Charaktery - 1 / 2016 / Spis treści

Wstęp

fot.Wojtek Urbanek

Stwarzam się?

Zarządzać możemy (z pewnymi niewielkimi wyjątkami) czymś, co jest zewnętrzne względem Ja.

Zobacz więcej

Na temat

rys. Paweł Kuczyński

Być sobą czy grać siebie?

Zaprojektuj siebie – zachęcają poradniki, specjaliści od kreowania wizerunku, mówcy motywacyjni. Przekonują, że jeśli czegoś naprawdę pragniemy, to możemy przejść metamorfozę, stworzyć siebie i być tym, kim chcemy... Czy rzeczywiście można wymyślić siebie od nowa i, jak w Photoshopie, poprawić obraz swej osobowości? Jakie pułapki kryją się w takim podejściu?

 

 

Zobacz więcej

rys. Paweł Kuczyński

We własnych butach

Autentyczność to pokora w uznawaniu różnych tworzących nas aspektów. Nie chodzi o postawę „jakiego mnie Panie Boże stworzyłeś, takiego mnie masz”, ale o gotowość do przyjęcia tej wielowymiarowości istnienia i do ewentualnej pracy nad tym, co przeszkadza, psuje, blokuje nas. Gotowość do rozwijania się - mówi Anna Srebrna.


Zobacz więcej

Praktycznie

rys. Galeria Rusz

Tak blisko, że aż za..

Zdarza się, że w relacji z partnerem wirujemy w tańcu napędzanym przez lęk: kiedy on czy ona się zbliża, my się oddalamy, i na odwrót. Potrafimy mijać się tak przez lata. Czego się obawiamy? Jak sobie z tym poradzić?

Zobacz więcej

rys. Joanna Gniady

Pozwól dziecku być dzieckiem

Rodzice chcieliby, żeby dzieci były zawsze grzeczne, nie biegały po domu, nie krzyczały i nie robiły hałasu. Ale wtedy dzieci przestaną być dziećmi! - mówi Isabelle Filliozat.

Zobacz więcej

rys. Michał Stachowiak

Pod opieką robotów

To nie scenariusz science fiction! Psychologowie, neurologowie, rehabilitanci i inżynierowie konstruują... robota, który będzie towarzyszyć pacjentom i wspomagać ich leczenie. Pojawienie się robotów-psychoterapeutów jest tylko kwestią czasu.

Zobacz więcej

rys. Magdal Wolna

Pogadajmy...

Rozwód rodziców jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń w życiu dziecka, zwłaszcza gdy dorośli toczą ze sobą długą i wyniszczającą wojnę. Szansą na rozejm są mediacje rodzinne. Na czym one polegają?

Zobacz więcej

rys. Karolina Burdon

Zbawicielka mówi: dość

„Zostaw go wreszcie” – słyszy od znajomych i rodziny. Ale ona nie wyobraża sobie życia bez niego, bez ciągłego czekania i błagania o jego uwagę, o miłość. Aż któregoś dnia pojmuje, że jest uzależniona tak samo jak on. I mówi: dość!

Zobacz więcej

Laboratorium

Rys. Marcin Muszalski

Kobieta – termin ważności

Obserwuję wiecznie niedowartościowane dziewczyny – zawsze za grube, za niskie, za jakieś. Muszą też pamiętać o „terminie przydatności do spożycia". Bo po przekroczeniu pewnego wieku przestają być pożądane, tracą na wartości - mówi Gail Dines.

Zobacz więcej

I

fot. Michalina Marczak

Słoń sam dźwiga swoje kły

Tam, gdzie chłodna bryza wprawia w ruch gałęzie drzewa nadziei, a zachodzące słońce jest żegnane ponurym wyciem hien, mieszkają Meru. O swej ziemi mówią, że to najlepsze miejsce na świecie – piękne i pełne wspaniałych ludzi. I trudno się z tym nie zgodzić.

Zobacz więcej

rys.Igor Morski

Modlitwa

Każda modlitwa, nawet ta bezskuteczna, jest fragmentem dialogu z Kimś, kogo języka dopiero się uczymy. A tam, gdzie jest dialog, tam nie ma samotności.

Zobacz więcej