosmosu w stronę Ziemi nieustannie lecą z ogromną prędkością nieprzeliczone cząstki promieniowania kosmicznego. Powinny z wielkim impetem uderzać w powierzchnię naszej planety, niszcząc w zarodku wszelkie formy życia. Na szczęście istnieje ziemskie pole magnetyczne.

Zobacz więcej

Kadrowanie wstydu

Lubię to! Lubię jeździć, chodzić, obserwować ludzi, namawiać ich na zdjęcie, fotografować ich, bo to jest ciekawe. Bo robiąc to, coś w sobie przełamuję, pokonuję wstyd, nieśmiałość, lęk, obawę... Na tym polega fotografowanie. Warsztat to jedno, ale tak naprawdę najważniejsze jest spotkanie - mówi MIKOŁAJ GRYNBERG.

Zobacz więcej