Charaktery - 10 / 2004 / Spis treści

Wstęp

Wrażenie pod zarządem

Autoprezentacja to ważny element zarządzania sobą. Dokonujemy jej po to, żeby ktoś zachował się tak, jak chcemy. A to pożądane przez nas zachowanie ma pomóc nam w osiągnięciu zamierzonego celu.

Zobacz więcej

RZĄDZENI PRZEZ CZAS

U niektórych ludzi pojawiło się buńczuczne przekonanie, że potrafią zarządzać czasem. Nieprawda, to czas zarządza nami, lecz nie wiemy dokładnie, według jakich reguł i sekwencji zmian.

Zobacz więcej

Potęga dialogu, słabość monologu

Psychologia społeczna zawsze dąży do odkrycia choćby cząstki prawdy o ludziach - nawet gdy zajmuje się wysokością napiwków dawanych kelnerom.

Zobacz więcej

ILE JA W JA

Gdyby psychika ludzka była monolitem, nie byłoby problemu z zarządzaniem własnym zachowaniem. Nie można przecież jednocześnie czegoś chcieć i nie chcieć albo uznawać czegoś za nieprawdę i w to wierzyć.

Zobacz więcej

Przyjaźń przyjaźnią, ale to ja mam być lepszy

ukcesy przyjaciół mogą podwyższać naszą samoocenę - pod warunkiem, że zostały osiągnięte w dziedzinie dla nas niezbyt istotnej. Gdy jednak dotyczą dziedziny dla nas ważnej, przyjaźń może się szybko skończyć - pisze BOGDAN WOJCISZ

Zobacz więcej

EMOCJE POD SPECJALNYM NADZOREM

Życie emocjonalne w firmach podlega ścisłej reglamentacji i kontroli. Nie zwraca się uwagi na koszty, jakie ponoszą pracownicy zmuszani do ciągłego fałszowania swoich uczuć.

Zobacz więcej

PÓJDZIEMY KIEDYŚ NA DŁUGI SPACER

ZUZANNA KORDZIŃSKA-MŁYNARSKA opowiada o pracy i przyjaźni z chorą na porażenie mózgowe Karoliną.

Zobacz więcej

CHODŹMY DO TEATRU

Czy dzisiaj, w tym gigantycznym wyścigu komercjalnych rozrywek, bardzo atrakcyjnych i intensywnych, potrzeba nam jeszcze teatru? Czy w ogóle do życia potrzeba nam sztuki? O czym świadczą kolejki do muzeów i galerii na całym świecie, tłumy na festiwalach teatralnych, publiczność przychodząca niemal codziennie do teatru, salony poezji? Czy to tylko moda, snobizm, czy jednak głębsze motywy? A może jedno i drugie?

Zobacz więcej

W ZDROWYCH MIEJSCACH LEPSZE ZDROWIE

Ze zdrowiem Polaków jest niedobrze – to jeden z kosztów trwających od 15 lat przemian społecznych i ekonomicznych. Tradycyjna medycyna nie zawsze wystarcza. Trzeba więc stworzyć warunki pozwalające ludziom prowadzić zdrowe życie.

Zobacz więcej

MIT EUROPY

To wyobrażenia mityczne obecne w naszej zbiorowej, narodowej świadomości kierowały nami, gdy głosowaliśmy na „Tak” dla Unii Europejskiej, czyli w istocie dla Europy. Mit napisał nam scenariusz, a my byliśmy jego bezwolnymi wykonawcami. Zdaniem MICHAŁA BUCHOWSKIEGO zgodziliśmy się na wejście do Unii Europejskiej, bo tkwi w nas głębokie przekonanie, że i tak przecież do niej należeliśmy.

Zobacz więcej

BEZ WSTYDU ŹLE, ZE WSTYDEM RÓŻNIE

Tematem wiodącym w sierpniowych „Charakterach” był wstyd. Postawy wobec tej emocji są bardzo różne. Ta różnorodność sprzyja powstawaniu rozmaitych przekonań i mitów. Omawiamy niektóre z nich.

Zobacz więcej

JESIENNA MELANCHOLIA

Jesienią dni stają się krótsze od nocy i dociera do nas coraz mniej światła. To poważnie wpływa na nasze samopoczucie. Do potocznego języka weszły takie określenia, jak "jesienne smutki" czy "jesienna depresja". Obrazują one zjawisko (a właściwie wachlarz zjawisk), które staje się udziałem wielu ludzi w okresie tzw. przesilenia jesiennego, a potem także w trakcie zimy.

Zobacz więcej

KAŻDY RASIZM TO HAŃBA

Po tylu spotkaniach z młodymi Polakami prawie nie czuję w nich antysemityzmu. Przeważnie rozpoznaję, kiedy głosy przeciw antysemityzmowi są prawdziwe, a kiedy fałszywe. Można przyzwyczaić się też do political correctness, ale ja czuję, że u młodych Polaków jest to coś głębszego. Profesor Szewach Weiss jest politologiem. W latach 2001–2003 był ambasadorem Izraela w Polsce. Urodził się w 1935 roku w Borysławiu (dzisiejsza Ukraina). Wraz z rodzicami i rodzeństwem przeżył wojnę dzięki pomocy polskich rodzin. Wyjechał z Polski w 1946 roku. W Izraelu pełnił wiele ważnych funkcji publicznych, był m.in. wiceprzewodniczącym i przewodniczącym Knesetu, przewodniczącym Rady Yad Vashem. Aby zostać ambasadorem w Warszawie, odrzucił propozycję objęcia placówek w Berlinie lub w Moskwie.

Zobacz więcej

SŁOWA, OBRAZY, DŹWIĘKI 28

STANISŁAW ŻAK składa hołd Czesławowi Miłoszowi, BRONISŁAW MAJ interpretuje wiersz Anne Brontë, zaś DARIUSZ BUGALSKI kontynuuje opowieść o Upadłych Aniołach.

Zobacz więcej

Sumiennie do celu

Nabywamy w życiu wiele umiejętności, które pomagają nam żyć sprawniej, higieniczniej, szybciej. Małe dziecko wiele już potrafi, na przykład umyć zęby, obsługiwać komputer i telefon komórkowy.

Zobacz więcej

Właściciele nastroju

Jeśli chcesz, możesz panować nad swoimi emocjami. Istnieją strategie świadomej kontroli życia emocjonalnego, które można rozpoznawać, kształtować i efektywnie wykorzystywać w kontaktach z ludźmi.

Zobacz więcej