Charaktery - 1 / 2018 / Spis treści

Wstęp

Za wcześnie? Za późno?

Zbigniew Pietrasiński wpadł kiedyś na wspaniały pomysł i pytał różne osoby, czego dowiedziały się za późno.

Zobacz więcej

Na temat

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Kiedy czekać, z czym nie zwlekać

Wszystko ma swój czas. Ufamy, że jeszcze zdążymy i znajdziemy miłość, zdobędziemy pracę, skończymy studia, napiszemy książkę albo zbudujemy dom... Czy nie jest na to za późno? Z czym nie warto zwlekać? Co się dzieje, gdy – za późno albo za wcześnie...?

Zobacz więcej

Praktycznie

rys. Sławomir Chrystow

Z innej perspektywy

Psychomądrość to umiejętność znajdowania odpowiedzi na pytanie „dlaczego?”. Psychomądry człowiek patrzy nie tylko z własnej perspektywy, ale też uwzględnia potrzeby innych. Do tego niezbędny jest jednak czas, wnikliwość, uważność.

Zobacz więcej

fot. PeopleImages/istockphoto

I że cię nie zmienię

Czasem próbujemy przerabiać partnera według własnych oczekiwań. Z jakim skutkiem – zastanawiają się Maria i Bogdan de Barbaro.

Zobacz więcej

rys. Paweł Kuczyński

Ludzie, którzy widzą więcej

Osoby wysoko wrażliwe dostrzegają więcej niuansów, widzą różnice, które dla innych są niedostrzegalne. Taka wrażliwość oznacza jednak większe koszty, związane z intensywną pracą układu nerwowego.

Zobacz więcej

fot. istock by getty images

Choroby w głowie

W zaburzeniach psychosomatycznych, które rodzą się w umyśle, spektrum objawów jest ograniczone jedynie kreatywnością ludzkiego umysłu. Pomyśl teraz o dowolnym objawie fizycznym – możesz być pewny, że jest gdzieś osoba, której umysł wyprodukował ten objaw.

Zobacz więcej

rys. Greta Samuel

Kochanie za bardzo

Ona o wszystko zabiega, ogarnia cały dom i dzieci, a on się wycofuje. Jedno stara się zasłużyć na miłość, drugie oczekuje opieki – i równowaga w związku się chwieje. Jak odzyskać balans i dobrą relację?

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Jedzenie, mój wróg

Początkowo rezygnacja z każdego kęsa daje anorektyczkom poczucie mocy i zwycięstwa nad sobą. Stopniowo tracą kontrolę i nad jedzeniem, i nad życiem. Uzależniają się od niejedzenia.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

W królestwie zapachu

Dzięki zapachom możemy poczuć się lepiej, odstresować, zmniejszyć ból. Cynamon nas rozgrzeje, róża ukoi, a bazylia postawi na nogi.

Zobacz więcej

fot. Michał Łanuszka

Szukam emocji sprzed stuleci

Swoją pasję odkryłam w dzieciństwie. Dzięki sztuce odkrywam świat emocji ludzi, którzy byli przed nami. I pokazuję innym, że sztuka jest dla każdego.

Zobacz więcej

fot. Getty Images Poland

Nowe życie w stajni

Magdalena Fiejdasz pomyślała kiedyś, że konie mogłyby pracować z tzw. trudną młodzieżą. Dziś na jej zajęcia chodzą chłopcy, którzy brali narkotyki, pili alkohol, byli agresywni. Dzięki pracy w stadninie zaczynają wierzyć, że mogą coś osiągnąć.

Zobacz więcej

fot. istock by getty images

Jak być?

Bez jakiegokolwiek przygotowania, nieoczekiwanie staliśmy się wraz z żoną pełnoetatowymi „opiekunami osoby starszej”. Wszystko było dla nas nowe i nieprzewidywalne. Uczyliśmy się, jak być przyjacielem w takiej sytuacji.

Zobacz więcej

fot. Marta Kuśmierz

Moje filary szczęścia

Mogłabym być smutna i rozgoryczona. Postanowiłam jednak nie zabierać do swojego „plecaka” żalu i gniewu. Zbudowałam swoje życie na filarach, które dają wielką moc.

Zobacz więcej

Ludzie są fajni

Gdy straciliśmy wszystko, walczyłam o życie od nowa. Najważniejsze, że byliśmy zdrowi. Zrozumiałam, że to, w jakim stopniu będziemy dotknięci psychicznie, zależy od tego, czy pozwolimy, żeby to zdarzenie podcięło nam skrzydła. Nie podcięło.

Zobacz więcej

fot. Anna Kołodziejska

Kiedy Wschód spotka się z Zachodem

Ludzie, których spotkałam podróżując po Nepalu, Serbii i Gruzji, promieniowali szczęściem. Nie wiedzieli, na czym polega profilaktyka zdrowotna, ale zawsze byli uśmiechnięci. Nie martwili się na zapas, przyjmowali to, co przyniósł los.

Zobacz więcej

Bez teorii ani rusz

Psychologia jako nauka i praktyka psychologiczna są na siebie skazane. Pierwsza stanowi o racji istnienia drugiej. Druga zaś dostarcza pierwszej pytań, na które jeszcze nie znaleziono odpowiedzi, i zmusza ją do kreatywnych poszukiwań.

Zobacz więcej

rys. Dawid Ryski

Związek tak, seks nie

Czasami potrzebna jest przerwa od seksu. Zmuszanie się do mało satysfakcjonującego seksu może niszczyć pożądanie i związek.

Zobacz więcej

fot. istock by getty images

Kiedy groźnie w matce

Ciąża to nie choroba, ale na zdrowie matki i dziecka czyha wtedy wiele niebezpieczeństw. Na co powinny uważać i czego wystrzegać się kobiety oczekujące dziecka?

Zobacz więcej