Charaktery - 10 / 2007 / Spis treści

Wstęp

Do sacrum poprzez zło

Człowiek pozbawiony poczucia świętości odkrywa sacrum zawsze za pośrednictwem zła, grzechu, niedoskonałości. Bo choć, owszem, doświadczamy mnóstwa rzeczy dobrych, to jednak właśnie zło uprzytamnia nam, że świat nie wyczerpuje się w sobie, że nie jest samowystarczalny - uważa Leszek Kołakowski. Najwybitniejszy polski filozof 23 października kończy 80 lat. publikujemy fragment książki-wywiadu rzeki „Czas ciekawy, czas niespokojny”, w której z profesorem Kołakowskim rozmawia Zbigniew Mentzel.

Zobacz więcej

Gdy twarz cię zdradza

Rumieniec zdarza się każdemu. W ten sposób nasz organizm pokazuje, jak gwałtowne są emocje, które przeżywamy. Rumieniec może być uroczy, np. gdy policzki dziewczyny zdradzają, jak bardzo podoba się jej chłopak. Może być też przekleństwem - są osoby, które w obawie przed rumienieniem się gotowe są całkiem zerwać kontakt ze światem. O erytrofobii i o tym, jak sobie z nią radzić.

Zobacz więcej

Nie chcę, ale muszę, powiedzieć nie

Słowo „nie” ma znaczenie niemal magiczne. Pozwala nam obronić się, zaprotestować i wyznaczyć granice. Za jego pomocą wpływamy na innych i bronimy się przed ich wpływem, mówiąc: nie rób tego, nie przekonasz mnie, nie! Czasem przeczenie bywa narzędziem manipulacji. Z powodzeniem posługują się nim politycy w walce ze swymi oponentami.

Zobacz więcej

Geniusz z cierpienia

Co jest źródłem geniuszu artystycznego? Talent i świadoma praca? A może wady wzroku, choroby umysłu i ograniczenia psychiczne, które dotykają artystów? Czy wybór tematyki lub kolorystyki dzieła może zależeć od przebytego urazu mózgu? Czy znając szczegóły z życia Vincenta van Gogha - wiedząc m.in., że cierpiał na omamy i został zamknięty w szpitalu dla obłąkanych - nie powinniśmy zapytać o wpływ choroby na jego obrazy?

Zobacz więcej

Mat w partii mistrza

Kino Ingmara Bergmana określane jest zazwyczaj mianem psychologicznego. Co jednak kryje się za tą etykietką? Czy coś więcej niż dokumentacja ludzkiego wnętrza i eksploracja zakamarków duszy? Tak. Bergman wykorzystywał, być może nieświadomie, nowoczesne środki przekazu medialnego zgodne z wiedzą, jaką daje współczesna psychologia. I w tym znaczeniu jego kino jest z pewnością kinem psychologicznym.

Zobacz więcej

Niezwykły doktor Ochocki

Jednym z najbardziej intrygujących bohaterów powieści Lalka jest fanatyk nauki, opętany ideą stworzenia machiny latającej - doktor Julian Ochocki. Wprowadzając tę postać do swego dzieła, będącego chyba najbardziej udaną panoramą Warszawy końca XIX wieku, Bolesław Prus wzorował się na swym przyjacielu z ławy szkolnej - Julianie Ochorowiczu.

Zobacz więcej

Epidemie histeryczne, choć nie tylko

W latach 60. w Afryce z powodu epidemii śmiechu trzeba było zamknąć szkołę. Epidemia histerii, jaką w USA spowodowała audycja radiowa, sparaliżowała całą metropolię. Nagłośnione samobójstwo powoduje pojawienie się fali podobnych czynów. Jak to się dzieje, że człowiek zaraża się od innych stanem ducha? wyjaśnia Monika Wróbel.

Zobacz więcej

Gdy dziecko mówi: jestem homo

Jak się zachować, gdy dorastające dziecko deklaruje, że jest homoseksualne, jak radzić sobie z tą sytuacją, czy - i ewentualnie gdzie - takiej pomocy szukać - o tym mówią ks. JACEK PRUSAK, jezuita, psychoterapeuta i dr CEZARY ŻECHOWSKI, psychiatra z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Zobacz więcej

Ofiary kusicielki

Mężczyzna uganiający się za spódniczkami, nawet gdy jest mężem i ojcem, nie budzi w Polsce jakichś szczególnych emocji. Ale jeśli to kobieta podrywa mężczyzn, naraża się na potępienie. Szczególnie gdy obiektem jej zalotów są mężczyźni żonaci. Jakie są źródła tej swoistej niesprawiedliwości?

Zobacz więcej

Psycholog na tropie zbrodni

Oto mamy przewidzieć, kto skłonny jest popełnić zbrodnię w przyszłości. A kiedy zbrodnia się dokona, trzeba naszkicować profil sprawcy. I rozpoznać, czy świadek mówi prawdę. Kiedy zbrodniarz zostaje ujęty, sąd oczekuje opinii, czy był on poczytalny. I jeszcze kwestia: jak naprawić złoczyńcę, by nie grzeszył więcej? Takie są zadania psychologii na usługach prawa.

Zobacz więcej

Słowo przeciwko słowu, czyli kto tu kłamie

Dziewięć na dziesięć procesów opiera się na zeznaniach świadków i choćby dlatego nikomu nie przyjdzie do głowy kwestionować takie dowody - to pogląd sędziego, który wydał wyrok w jednej z najgłośnieszych w Polsce spraw o morderstwo. Czy rzeczywiście można ufać zeznaniom świadków? A co, jeśli świadek i zarazem ofiara twierdzi coś przeciwnego niż domniemany sprawca? Sędziowie muszą dać wiarę słowom jednej z tych osób. Czy, uzbrojeni w wiedzę psychologiczną, potrafią rozstrzygnąć, kto kłamie?

Zobacz więcej

Rzeczy pierwsze...7

W pamiętnym filmie „Sami swoi” Sylwestra Chęcińskiego, wnuczkowi wybierającemu się do sądu babcia daje granat ręczny ze słowami: „Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”. To bardzo rozpowszechniony sposób myślenia o sprawiedliwości. Sprawiedliwe jest to, co jest dobre, przyjemne, korzystne - dla mnie.

Zobacz więcej

Praktycznie

Miesiąc bez picia i co dalej

Jak przebiega wychodzenie z nałogu? Czy można skutecznie pokonać uzależnienienie samemu? Czy nałóg można pokonać rozumem? Jaką rolę w leczeniu pacjenta odgrywają jego bliscy?

Zobacz więcej