Charaktery - 10 / 2002 / Spis treści

Wstęp

SZCZEPIONKA NA ULEGŁOŚĆ

Uświadomienie ludziom faktu stałego podlegania różnym próbom manipulacji i wskazanie metod, za pomocą których ta manipulacja się dokonuje – sprawiają, że z większą ostrożnością analizują docierające do nich przekazy. Najnowsze badania przeprowadzone przez Roberta B. Cialdiniego przedstawia ELŻBIETA BAJCAR.

Zobacz więcej

UCZYŁ VICARY MARCINA

Mówiono, że Key widział męski narząd płciowy w każdym przedmiocie, który był dłuższy niż szerszy. Wszystko inne było intymnym organem kobiecym.Wiele wskazuje na to, że i Polska dorobiła się swojego Vicary'ego. Jednak nie ma sensu demonizować wpływu Piotra Tymochowicza na polityków - twierdzi DARIUSZ DOLIŃSKI.

Zobacz więcej

DOBRE I SKUTECZNE

Reklama jest bardzo ważnym narzędziem wpływu: nawet jeżeli nie zawsze na bezpośrednie działania, to przynajmniej na opinie i poglądy. Zarówno producentowi reklamowanemu produktu, jak i twórcom reklamy zależy, aby była ona skuteczna. Owa "skuteczność" jest jednak pojęciem względnym - uważa DOMINIKA MAISON.

Zobacz więcej

Kupić koniecznie

Chyba każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu kupić rzecz zupełnie zbędną. Śmiejemy się wówczas z siebie, złościmy na własną głupotę i bezmyślność albo przechodzimy nad popełnionym błędem do porządku dziennego. To, co większości z nas zdarza się incydentalnie, dla niektórych może być jednak chlebem powszednim.

Zobacz więcej

JESTEŚ INNY, ALE SĄ INNI

Pewien typ reklam adresowany jest do indywidualistów, inny do przedstawicieli kultur kolektywistycznych – przekonuje WILHELMINA WOSIŃSKA.

Zobacz więcej

STAŁOŚĆ W ZMIENNOŚCI

Czy osobowość można zmienić? Jakie są główne teorie osobowości? Jak wykorzystywać wiedzę o osobowości? Czy pojawi się jedna koncepcja badańnad osobowością? O osobowości, jej przekształcaniu i metodologii badań mówi prof. dr hab. Andrzej Eliasz – psycholog, rektor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, członek Komitetu Nauk Psychologicznych PAN i wieloletni redaktor naczelny „Studiów Psychologicznych”. Prowadzi badania nad temperamentem i osobowością. Napisał wiele prac, między innymi „Temperament a osobowość” i „Psychologię ekologiczną”. Prof. Andrzej Eliasz od lipca 2002 roku jest prezydentem European Association of Personality Psychology.

Zobacz więcej

DŹWIGNIA REKLAMY

Reklamy oglądają wszyscy. Nie mają one wpływu na moje decyzje konsumenckie - twierdzą niektórzy. To jeden z wielu mitów na temat reklamy. Niektórym mitom dotyczącym wpływu i skuteczności reklam przygląda się ADAM CEDRO.

Zobacz więcej

DOBRE I SKUTECZNE

Reklama jest bardzo ważnym narzędziem wpływu: nawet jeżeli nie zawsze na bezpośrednie działania, to przynajmniej na opinie i poglądy.

Zobacz więcej

KUPIĆ KONIECZNIE

Są ludzie nieumiejący powstrzymać się przed nabywaniem rzeczy. O "Kupowaniu kompulsywnym" pisze DARIUSZ DOLIŃSKI.

Zobacz więcej

STAŁOŚĆ W ZMIENNOŚCI

Czy osobowość można zmienić? Jakie są główne teorie osobowości? Jak wykorzystywać wiedzę o osobowości? Czy pojawi się jedna koncepcja badań nad osobowością? O osobowości, jej przekształcaniu i metodologii badań mówi prof. dr hab. Andrzej Eliasz - psycholog, rektor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, członek Komitetu Nauk Psychologicznych PAN i wieloletni redaktor naczelny „Studiów Psychologicznych”. Prowadzi badania nad temperamentem i osobowością. Napisał wiele prac, między innymi „Temperament a osobowość” i „Psychologię ekologiczną”. Prof. Andrzej Eliasz od lipca 2002 roku jest prezydentem European Association of Personality Psychology.

Zobacz więcej

TARCZA PESYMISTY

Pesymiści przewidują najczarniejsze scenariusze mających nadejść wydarzeń, ale dzięki temu mogą pokonać lęk – uważają PIOTR ŻAK I MARIA TRZPIT.

Zobacz więcej

NIE ''CO'', ALE ''JAK''

O słabej sprawności intelektualnej nie da się powiedzieć w sposób pozytywny ani nawet nienacechowany.Większość wyrażeń opisujących to, co najbliższe człowiekowi, ma charakter wartościujący – dowodzi KATARZYNA MOSIOŁEK-KŁOSIŃKA.

Zobacz więcej

CIAŁO, UMYSŁ, DUSZA IX

O szczęśliwych parach pisze PIOTR ŻAK, a EWA SZPERLICH i DANUTA GRUSZCZYŃSKA wspierają rodziców chorego dziecka.

Zobacz więcej

CZASEM KUMPEL, CZASEM ZGRED

Za głupi jestem na to, by wiedzieć, czy Bóg jest. Ale zachowujmy się tak, jakby był – mówi KAZIK STASZEWSKI. Dość szybko zrozumiałem, że bunt generuje destrukcyjne wartości. Co krok ktoś usiłuje mi przykleić etykietkę buntownika, którym w zasadzie nigdy nie byłem.Za głupi jestem na to, by wiedzieć, czy Bóg jest. Ale zachowujmy się tak, jakby był – mówi KAZIK STASZEWSKI. Kazik Staszewski urodził się w 1963 roku. Jest wokalistą i autorem tekstów. Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1979 założył punkową kapelę Poland, a w 1982 powołał do życia Kult. Jest także liderem formacji Kazik Na Żywo, która rozpoczęła działalność w latach 90. Otrzymał wiele nagród muzycznych, ale większości z nich nie odebrał. Koncertował między innymi w Brazylii, w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. Ma dwóch synów. Do rozmowy z Kazikiem Staszewskim zainspirowała nas książka „O dorastaniu, czyli kod buntu” (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2002), w której opowiada o swoim ojcostwie i relacjach z młodymi ludźmi.

Zobacz więcej

SŁOWA, OBRAZY, DŹWIĘKI 9

BARTŁOMIEJ DOBROCZYŃSKI, przeczytawszy książkę Wiktora Pielewina, radzi zgasić telewizor, KRZYSZTOF GROBELNY po obejrzeniu "Krwawej niedzieli" poszerza listę "rozstrzelanych miast", a BRONISŁAW MAJ z "uważnością" interpretuje wiersz Jane Hirshfield.

Zobacz więcej

Praktycznie

DOM BEZ ŚCIAN, DZIECI BEZ RODZICÓW

Dziecko w rodzinie alkoholowej - pozbawione aprobaty i wsparcia - musi wykształcić strukturę JA będącą źródłem zaburzeń i dysfunkcji.

Zobacz więcej