Charaktery - 10 / 2009 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy pierwsze

Słyszę lub czytam to codziennie: Ten kraj jest chory. Chore jest prawo. Chora jest władza państwowa. Chora jest służba zdrowia. Pogoda jest chora. Chore są szkoły. Chore są drogi. Chory jest Internet. Chora jest sztuka. Chore podatki. Jeden wielki lazaret. Czy to może być prawda? Można się pewnie o to sprzeczać, ale ponieważ słychać to ciągle i wszędzie, nie wypada tego zbyć wzruszeniem ramion.

Zobacz więcej

Lista przebojów zaburzeń

Przychodzi Polak do psychiatry i pyta: „Panie doktorze, co mi dolega?”. To nie żart, ale rzeczywistość - coraz częściej decydujemy się na wizytę u specjalisty. Czy wzrasta nasz niepokój o zdrowie psychiczne, czy też choroba psychiczna, jeszcze niedawno wstydliwa, jest teraz „trendy”? Głąb, świr, leń, szaleniec, smutas, tchórz - to określenia, które na pewno obrażają. Ale zupełnie inaczej brzmią: dyslektyk, facet w depresji, ona ma taką fobię... To przecież zaburzenia, o których wiele się mówi, a cierpią na nie nawet celebryci.

Zobacz więcej

Choroby czar

Jeszcze niedawno choroba psychiczna była powodem wykluczenia społecznego. Chorego ubierano w kaftan bezpieczeństwa i zamykano w szpitalu dla obłąkanych. Dziś zaburzenie psychiczne nie już jest czymś wstydliwym. Może być nawet atutem. O tym, czym tak naprawdę jest zaburzenie psychiczne i jakie konsekwencje niesie diagnoza psychiatryczna mówi prof. BOGDAN DE BARBARO. Prof. dr hab. Bogdan de Barbaro jest psychiatrą i psychoterapeutą, przewodniczącym Sekcji Terapii Rodzin oraz członkiem zarządu Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Kieruje Zakładem Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ.

Zobacz więcej

420 sekund do orgazmu

Ile powinien trwać idealny seks? Najnowsze badania przynoszą zaskakującą odpowiedź na to odwieczne pytanie. Nie potrzebujemy wcale długich godzin i całonocnych igraszek prowadzących do wielokrotnych orgazmów! Większość z nas pełną satysfakcję osiąga w zasadzie w... siedem minut.

Zobacz więcej

Ważkie w treści opowieści

Każdego dnia słuchamy lub opowiadamy historie. To na nich opierają się nasze powszednie interakcje z innymi ludźmi, to one są podstawą budowania ludzkich relacji – piszą Steven Killick i Neil Frude. Tekst ukazał się w październikowym numerze miesięcznika „The Psychologist”(www.thepsychologist.org.uk), który w Polsce współpracuje wyłącznie z „Charakterami”.

Zobacz więcej

Moc łez

Nie żałuj łez - usiądź i porządnie się wybecz. Użyj sobie i szlochaj z całych sił! Tylko, czy naprawdę poczujesz wtedy ulgę? Psychologowie wskazują, że płacz jest sygnałem wysyłanym do innych ludzi, więc nastrój poprawi się beksie tylko wtedy, jeśli pocieszy ją ktoś wzruszony łzami...

Zobacz więcej

Poznawczo o schizofrenii

Czy terapia poznawcza może pomóc osobom cierpiącym na schizofrenię? Czy to możliwe, że u podłoża schizofrenii leżą dysfunkcjonalne przekonania? Zdecydowanie tak! O swoich najnowszych badaniach pisze prof. Aaron T. Beck - ojciec terapii poznawczej. AARON T. BECK, twórca terapii poznawczej, jest emerytowanym profesorem psychiatrii Uniwersytetu Pensylwanii oraz prezesem Beck Institute for Cognitive Therapy and Research. Opublikował 550 artykułów i 18 książek, z których po polsku ukazały się: Terapia poznawcza uzależnień (WUJ, 2007), Terapia poznawcza zaburzeń osobowości (WUJ, 2005), Terapia poznawcza jako teoria integrująca psychoterapię (WUJ, 2005) oraz Radość życia: terapia zaburzeń nastroju (Zysk i S-ka, 2005). Nakładem GWP ukazała się także książka Marjorie E. Weishaar poświęcona życiu i dziełu prof. Becka.

Zobacz więcej

Mistrz z Genewy

„Życie ludzkie można porównać do wartkiej rzeki” - pisał w autobiografii Édouard Claparede. I pytał: „Czy psycholog mógłby pozostać obojętny na jej kręty bieg, kraje, przez które płynie, brzegi, które obmywają i użyźniają jej wody?”.

Zobacz więcej

ABC manipulacji

Można nakłonić człowieka, żeby coś zrobił, mimo że wcześniej gruntownie tego nie przemyślał. Na przykład, żeby kupił jogurt. Ale czy równie łatwo uda się go nakłonić do zamordowania ekspedientki? Czym jest manipulacja? Czy wszyscy się jej poddajemy? Czy jesteśmy w stanie obronić się przed nią? - zastanawiają się WIESŁAW ŁUKASZEWSKI, DARIUSZ DOLIŃSKI, TOMASZ MARUSZEWSKI oraz RAFAŁ OHME. Prof. dr hab. WIESŁAW ŁUKASZEWSKI jest psychologiem. Pracuje w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej Wydział Zamiejscowy w Sopocie. Członek Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Napisał m.in.: Osobowość: struktura i funkcje regulacyjne; Szanse rozwoju osobowości; Wielkie pytania psychologii oraz Wytrwałość w działaniu (z Magdaleną Marszał-Wiśniewską). Prof. dr hab. Dariusz Doliński zajmuje się psychologią wpływu społecznego i psychologią reklamy; odkrywca huśtawki emocjonalnej jako jednej z technik wpływu. Przewodniczący Komitetu Nauk Psychologicznych PAN, dziekan Wydziału Zamiejscowego SWPS we Wrocławiu, autor wielu książek, m.in.: Psychologiczne mechanizmy reklamy i Techniki wpływu społecznego. Prof. dr hab. Tomasz Maruszewski jest psychologiem, wykładowcą w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej Wydział Zamiejscowy w Sopocie. Główne obszary jego naukowych zainteresowań to psychologia procesów poznawczych, psychologia emocji, pamięć autobiograficzna i mechanizmy radzenia sobie z traumą. Napisał między innymi Psychologię poznania i Pamięć autobiograficzną. Dr hab. Rafał Krzysztof Ohme, profesor SWPS w Warszawie. Kieruje Pracownią Psychologii Społecznej w Instytucie Psychologii PAN. Napisał Podprogowe informacje mimiczne. Pod jego redakcją ukazały się książki: Automatyzmy w procesach przetwarzania informacji; Natura automatyzmów. Interesuje się procesami utajonymi i reklamą.

Zobacz więcej

Wyścigi poza świadomością

Czy przewidywanie przyszłości jest możliwe? Tak. Ludzie to potrafią. I nie ma to nic wspólnego z astrologią, wróżeniem z fusów czy zwierzęcych wnętrzności. Odpowiednio wytrenowany mózg reaguje na bodźce, zanim świadomie je „przetrawi”. Na przykład mózg kierowcy bolidu Formuły 1 wie, co się zdarzy, zanim ów kierowca w pełni to dostrzeże.

Zobacz więcej

Co Ty wiesz o psychologii?

Rusza druga edycja Turnieju Wiedzy Psychologicznej.

Zobacz więcej

Skażone umysły

Wierzymy w horoskopy. Lubimy to, co znamy. Głosujemy na kandydatów, którzy wyglądają na kompetentnych, a niekoniecznie tacy są. Jesteśmy jedynym gatunkiem na Ziemi, który jest wystarczająco inteligentny, by formułować przekonania i poszukiwać prawdy, a przy tym na tyle głupi, aby ulegać uprzedzeniom, manipulacji i popełniać wciąż te same błędy w rozumowaniu.

Zobacz więcej

Jak jeść słonia?

„Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce” - powtarzamy często, zabierając się do nauki. Co zrobić, by nie tylko zmusić się do nauki, ale uczyć się efektywnie i z zaangażowaniem? W drugiej części pomocnika maturalnego pokazujemy, jak wzbudzić w sobie motywację do wysiłku intelektualnego.

Zobacz więcej

A kołyska ciągle pusta

Poczucie totalnej beznadziei, frustracja, rozpacz. Świadomość, że czegoś w środku brakuje, a ten brak czyni cię czymś w rodzaju zepsutej części wielkiej maszyny. Takie odczucia wciąż towarzyszą kobietom zmagającym się z niepłodnością.

Zobacz więcej

Światem wszechmogącym rządzi przemoc

Każde społeczeństwo, nawet najbardziej liberalne, najbardziej otwarte, jest społeczeństwem hierarchicznym, opartym na mechanizmach przemocy, o których nie chcemy wiedzieć. Jest oparte na czymś, co René Girard nazywa „rzeczami ukrytymi od początku świata” - mówi profesor ZBIGNIEW MIKOŁEJKO, wybitny filozof religii. ZBIGNIEW MIKOŁEJKO, filozof religii, eseista. Kierownik Zakładu Badań nad Religią w Polskiej Akademii Nauk. Wykładowca (uwielbiany!) kilku wyższych uczelni. Autor kilkunastu książek, ostatnio wydał W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu.

Zobacz więcej

Praktycznie

Boję się otworzyć

Nabieranie zaufania, tak bardzo zawiedzionego w alkoholowej rodzinie, u wszystkich DDA łączy się z dużymi oporami i zwykle zabiera sporo czasu. 

Zobacz więcej