Charaktery - 10 / 2006 / Spis treści

Wstęp

Piotruś Pan i jego szpan

Piotruś Pan - uroczy chłopiec, który wciąż goni za marzeniami. Jego życie to ciągła zabawa, przygoda i bujanie w obłokach. Ale też wieczna ucieczka: przed prozą życia, kompromisami, ludźmi, którzy mogą od niego czegoś wymagać. Piotruś Pan to symbol niedojrzałości. Czym jednak jest dojrzałość? Przecież nie prostym zaprzeczeniem postawy „wiecznego chłopca”. Nie jest dorosłością, czyli wypełnianiem obowiązków, robieniem tego, co robić się powinno...

Zobacz więcej

Dziewczynka na wieczność

Odpowiednikiem „wiecznego chłopca” jest puella aeterna - „wieczna dziewczynka”. Jej szczególną cechą jest unikanie wszelkiej życiowej i uczuciowej stabilizacji. „Wieczna dziewczynka” nie chce mieć dzieci, ma awersję do stałej pracy i trwałych związków.

Zobacz więcej

Skazani na bunt

Syn szanowanego lekarza przerywa studia medyczne i jeździ z gitarą po świecie. Rodzice zmusili go do medycyny, bo chcieli, by kontynuował tradycje rodzinne. On jest jednak przekonany, że jego życiem jest muzyka. Pochodząca z zamożnej rodziny dziewczyna cały wolny czas poświęca pracy w sklepie. Tłumaczy, że chce się usamodzielnić, udowodnić rodzicom, że jest odpowiedzialna. Oboje się zbuntowali. Czy jednak są niedojrzali?

Zobacz więcej

I kto tutaj jest dojrzały?

Ona ma kolejnego męża w synu. On ma pierwszą żonę w matce. Jest to absolutnie kazirodcze psychologiczne związanie, układ wampiryczny - o zawiłościach dojrzewania mówi Lubomira Szawdyn.

Zobacz więcej

Mały wielki terror

Gdy przychodzą na świat, są największym skarbem. Malutkie i całkiem niewinne. Gdy tylko trochę podrosną, potrafią wejść na głowę swoim rodzicom. Osaczyć ich, usidlić, sprawić, by tańczyli tak jak one - dzieci - zagrają.

Zobacz więcej

Lepszym źle

Zdolne, inteligentne, wrażliwe. Pracowite, sumienne, zaangażowane. Indywidualistki. Czy robią błyskawiczną karierę? Nie, najczęściej bywają ofiarami mobbingu. Badania nad ofiarami przemocy psychicznej w pracy pokazują, że nie są to - wbrew powszechnej opinii - osoby niezaradne życiowo, słabe psychicznie. Wręcz przeciwnie - są ambitne, pracowite, angażują się w to, co robią, często są gotowe wziąć na siebie więcej obowiązków niż się od nich oczekuje. Często mają lepsze wykształcenie i większe kwalifikacje niż ich przełożeni. I najczęściej są to kobiety (wg jednej z francuskich ankiet kobiety stanowią 70 proc. ofiar molestowania moralnego w pracy).

Zobacz więcej

Kto decyduje za Ciebie?

Obserwując politykę i polityków, jesteśmy przekonani, że potrafimy być obiektywni. Że do konkretnych zdarzeń podchodzimy z dystansem i krytycyzmem. Niestety. Konstrukcja naszego umysłu sprawia, że nasze poglądy i polityczne wybory nie mają nic wspólnego z racjonalnością.

Zobacz więcej

Dać jej szansę! czyli o blondynkach, matematyce i koedukacji

Blondynki wcale nie są głupsze od innych – wynika z eksperymentów. Ale te same badania dowodzą, że w chwili gdy przypomnimy im powszechną opinię o ich inteligencji, gubią się. Nagle spadają ich możliwości intelektualne. Tak działa stereotyp.

Zobacz więcej

Jak robak został królem

Czasem legenda i historia są ze sobą tak silnie splecione, że nie sposób ich rozgraniczyć. Bywa, że w takich wypadkach to, o czym starcy bajali przy ogniskach, staje się prawdą objawioną - taką, na bazie której powstają całe ideologie. O przypadku „afrykańskiego Napoleona”. -

Zobacz więcej

Mąż spod znaku półksiężyca

Małżeństwa mieszane, zawarte przez ludzi wychowanych w różnych kulturach, są prawdziwym wyzwaniem dla tkwiących w każdym z nas stereotypów. Są lekcjami kompromisu dla małżonków i tolerancji dla ich rodzin.

Zobacz więcej

Pierwsza dama psychologii feministycznej

Tylko bardzo niezależna niewiasta mogła zmienić freudowski stereotyp kobiety jako osoby czującej się niepełnowartościową w stosunku do obdarzonego członkiem mężczyzny. Taką kobietą była Karen Danielsen Horney, córka marynarza, która - choć ubóstwiała swego ojca - przez większą część dzieciństwa wychowywała się pozbawiona jego rodzicielskiej kontroli.

Zobacz więcej

Oczko w Twojej głowie

Otwierasz oczy. Widzisz swoją sypialnię, poznajesz przedmioty, które ją ozdabiają. Zdejmujesz nogę z łóżka. Gdzie jest u licha, kapeć? Zerkasz w dół - jest. Teraz bez trudu wciskasz w niego nogę. Rzut oka na śpiącą jeszcze Twoją „drugą połowę”. Uśmiecha się przez sen. „Pora zacząć dzień” - myślisz. Ale Twój mózg, jego obszary odpowiedzialne za wzrok, już od pewnego czasu pracują na pełnych obrotach.

Zobacz więcej

Używanie umysłu nie boli

Czy na polecenie psychologa poraziłbyś prądem niewinną osobę? Dlaczego badani w eksperymencie Milgrama gotowi byli to zrobić? Co wpłynęło na ich zachowanie: siła autorytetu? pułapka bycia konsekwentnym? a może po prostu zwykła bezrefleksyjność? O znaczeniu refleksyjności i pułapkach bezrefleksyjności mówi profesor Dariusz Doliński. Prof. dr hab. Dariusz Doliński, psycholog i dziekan Wydziału Zamiejscowego Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Przewodniczący Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Specjalizuje się w psychologii zachowań społecznych, emocji i motywacji. Napisał m.in.: „Psychologię wpływu społecznego”, „Psychologię reklamy”. Jest redaktorem naczelnym „Polish Psychological Bulletin” i recenzentem „Journal of Personality and Social Psychology”.

Zobacz więcej

Dojrzałość? Owszem, ale po co...

Psychologia rozumie dojrzałość na dwa sposoby. Albo jako pewien stopień zaawansowania procesu rozwoju człowieka, albo jako specyficzną formę organizacji i struktury osobowości, uważanej za zdrową lub optymalną.

Zobacz więcej

Rozmowy z noworodkiem

Jak wychować nasze dziecko? - takie pytanie zadają sobie rodzice już pierwszego dnia po porodzie. Berry Brazelton, autor wprowadzanej właśnie do polskich szpitali Skali do Oceny Zachowania Noworodka, odpowiedzi każe im szukać w… zachowaniu noworodka.

Zobacz więcej

Chore dzieci mówią hau

Dogoterapia nie jest cudownym sposobem na wyprowadzenie dziecka z autyzmu czy ADHD. Poprzez kontakt z psem dziecko z porażeniem mózgowym nie nauczy się chodzić tak jak zdrowe dzieci. Zdarza się jednak, że po zajęciach z psychologiem oraz psem i jego opiekunem dziecko, które do tej pory nie wypowiedziało ani jednego słowa, robi to. Tym pierwszym słowem, słowem na dobry początek, bywa „hau”.

Zobacz więcej

Żyć tak, by zawsze móc wybrać dobro

Czy religia ogranicza wolność? Czy nasze wybory rzeczywiście są wolne? A jeśli tak, to czy możemy przeciwstawiać się Bogu? Na te i inne pytania odpowiada rabin Sacha Pecaric. Rabin Sacha Pecaric urodził się w Rijece (dawna Jugosławia) w 1965 roku. W latach 1985-90 studiował w Praskiej Szkole Filmowej. Kolejne siedem lat (1990-97) spędził w USA. Studiował na wydziale rabinackim Uniwersytetu Yeshiva w Nowym Jorku i filozofię analityczną na Uniwersytecie Columbia. Od 1997 do 2005 roku pracował w Krakowie dla Fundacji Ronalda S. Laudera jako dyrektor Programu Religijnego dla Polski. Jest autorem pierwszego po wojnie żydowskiego przekładu Tory na język polski. W 2004 roku, na FAMU w Pradze (Wydziale Filmowym i Telewizyjnym ASP) Sacha Pecaric obronił doktorat na temat teorii obrazu. Obecnie mieszka w Nowym Jorku. W dalszym ciągu zajmuje się działalnością wydawniczą w Polsce, w ramach założonego w 2001 roku Stowarzyszenia Pardes.

Zobacz więcej

Dokładka 22

Kiepski dowcip z czasów mojej szkolnej młodości opowiadał o grupie tzw. wariatów obsiadających drzewo. Siedzący na czubku rośliny dorodny mężczyzna spytał: - Panowie, dojrzeliście? - Taak! - chórem odpowiedzieli pozostali. - No to spadamy - odkrzyknął przywódca i wszyscy rymsnęli na ziemię.

Zobacz więcej

Opuszczone dzieci

Rodziny z problemem alkoholowym są bardzo różne. W jednych dzieci mają dobrą sytuację materialną, chodzą do dobrych szkół i spędzają wakacje za granicą, w innych brakuje wszystkiego.

Zobacz więcej

Praktycznie

Pod ciężarem lęku

W rodzinie alkoholowej dziecko rzadko kiedy może liczyć na rodzica, bo najczęściej jest czymś zajęty albo go nie ma. Musi więc samotnie mierzyć się z zagrożeniami.

Zobacz więcej