Charaktery - 10 / 2001 / Spis treści

Wstęp

Gdy spędzamy dwie godziny z ładną dziewczyną, wydaje nam się, że to tylko minuta. Lecz kiedy siedzimy przez minutę na rozgrzanym piecu, mamy wrażenie, że siedzimy na nim dwie godziny” - powiedział genialny Albert Einstein.

Zobacz więcej

Czas nie ten sam dla wszystkich

Jedni ciągle się spóźniają, inni są skrupulatnie punktualni. Każdy z nas ma swoją prywatną „linię czasu”. Mormoni ze stanu Utah widzą ponoć czas pomiędzy minutami i potrafią nim gospodarować. Dla Indian Navaho z Arizony czas jest niczym otaczająca ich przestrzeń - jedynie „tu i teraz”.

Zobacz więcej

Czwarty wymiar

Kiedy i gdzie, w codziennym życiu te dwa pojęcia czas i przestrzeń są ze sobą związane. Nieświadomie posługujemy się wszyscy jednym z najważniejszych pojęć współczesnej fizyki - pojęciem czasoprzestrzeni.

Zobacz więcej

Wyspy nicnierobienia

Im bardziej człowiek jest zdyscyplinowany wobec czasu, w im większym stopniu go wykorzystuje, tym prędzej mu czas ucieka.

Zobacz więcej

Co będzie, być może

Po przekroczeniu pewnych etapów pojawia się poczucie, że czasu coraz mniej. Doba nadal ma tyle samo godzin, ale psychologicznie płynie szybciej.

Zobacz więcej

Sekrety zdrady

Ślubujemy sobie wierność. Nie wszyscy ślubów dotrzymujemy. Do sporadycznych kontaktów seksualnych poza stałym związkiem przyznaje się prawie co piąta osoba (18 proc., w tym 24,8 proc. mężczyzn i 11,9 proc. kobiet, badania Polskiego Generalnego Sondażu Społecznego,1994 r.). Potępiamy zdradę. Niechętnie odnosimy się do cudzołożnika.

Zobacz więcej

Ale gafa, co za wstyd

Popełniając gafę, nie chcemy nikogo skrzywdzić. Niestety, tworzy się splot okoliczności sprzyjający popełnianiu gaf. I stajemy się ich ofiarami.

Zobacz więcej

Wspomnienia

Wspomnienia nasze są zadziwiające. W naszej przeszłości zaszło wiele zdarzeń, których już nie możemy zmienić. Gdybyśmy mogli je zmienić, wpadlibyśmy - jak twierdzą autorzy powieści fantastycznonaukowych - w pętlę czasową.

Zobacz więcej

O roztargnionych uczniach i geniuszach

Niektórzy uczniowie są nieuważni i stąd wynikają ich niepowodzenia szkolne.

Zobacz więcej

Porządny człowiek to ja

Przeciętny człowiek uważa się za bardziej uczciwego, miłego i szczerego od typowego członka grupy własnej, a jednocześnie za mniej kłótliwego, leniwego i niemoralnego.

Zobacz więcej

Wiek psychologii

Prof. dr hab. Bogdan Wojciszke: Czy wiek XX był wiekiem psychologii? Dostrzegam jeden oczywisty powód, by odpowiedzieć na to pytanie twierdząco, i jeden, może mniej oczywisty, ale ważniejszy - by odpowiedzieć przecząco.

Zobacz więcej

Owładnięci Wielkim Bratem

Pierwsze polskie badania dotyczące fanów progamu „Big Brother”

Zobacz więcej

Złotówka cenniejsza niż złoty

Inaczej traktujemy pieniądze za pracę, inaczej pieniądze wygrane na loterii, a jeszcze inaczej te zdobyte w sposób nieuczciwy.

Zobacz więcej

Z zimną krwią i w afekcie

Dlaczego ludzie zabijają? Kiedy zwykli obywatele stają się zabójcami? Czy każdy z nas jest w stanie zabić? Kto nie może byćskazany za zabójstwo?

Zobacz więcej

Skąd ten smutek

To, co łączy osoby podatne na depresję, to nadmierny krytycyzm w stosunku do siebie. Wspólne dla każdej depresji jest nieefektywne zatrzymanie się procesów samoregulacji w fazie koncentracji uwagi do wewnątrz - ku sobie samemu.

Zobacz więcej

Łaska spełnionego życia

Największym nieszczęściem człowieka jest przekonanie, że może urządzić świat lepiej od Pana Boga - mówi ks. Jan Twardowski.

Zobacz więcej